Od kiedy ruszają e-Doręczenia?

Mniej korespondencji papierowej, więcej elektronicznej. Już jesienią startuje umocowana ustawowo nowa usługa pocztowa doręczeń elektronicznych, za które odpowiedzialna będzie Poczta Polska. Kiedy dokładnie ruszają e-Doręczenia? Co zmienią w relacjach między obywatelem a urzędami i administracją?

Od kiedy ruszają e-Doręczenia?
  • Michał Górecki
  • /
  • 9 sierpnia 2021

Od kiedy doręczenia elektroniczne?

Miały wystartować na początku lata, jednak z uwagi na trwającą pandemię, ich debiut zaplanowany jest na jesień, a dokładnie na 5 października 2021 roku (harmonogram podajemy nieco niżej).

Taką możliwość dała podpisana 22 czerwca przez prezydenta nowelizacja ustawy o doręczeniach elektronicznych. Zgodnie z intencją ustawodawcy, operatorem nowych usług publicznych będzie Poczta Polska. 

Czym jest rejestrowane doręczenie elektroniczne?

Publiczna usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) jest usługą zaufania, która będzie polegała na wysyłaniu wiadomości między nadawcą i odbiorcą za pośrednictwem sieci informatycznej obsługiwanej przez tzw. zaufaną stronę trzecią. Chodzi m.in. o zapewnienie bezpieczeństwa korespondencji. Usługa ta ma być adresowana zarówno dla instytucji publicznych, jak również dla obywateli i przedsiębiorców. 

W założeniu usługa ma pozwolić na przesyłanie korespondencji w sposób bezpieczny oraz wzmocniony przepisami, które nadają moc prawną wysłanym tym kanałem wezwaniom lub decyzjom. Co do zasady, usługa będzie przypominała pocztę elektroniczną, jednak z szeregiem obwarowań oraz regulacji umocowanych ustawowo. 

Narodowy Spis Powszechny: jak spisać się na infolinii?Narodowy Spis Powszechny: jak spisać się na infolinii?Mikołaj Frączak

Czym jest publiczna usługa hybrydowa (PUH)

Publiczna usługa hybrydowa jest dedykowana m.in. osobom, które nie są biegłe w obsłudze komputera oraz nowinek elektronicznych. Będzie ona polegała na tym, że korespondencja w formie elektronicznej będzie w sposób automatyczny drukowana i kopertowana przez pocztę. Później zostanie doręczona w formie papierowej do wskazanego adresata. 

W przeciwieństwie do wcześniej opisanej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego nadawcą PUH będzie mogła być wyłącznie instytucja publiczna. 

Dlaczego wprowadzane są e-Doręczenia?

Jak wyjaśnia Poczta Polska - Nowe usługi świadczone w ramach e-Doręczenia pozwolą zastąpić tradycyjny papierowy list urzędowy, pismem wysyłanym w formie elektronicznej. Operator Wyznaczony, którego rolę pełni Poczta Polska, ma zapewnić błyskawiczną i bezpieczną wymianę korespondencji pomiędzy jednostkami administracji państwowej a obywatelami i przedsiębiorcami”. 

Potwierdzenia nadania i odbioru w e-Doręczeniach

Tak samo jak w przypadku tradycyjnych przesyłek rejestrowanych, również w ramach e-Doręczeń generowane będą dowody nadania oraz odbioru. Oznacza to, że korespondencja przesłana drogą elektroniczną będzie traktowana tak samo, jak powszechnie stosowany obecnie list polecony. 

Harmonogram wprowadzania e-Doręczeń

Start e-Doręczeń zaplanowano na 5 października 2021 roku. Od tego dnia, każda zainteresowana osoba, będzie mogła założyć skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Nie oznacza to jednak, że od tego dnia będzie możliwość otrzymywania elektronicznej korespondencji od instytucji państwowych. 

Administracja rządowa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czy Narodowy Fundusz Zdrowia będą stosowały nową formę komunikacji dopiero od 5 lipca 2022 roku. Urzędy miast i gmin, starostwa powiatowe czy urzędy marszałkowskie województw mają dołączyć do systemu w późniejszym terminie. 

Poczta inwestuje w sprzęt do usługi hybrydowej

Usługa hybrydowa polegająca na wydruku korespondencji będzie realizowana przez Ośrodki Wydruku i Konfekcjonowania w Łodzi oraz Pile (Wielkopolskie). Poczta Polska podpisała już umowy na zakup przemysłowych drukarek pocztowych, które będą pracowały w wymienionych miastach. Ta inwestycja wraz z dwuletnią obsługą serwisową urządzeń będzie kosztowała operatora 1,1 mln złotych netto. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!