Elektroniczna niania, bujaczek i pastuch elektryczny zakłócały sygnał komórkowy!

Praca kontrolera widma radiowego nie jest łatwa. Kilka przykładów urządzeń codziennego użytku, które zakłócały sygnał telefonii komórkowej, ujawnił właśnie Urząd Komunikacji Elektronicznej. Nie zgadniesz jakie urządzenia mogą narobić ci kłopotów i sprawią, że sprowadzą do Twojego domu kontrolerów z UKE. 

Elektroniczna niania, bujaczek i pastuch elektryczny zakłócały sygnał komórkowy!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 13 sierpnia 2021

Kim jest kontroler widma radiowego?

Praca kontrolerów widma radiowego polega na wyłapywaniu w przestrzeni źródeł zakłóceń np. sygnału stacji radiowych, komunikacji lotniczej czy telefonii komórkowej. Dysponują oni urządzeniami, które potrafią namierzyć źródło bałaganu w częstotliwościach. Pisaliśmy ostatnio o repeaterach, które blokują komórki w okolicy. Ich używanie wiąże się z poważnymi karami. Jak się jednak okazuje źródła zakłóceń pasm radiowych, mogą być absolutnie kuriozalne. Oto kilka przykładów.

Czy można używać telefonów DECT?

Telefony bezprzewodowe sprowadzane z Ameryki Północnej lub Południowej pracują w nieużywanej w Europie technologii. Niestety, jak się okazuje, działają one w paśmie 2100 MHz, które na Starym Kontynencie jest używane przez sieci telefonii komórkowej i skutecznie je zakłócają, a czasem wręcz paraliżują możliwość skorzystania z numeru alarmowego 112. Są zatem bardzo niebezpieczne, a skutki ich „nadawania” mogą być odczuwalne na dużym obszarze.

Jakie kary za używanie wzmacniaczy sygnału GSMJakie kary za używanie wzmacniaczy sygnału GSMAnna Malinowska

Czy bezprzewodowa niania może zakłócać komórki?

I to jak!? Jeśli jest to sprzęt z USA lub Kanady bez znaku CE, należy bezwzględnie zaprzestać korzystania z tego typu urządzeń. One również, podobnie jak telefony DECT są w stanie skutecznie wyłączyć część zasięgu telefonów komórkowych. W przypadku blokady numeru 112 używanie takich „nianiek” może być groźne dla życia lub zdrowia osób, do których nie da się wezwać pomocy. 

Anteny DVB-T a zasięg 3G i LTE

Kolejny problem notowany przez kontrolerów widma radiowego, sprawiają anteny szerokopasmowe montowane np. na dachach domów czy bloków. Jeśli dojdzie do uszkodzenia wzmacniacza takiej anteny, skutki mogą być fatalne. Lokalnie mogą bowiem przestać działać pasma GSM, UMTS oraz LTE. Co ważne, użytkownik uszkodzonej anteny może nie zdawać sobie sprawy z tego, że to jego urządzenie jest źródłem problemów, ponieważ nadal będzie odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej. Należy pamiętać, że źródłem zakłóceń nie jest sama antena, a jedynie wzmacniacz – wystarczy go wymienić” -wyjaśniono we wpisie UKE

Urządzenia RFiD mogą zakłócać sygnał radiowy

Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez technologii RFiD. To na niej opierają się karty rejestracji czasu pracy, systemy otwierające automatycznie bramy do garażu, czy szlabany na parkingu. Są miejsca, gdzie działa odpowiednio wzmocniona infrastruktura RFiD, która reaguje na większe odległości. 

Zdarza się, że urządzenia sprowadzane spoza UE bez odpowiednich atestów, wchodzą z częstotliwościami na pasma zarezerwowane dla komórek. Zdarza się, że nawet jeśli technik „przestroi” je na odpowiedni zakres fal, to w momencie awarii czy braku prądu wracają one do ustawień fabrycznych. Tego typu sprzęt jest w stanie zakłócić stacje BTS operatorów komórkowych oddalone nawet o więcej niż kilometr. 

Bujaczek w markecie i interwencja UKE

Urząd Komunikacji Elektronicznej musiał zainterweniować m.in. w sprawie bujaczka dla dzieci, który działał po wrzuceniu kilku złotych. Okazało się, że pracował on na częstotliwości 911,9 MHz wchodząc na częstotliwości jednego z operatorów telefonii komórkowej.

Magnetowid VHS a... bezpieczeństwo ruchu lotniczego

Kolejny przykład wymieniany we wpisie UKE dotyczył leciwego, domowego magnetowidu VHS znanej japońskiej marki. Okazało się, że urządzenie namierzone w mieszkaniu w Sieradzu powodowało zakłócenia... w paśmie lotniczym. Identyczny problem specjaliści z UKE odkryli w przypadku sygnalizatora świetlnego sterowanego dotykowo, który „wchodził” dokładnie na te same częstotliwości.

Żarówka LED i Program Pierwszy Polskiego Radia

Innym odnotowanym przypadkiem były żarówki LED, które… nadawały sygnał na falach 225 kHz, czyli na częstotliwości fal długich przyznanej dla Programu Pierwszego Polskiego Radia. 

Elektroniczny pastuch może zakłócać fale radiowe!

Zdarza się, że mieszkańcy domów, którzy nie radzą sobie z kunami gnieżdżącymi się w ociepleniu poddasza, instalują urządzenie, które działa dokładnie tak samo jak elektroniczny pastuch pilnujący bydło, czy konie na łące. Druty pod napięciem montuje się wtedy w okolicy rynien poziomych i spustowych. A czasami – dla ograniczenia kosztów – napięcie podaje się wprost na rynny(…Zwłaszcza, jeśli instalacja jest niewłaściwie uziemiona albo któryś z elementów uziemienia skoroduje pod wpływem działania czynników pogodowych. Taka instalacja będzie oczywiście nadal działać odstraszająco na zwierzęta, nie będą natomiast działać telefony komórkowe, radio i telewizja w okolicy” – wyjaśnia UKE

Cały wpis blogowy pracownika Urzędu Komunikacji Elektronicznej, można przeczytać tutaj

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2025 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.