2 mln gospodarstw bez telewizji? Ważny apel branży
Już tylko miesiące dzielą nas od zmiany standardu nadawania cyfrowej telewizji z nadajników naziemnych. System DVB-T zastąpi DVBT-2/HEVC. To zła informacja dla osób, które posiadają telewizory nie współpracujące z nową technologią. Szacuje się, że może ich być nawet 2 mln. Warto to sprawdzić – apelują przedstawiciele branży.
- Mikołaj Frączak
- /
- 4 listopada 2021
Kiedy nowy system nadawania telewizji?
Jak pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym, nowy system nadawania telewizji cyfrowej z nadajników naziemnych będzie wdrażany już w 2022 roku.
Cały proces przejścia na nowszą technologię zaplanowano na koniec pierwszego oraz drugi kwartał 2022 roku. Z przyczyn praktycznych operację podzielono na czteryetapy:
1. etap — od 28.03.2022 r. — Okolice Sudetów, Dolny Śląsk oraz województwo lubuskie
2. etap — od 25.04.2022 r. — Pomorze od Szczecina do Trójmiasta, spora część Wielkopolski, Kujawy oraz zachodnia część Mazowsza
3. etap — od 23.05.2022 r. — południe Wielkopolski, Ziemia Łódzka, Kielecczyzna, Podkarpacie, Małopolska, Górny Śląsk oraz Opolszczyzna
4. etap — od 27.06.2022 r. — Mazowsze, Polska Wschodnia Suwałk przez Podlasie po Zamojszczyznę, rejon Zalewu Wiślanego.
Bardzo schematyczna i niestety mało dokładna mapa dotycząca harmonogramu zmian nadawania telewizji cyfrowej jest dostępna tutaj.
W 2022 roku startuje nadawanie DVB-T2. Czy muszę zmienić telewizor?Martyna Kowalska
2 miliony telewizorów do wymiany?
Na początek wyjaśnimy, że telewizory, które nie spełniają wymagań, nie kwalifikują się z automatu na śmietnik. Ich technologiczne życie może zostać przedłużone przez zakup specjalnego dekodera. Problemu nie ma jeśli korzystamy np. wyłącznie z kablówki lub telewizji satelitarnej.
Niemniej warto przyjrzeć się naszym telewizorom, a także tym, które dopiero zamierzamy dopiero kupić. Jak informuje Związek Cyfrowa Polska opierając się na danych Krajowego Instytutu Mediów szacuje się, że z nowym systemem telewizji naziemnej problemy może mieć nawet 2 mln gospodarstw domowych korzystających ze starego systemu.
W sklepach tylko nowy sprzęt
Teoretycznie w sklepach powinien znajdować się już nowy sprzęt odbierający standard DVB-T2 oraz kodek HEVC. Warto za każdym razem to sprawdzić, szczególnie jeśli kupujemy telewizor przez internet. Informacja na ten temat powinna znajdować się w specyfikacji technicznej sprzętu lub na tylnej części obudowy odbiornika. Nie warto więc kupować „kota w worku” i dobrze sprawdzić te parametry. O to właśnie apeluje Związek Cyfrowa Polska.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.