Dowody osobiste z odciskami palców – od kiedy?

Miały być 2 sierpnia będą jednak z poślizgiem. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o dowodach osobistych, która wprowadza tzw. drugą cechę biometryczną w postaci cyfrowego zapisu odcisków palców posiadacza. Z czego wynika opóźnienie i od kiedy nowe dowody trafią do portfeli Polaków?

Dowody osobiste z odciskami palców – od kiedy?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 sierpnia 2021

Odciski palców w dowodzie osobistym

Wprowadzenie tzw. drugiej cechy biometrycznej (pierwszą jest zdjęcie posiadacza) wynika z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Pierwotnie zapowiadano, że nowe dokumenty będą wydawane od 2 sierpnia 2021 roku. Rząd zdecydował się jednak na opóźnienie w tej kwestii. 

Skąd opóźnienie w dowodach osobistych

Rząd przyznaje, ze opóźnienie wprowadzenia nowych dowodów osobistych wynika z kwestii bezpieczeństwa państwa. Jak wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński  - „Z uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem państwa urządzenia do pobierania odcisków palców powinny gwarantować bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym są gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych”.

W związku z obawami przeprowadzono ocenę techniczną urządzeń, które mają pobierać odciski linii papilarnych palców dłoni. Informacja o potencjalnym zagrożeniu została przekazana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Konieczne było podjęcie działań, których celem była eliminacja możliwych niebezpieczeństw. Umowa z dostawcami czytników została rozwiązana jeszcze przed dostarczeniem urządzeń do urzędów. Według zapewnień, opóźnienie nie spowodowało żadnych dodatkowych kosztów po stronie Skarbu Państwa. 

Jak wyrobić dowód osobisty? Koniec możliwości składania wniosku przez internetJak wyrobić dowód osobisty? Koniec możliwości składania wniosku przez internetAnna Malinowska

Kiedy nowe dowody z odciskami palców?

Choć ustawa podpisana przez prezydenta już obowiązuje, nowy termin wprowadzenia zmodyfikowanych dowodów będzie ogłoszony… później. Jak się okazuje, nie tylko Polska ma opóźnienia we wdrażaniu dowodów z drugą cechą biometryczną. O wydłużenie terminu Komisja Europejska została poproszona także przez rządy Belgii, Bułgarii, Estonii, Łotwy, Rumunii, Słowacji oraz Słowenii. Wiadomo, że wszystkie kraje, które złożyły taką prośbę, otrzymały pozytywną odpowiedź od Brukseli.

Jak wyrobić nowy dowód osobisty?

Mimo że odciski palców nie są jeszcze pobierane, od 27 lipca składanie wniosku o Dowód Osobisty odbywa się jedynie podczas osobistej wizyty w urzędzie. Zrezygnowano tym samym z e-usługi umożliwiającej spełnienie procedury w trybie zdalnym przez internet. 

Jak wyjaśnia KPRM, po wprowadzeniu nowych dokumentów tożsamości, wnioski on-line będą przyjmowane jedynie w przypadku dowodów dla dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia. Zgodnie z przepisami, od nich nie będą pobierane odciski palców. 

Co się zmieni w nowych dowodach?

Oprócz odcisków palców, które będą zapisane w formie elektronicznej, dowody osobiste ponownie będą posiadały odręczny podpis właściciela. Pojawią się także oznaczenia państwa członkowskiego UE. W przypadku Polski będzie to skrót „PL” na tle flagi Unii Europejskiej. To podobne rozwiązanie do tego, jakie funkcjonuje np. na prawie jazdy, czy wdowodzie rejestracyjnym pojazdu. 

Czy muszę wymienić stary dowód?

Wprowadzenie nowych dowodów nie oznacza, że posiadacze dotychczas wydawanych muszą je wymieniać. Nie ma takiej konieczności, ponieważ wszystkie zachowują ważność do dnia oznaczonego na dokumencie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!