UWAGA! Mogą wystąpić problemy z aplikacją mObywatel!

Od piątku 5.11. do niedzieli 7.11. mogą wystąpić problemy z kilkoma rządowymi aplikacjami, w tym również mObywatel. Z czego one wynikają i czy mogą się przedłużyć? Odpowiadamy.

UWAGA! Mogą wystąpić problemy z aplikacją mObywatel!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 listopada 2021

Problemy z mObywatelem

Na pierwszy listopadowy weekend rząd zaplanował poważne działania w systemach odpowiedzialnych m.in. za dowody osobiste. Powód: wdrożenie nowego wzoru dokumentu z tzw. drugą cechą biometryczną, czyli zapisem obrazu odcisków palców w elektronicznej warstwie dokumentu. Formalnie będzie można o nie wnioskować od poniedziałku, 8 listopada. Wcześniej jednak systemy informatyczne czeka niemałe przemeblowanie stąd problemy z aplikacjami, które odpowiadają np. za potwierdzenie tożsamości i dane osobowe.

Tak jak banki co jakiś czas informują o przerwie informatycznej np. w obsłudze kart, tak samo i rząd musiał poinformować o możliwych problemach w czasie zaplanowanej od 5-7 listopada 2021 roku „e-Przerwy”W tym czasie możecie mieć problem z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel (w zakresie pobierania danych).

Prace mogą się przedłużyć do godzin porannych w niedzielę 7 listopada. Gdyby tak się stało – będziemy o tym informować” - napisano na stronach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nie chcesz dowodu osobistego z odciskami palców? Masz mało czasuNie chcesz dowodu osobistego z odciskami palców? Masz mało czasuAnna Malinowska


Informatyczne zamieszanie w niektórych systemach

Jak wynika z rządowego komunikatu, wdrożenie nowych dowodów osobistych z drugą cechą biometryczną wymaga poważnej aktualizacji w Systemie Rejestrów Państwowych nazywanym często skrótem SRP. Z tego powodu w sobotę (6.11) od 8:00 do 17:00 nie będą działały usługi, które opierają się o ten system. Z góry przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z naszymi pracami. Prosimy o wyrozumiałość – zrobimy wszystko, aby trwały możliwie najkrócej” - czytamy na stronach rządu. 

Wniosek o dowód? Tylko do 12:00

Jeśli ktoś będzie chciał złożyć wniosek w piątek (5.11) o dowód osobisty według starego wzoru, czyli bez odcisków palców, będzie miał czas tylko do godziny 12:00. Po tej godzinie z powodu prac informatycznych złożenie takiego wniosku będzie niemożliwe. 

Złożenie wniosku jest możliwe obecnie tylko w urzędzie gminy!

Nowe dowody osobiste

Przypomnijmy. Od 8 listopada 2021 każda osoba powyżej 12. roku życia, która złoży wniosek o dowód osobisty będzie musiała zeskanować, zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, odciski palców. Otrzyma ona bowiem dokument tożsamości już według nowego wzoru. 

Pierwotnie nowe rozwiązanie miało wejść w życie już 2 sierpnia 2021 roku, jednak z powodów zastrzeżeń związanych z bezpieczeństwem systemów konieczne było przełożenie tego terminu. Podobne przesunięcia we wdrażaniu nowych dokumentów dokonało za zgodą Komisji Europejskiej kilka krajów członkowskich UE. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!