fb

Nie chcesz dowodu osobistego z odciskami palców? Masz mało czasu

Każda osoba, która złoży wnioski po 8 listopada 2021 roku, otrzyma już nowy dowód osobisty z tzw. drugą cechą biometryczną, czyli zapisanym w warstwie elektronicznej obrazem odcisków palców. Tylko do 5 listopada można wnioskować o dowód zgodny z dotychczasowym wzorem.

Nie chcesz dowodu osobistego z odciskami palców? Masz mało czasu
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 listopada 2021

Nowe dowody osobiste

Pierwotnie nowe dowody osobiste miały być wydawane od 2 sierpnia 2021 roku. Z przyczyn technicznych związanych z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia infrastruktury do skanowania odcisków palców, termin ten przesunięto na 8 listopada 2021 roku.

Zapisany w warstwie elektronicznej dokumentu obraz odcisków palców to tzw. „druga cecha biometryczna”. Pierwszą jest zdjęcie posiadacza dowodu. Zmiana ta wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Unia chce w ten sposób ujednolicić zabezpieczenia dokumentów, na podstawie których można przekraczać granice wewnętrzne wspólnoty.

Dodatkową modyfikacją jest wprowadzenie w warstwie graficznej dokumentu symboliki Unii Europejskiej.

Dowody osobiste z odciskami palców – od kiedy?Dowody osobiste z odciskami palców – od kiedy?Anna Malinowska

Czy zmiana dowodów wymaga wymiany dotychczasowych?

Wprowadzenie nowych dowodów osobistych z drugą cechą biometryczną nie wiąże się z koniecznością wymiany dotychczasowych dokumentów. Zachowują one ważność zgodnie z terminem wpisanym na dowodzie. Co do zasady jest to 10 lat w przypadku osób pełnoletnich. To oznacza, że standardową ważność zachowają również dowody, o które obywatele będą wnioskowali tuż przed 8 listopada 2021 roku. 

Dowód bez odcisków palców

Zgodnie z nowym prawem, dowody bez odcisków palców będą wydawane jedynie dzieciom do 12. roku życia. Osoby, które chcą wyrobić dowód według starego wzoru muszą to zrobić do 5 listopada, do godziny 12:00. Skrócone godziny przyjmowania wniosków tego dnia, związane są z rozpoczęciem prac informatycznych, które są konieczne do wprowadzenia nowego rodzaju dokumentów. Przypominamy. Od końca lipca 2021 roku wnioskowanie o dowód osobisty możliwe jest tylko w urzędzie gminy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....
Jak zorganizować dobre szkolenie online?
firma

Jak zorganizować dobre szkolenie online?

Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!