fb

Ogromne pieniądze dla samorządów na… odwierty geotermalne

Aż 70 mln złotych wynosi całkowita pula środków, jakie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza przeznaczyć dla samorządów lub ich związków. Pieniądze mogą być wydane na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż wód termalnych. Nabór potrwa od 3.01. do 30.06.2022 roku. Inwestycje będą sfinansowane nawet w 100 procentach.

Ogromne pieniądze dla samorządów na… odwierty geotermalne
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 listopada 2021

Miliony na geotermię

„Udostępnianie wód termalnych w Polsce” — taką nazwę nosi państwowy program, który dotyczy geotermii. W zasadzie chodzi o wsparcie inwestycji w pierwszy otwór badawczy. Wszystko po to, by rozpoznać efektywne wykorzystanie tego typu wód w naszym kraju. Warto pamiętać, że wody geotermalne zaliczane są do odnawialnych źródeł energii o ogromnym potencjale dla gospodarki. 

Polska Strategia Wodorowa przyjęta przez rządPolska Strategia Wodorowa przyjęta przez rządMikołaj Frączak

Tereny z potencjałem geotermicznym

Jak tłumaczy Główny Geolog Kraju, dr Piotr Dziadzio — „Do poszukiwań nadaje się dość szeroki obszar zbadany już wstępnie pod kątem zagospodarowania gorących wód — to Podhale oraz pas ciągnący się od Szczecina aż po Góry Świętokrzyskie – musimy umiejętnie zewidencjonować, a zaraz potem wykorzystać ten potencjał” -ocenił.

Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku geotermii mamy do czynienia z „czystą” energią, która może być wykorzystywana niezależnie od panujących uwarunkowań pogodowych. Konieczne są jednak odpowiednie warunki geologiczne, a te trzeba sprawdzić. W wielu przypadkach to bardzo kosztowne przedsięwzięcia, które odstraszają samorządy. Program ma ułatwić decyzje w tej sprawie. W przypadku pozytywnego rozpoznania otwarta zostanie droga do poważniejszych inwestycji, które nie będą już jedynie szukaniem potencjału „w ciemno”

Przyszłość geotermii w gospodarce

Analizując dokument „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” dowiemy się, że Polska prognozuje i planuje wzrost znaczenia geotermii np. w ciepłownictwie systemowym. Wykorzystanie ciepła z wnętrza ziemi może istotnie wspomóc działania na rzecz obniżenia emisyjności i ochrony środowiska naturalnego. 

Jakie inwestycje w geotermię zostaną sfinansowane?

W programie mowa o dofinansowaniu otworów nie głębszych niż 3,5 tys. metrów. Szczegółowe informacje oraz regulamin wraz z wymaganą dokumentacją znajduje się na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod adresem https://www.gov.pl/web/nfosigw/ogloszenie-o-konkursie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!