Nie chcesz dowodu osobistego z odciskami palców? Masz mało czasu

Każda osoba, która złoży wnioski po 8 listopada 2021 roku, otrzyma już nowy dowód osobisty z tzw. drugą cechą biometryczną, czyli zapisanym w warstwie elektronicznej obrazem odcisków palców. Tylko do 5 listopada można wnioskować o dowód zgodny z dotychczasowym wzorem.

Nie chcesz dowodu osobistego z odciskami palców? Masz mało czasu
  • Anna Malinowska
  • /
  • 2 listopada 2021

Nowe dowody osobiste

Pierwotnie nowe dowody osobiste miały być wydawane od 2 sierpnia 2021 roku. Z przyczyn technicznych związanych z koniecznością dodatkowego zabezpieczenia infrastruktury do skanowania odcisków palców, termin ten przesunięto na 8 listopada 2021 roku.

Zapisany w warstwie elektronicznej dokumentu obraz odcisków palców to tzw. „druga cecha biometryczna”. Pierwszą jest zdjęcie posiadacza dowodu. Zmiana ta wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Unia chce w ten sposób ujednolicić zabezpieczenia dokumentów, na podstawie których można przekraczać granice wewnętrzne wspólnoty.

Dodatkową modyfikacją jest wprowadzenie w warstwie graficznej dokumentu symboliki Unii Europejskiej.

Dowody osobiste z odciskami palców – od kiedy?Dowody osobiste z odciskami palców – od kiedy?Anna Malinowska

Czy zmiana dowodów wymaga wymiany dotychczasowych?

Wprowadzenie nowych dowodów osobistych z drugą cechą biometryczną nie wiąże się z koniecznością wymiany dotychczasowych dokumentów. Zachowują one ważność zgodnie z terminem wpisanym na dowodzie. Co do zasady jest to 10 lat w przypadku osób pełnoletnich. To oznacza, że standardową ważność zachowają również dowody, o które obywatele będą wnioskowali tuż przed 8 listopada 2021 roku. 

Dowód bez odcisków palców

Zgodnie z nowym prawem, dowody bez odcisków palców będą wydawane jedynie dzieciom do 12. roku życia. Osoby, które chcą wyrobić dowód według starego wzoru muszą to zrobić do 5 listopada, do godziny 12:00. Skrócone godziny przyjmowania wniosków tego dnia, związane są z rozpoczęciem prac informatycznych, które są konieczne do wprowadzenia nowego rodzaju dokumentów. Przypominamy. Od końca lipca 2021 roku wnioskowanie o dowód osobisty możliwe jest tylko w urzędzie gminy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!