fb

UWAGA! Mogą wystąpić problemy z aplikacją mObywatel!

Od piątku 5.11. do niedzieli 7.11. mogą wystąpić problemy z kilkoma rządowymi aplikacjami, w tym również mObywatel. Z czego one wynikają i czy mogą się przedłużyć? Odpowiadamy.

UWAGA! Mogą wystąpić problemy z aplikacją mObywatel!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 listopada 2021

Problemy z mObywatelem

Na pierwszy listopadowy weekend rząd zaplanował poważne działania w systemach odpowiedzialnych m.in. za dowody osobiste. Powód: wdrożenie nowego wzoru dokumentu z tzw. drugą cechą biometryczną, czyli zapisem obrazu odcisków palców w elektronicznej warstwie dokumentu. Formalnie będzie można o nie wnioskować od poniedziałku, 8 listopada. Wcześniej jednak systemy informatyczne czeka niemałe przemeblowanie stąd problemy z aplikacjami, które odpowiadają np. za potwierdzenie tożsamości i dane osobowe.

Tak jak banki co jakiś czas informują o przerwie informatycznej np. w obsłudze kart, tak samo i rząd musiał poinformować o możliwych problemach w czasie zaplanowanej od 5-7 listopada 2021 roku „e-Przerwy”W tym czasie możecie mieć problem z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel (w zakresie pobierania danych).

Prace mogą się przedłużyć do godzin porannych w niedzielę 7 listopada. Gdyby tak się stało – będziemy o tym informować” - napisano na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nie chcesz dowodu osobistego z odciskami palców? Masz mało czasuNie chcesz dowodu osobistego z odciskami palców? Masz mało czasuAnna Malinowska


Informatyczne zamieszanie w niektórych systemach

Jak wynika z rządowego komunikatu, wdrożenie nowych dowodów osobistych z drugą cechą biometryczną wymaga poważnej aktualizacji w Systemie Rejestrów Państwowych nazywanym często skrótem SRP. Z tego powodu w sobotę (6.11) od 8:00 do 17:00 nie będą działały usługi, które opierają się o ten system. Z góry przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z naszymi pracami. Prosimy o wyrozumiałość – zrobimy wszystko, aby trwały możliwie najkrócej” - czytamy na stronach rządu. 

Wniosek o dowód? Tylko do 12:00

Jeśli ktoś będzie chciał złożyć wniosek w piątek (5.11) o dowód osobisty według starego wzoru, czyli bez odcisków palców, będzie miał czas tylko do godziny 12:00. Po tej godzinie z powodu prac informatycznych złożenie takiego wniosku będzie niemożliwe. 

Złożenie wniosku jest możliwe obecnie tylko w urzędzie gminy!

Nowe dowody osobiste

Przypomnijmy. Od 8 listopada 2021 każda osoba powyżej 12. roku życia, która złoży wniosek o dowód osobisty będzie musiała zeskanować, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, odciski palców. Otrzyma ona bowiem dokument tożsamości już według nowego wzoru. 

Pierwotnie nowe rozwiązanie miało wejść w życie już 2 sierpnia 2021 roku, jednak z powodów zastrzeżeń związanych z bezpieczeństwem systemów konieczne było przełożenie tego terminu. Podobne przesunięcia we wdrażaniu nowych dokumentów dokonało za zgodą Komisji Europejskiej kilka krajów członkowskich UE. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!