2 mln gospodarstw bez telewizji? Ważny apel branży

Już tylko miesiące dzielą nas od zmiany standardu nadawania cyfrowej telewizji z nadajników naziemnych. System DVB-T zastąpi DVBT-2/HEVC. To zła informacja dla osób, które posiadają telewizory nie współpracujące z nową technologią. Szacuje się, że może ich być nawet 2 mln. Warto to sprawdzić – apelują przedstawiciele branży.

2 mln gospodarstw bez telewizji? Ważny apel branży
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 listopada 2021

Kiedy nowy system nadawania telewizji?

Jak pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym, nowy  system nadawania telewizji cyfrowej z nadajników naziemnych będzie wdrażany już w 2022 roku.

Cały proces przejścia na nowszą technologię zaplanowano na koniec pierwszego oraz drugi kwartał 2022 roku. Z przyczyn praktycznych operację podzielono na czteryetapy:

1. etap — od 28.03.2022 r. — Okolice Sudetów, Dolny Śląsk oraz województwo lubuskie

2. etap — od 25.04.2022 r. — Pomorze od Szczecina do Trójmiasta, spora część Wielkopolski, Kujawy oraz zachodnia część Mazowsza

3. etap — od  23.05.2022 r. — południe Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk oraz Opolszczyzna

4. etap — od 27.06.2022 r. — Mazowsze, Polska Wschodnia Suwałk przez Podlasie po Zamojszczyznę, rejon Zalewu Wiślanego.

Bardzo schematyczna i niestety mało dokładna mapa dotycząca harmonogramu zmian nadawania telewizji cyfrowej jest dostępna tutaj.

W 2022 roku startuje nadawanie DVB-T2. Czy muszę zmienić telewizor?W 2022 roku startuje nadawanie DVB-T2. Czy muszę zmienić telewizor?Martyna Kowalska

2 miliony telewizorów do wymiany?

Na początek wyjaśnimy, że telewizory, które nie spełniają wymagań, nie kwalifikują się z automatu na śmietnik. Ich technologiczne życie może zostać przedłużone przez zakup specjalnego dekodera. Problemu nie ma jeśli korzystamy np. wyłącznie z kablówki lub telewizji satelitarnej.

Niemniej warto przyjrzeć się naszym telewizorom, a także tym, które dopiero zamierzamy dopiero kupić. Jak informuje Związek Cyfrowa Polska opierając się na danych Krajowego Instytutu Mediów szacuje się, że z nowym systemem telewizji naziemnej problemy może mieć nawet 2 mln gospodarstw domowych korzystających ze starego systemu. 

W sklepach tylko nowy sprzęt

Teoretycznie w sklepach powinien znajdować się już nowy sprzęt odbierający standard DVB-T2 oraz kodek HEVC. Warto za każdym razem to sprawdzić, szczególnie jeśli kupujemy telewizor przez internet. Informacja na ten temat powinna znajdować się w specyfikacji technicznej sprzętu lub na tylnej części obudowy odbiornika. Nie warto więc kupować „kota w worku” i dobrze sprawdzić te parametry. O to właśnie apeluje Związek Cyfrowa Polska.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!