Ogromne pieniądze dla samorządów na… odwierty geotermalne

Aż 70 mln złotych wynosi całkowita pula środków, jakie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza przeznaczyć dla samorządów lub ich związków. Pieniądze mogą być wydane na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż wód termalnych. Nabór potrwa od 3.01. do 30.06.2022 roku. Inwestycje będą sfinansowane nawet w 100 procentach.

Ogromne pieniądze dla samorządów na… odwierty geotermalne
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 listopada 2021

Miliony na geotermię

„Udostępnianie wód termalnych w Polsce” — taką nazwę nosi państwowy program, który dotyczy geotermii. W zasadzie chodzi o wsparcie inwestycji w pierwszy otwór badawczy. Wszystko po to, by rozpoznać efektywne wykorzystanie tego typu wód w naszym kraju. Warto pamiętać, że wody geotermalne zaliczane są do odnawialnych źródeł energii o ogromnym potencjale dla gospodarki. 

Polska Strategia Wodorowa przyjęta przez rządPolska Strategia Wodorowa przyjęta przez rządMikołaj Frączak

Tereny z potencjałem geotermicznym

Jak tłumaczy Główny Geolog Kraju, dr Piotr Dziadzio — „Do poszukiwań nadaje się dość szeroki obszar zbadany już wstępnie pod kątem zagospodarowania gorących wód — to Podhale oraz pas ciągnący się od Szczecina aż po Góry Świętokrzyskie – musimy umiejętnie zewidencjonować, a zaraz potem wykorzystać ten potencjał” -ocenił.

Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku geotermii mamy do czynienia z „czystą” energią, która może być wykorzystywana niezależnie od panujących uwarunkowań pogodowych. Konieczne są jednak odpowiednie warunki geologiczne, a te trzeba sprawdzić. W wielu przypadkach to bardzo kosztowne przedsięwzięcia, które odstraszają samorządy. Program ma ułatwić decyzje w tej sprawie. W przypadku pozytywnego rozpoznania otwarta zostanie droga do poważniejszych inwestycji, które nie będą już jedynie szukaniem potencjału „w ciemno”

Przyszłość geotermii w gospodarce

Analizując dokument „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” dowiemy się, że Polska prognozuje i planuje wzrost znaczenia geotermii np. w ciepłownictwie systemowym. Wykorzystanie ciepła z wnętrza ziemi może istotnie wspomóc działania na rzecz obniżenia emisyjności i ochrony środowiska naturalnego. 

Jakie inwestycje w geotermię zostaną sfinansowane?

W programie mowa o dofinansowaniu otworów nie głębszych niż 3,5 tys. metrów. Szczegółowe informacje oraz regulamin wraz z wymaganą dokumentacją znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod adresem https://www.gov.pl/web/nfosigw/ogloszenie-o-konkursie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!