Kancelaria Premiera szuka chętnych do testowania mObywatela
Błędy i niedociągnięcia w oprogramowaniu najlepiej wychodzą w testach. Zapewne dlatego Kancelaria Premiera szuka chętnych do testowania aplikacji mObywatel, która jest m.in. wirtualnym portfelem na dokumenty. Co zrobić, by dołączyć do testów?
- Anna Malinowska
- /
- 11 sierpnia 2021
Będą nowe funkcje w mObywatelu
Każdy, kto chce w praktyce i jako pierwszy sprawdzić najnowsze funkcje mObywatela może dołączyć do testów, do których zaprasza... KPRM, a dokładnie departament zajmujący się kwestiami związanymi z cyfryzacją.
Jak wyjaśnia sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Adam Andruszkiewicz „Stale pracujemy nad tym, aby nasza aplikacja mObywatel była jeszcze lepsza. Dodajemy nowe funkcjonalności i usługi, ale przede wszystkim wsłuchujemy się w głosy naszych użytkowników”. Tym razem twórcy aplikacji chcą poznać opinie użytkowników, zanim nowe opcje wejdą na stałe do „wirtualnego portfela”.
Ile osób korzysta z aplikacji mObywatel?
W ostatnich kwartałach mObywatel znacznie urósł w siłę. Z aplikacji korzysta niemal 5 milionów Polaków. Jak przyznają twórcy, wyzwaniem jest stworzenie rozwiązań, które będą dobrze działały na setkach modeli telefonów, w przeróżnych ustawieniach i konfiguracjach dlatego zapraszają do testów użytkowników aplikacji. Obecnie planowane jest powiększenie grupy testerów.
Bilety kolejowe na mObywateluMikołaj Frączak
Testy społecznościowe mObywatel
Jeszcze w 2021 roku mają odbyć się testy społecznościowe aplikacji mObywatel, w których udział może wziąć każdy użytkownik smartfona. Jak zaznacza KPRM, od chętnych nie jest oczekiwana wiedza ekspercka. Wystarczą podstawowe umiejętności obsługi smartfona i nic więcej. Obecnie do „obsadzenia” pozostaje 100 miejsc chętnych do testów.
Kto może testować mObywatela?
Wśród wymagań od kandydatów na osoby testujące aplikację, znajdziemy m.in. posiadanie profilu zaufanego oraz smartfona z systemem Android w wersji od 7.0 w górę lub iPhone’a z systemem iOS w wersji 13.0 i wyższej. Wśród oczekiwań wymieniany jest aktywny i rzetelny udział w testach, przeprowadzanie testów zgodnie z otrzymaną instrukcją, oraz udział we wszystkich tj. 2 lub trzech testach zaplanowanych na 2021 rok.
KPRM liczy, że użytkownicy testowi prześlą potem swoje uwagi i spostrzeżenia. Każdy uczestnik badania otrzyma cyfrowy certyfikat potwierdzający udział w teście rządowej aplikacji.
Jak zostać osobą testującą aplikację?
Czasu jest niewiele. Do niedzieli, 16 sierpnia, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Do 20.08.2021 r. chętni otrzymają ostateczną informację o zakwalifikowaniu się, lub nie do badania. Pierwsze informacje na temat aktywowania dostępu do aplikacji testowej mają być rozesłane jeszcze przed 1 września br.
Co to jest mObywatel?
Rządowa aplikacja mObywatel pozwala m.in. na gromadzenie i okazywanie cyfrowych wersji dokumentów takich jak dowód osobisty, dowód rejestracyjny pojazdu, prawo jazdy, legitymacja studencka, czy Karta Dużej Rodziny. Od niedawna, można w niej przechowywać także Unijny Certyfikat Covid oraz bilety kolejowe. Aplikacja pozwala także na sprawdzenie aktualnego stanu punktów karnych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.