fb

Nie możesz znaleźć dowodu osobistego? Możesz go… zawiesić na 14 dni!

Mało kto wie, że jeśli nie może znaleźć swojego dowodu osobistego i nie jest pewien, czy zgubił go „na mieście”, czy zawieruszył się mu w domu, może go… zawiesić na 14 dni. Niestety to udogodnienie nie jest dostępne dla wszystkich posiadaczy dowodu. Dlaczego? Wyjaśniamy!

Nie możesz znaleźć dowodu osobistego? Możesz go… zawiesić na 14 dni!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 17 sierpnia 2021

Kiedy dowód osobisty można zawiesić? 

Wielu z naszych czytelników pewnie zna to uczucie, kiedy nie może znaleźć dowodu osobistego. Czasem trudno stwierdzić, czy dokument został zagubiony poza mieszkaniem, czy zawieruszył się gdzieś w szufladzie, czy którejś z kieszeni. Jak się okazuje, w takiej sytuacji, nie zawsze trzeba unieważnić dokument. Wystarczy go zawiesić na 14 dni. Z tej możliwości może jednak skorzystać tylko część właścicieli dowodów osobistych

Jaki dowód osobisty można zawiesić?

Możliwość zawieszenia dowodu osobistego dotyczy wyłącznie sytuacji, w której dokument został wydany po 4 marca 2019 roku? To właśnie od tego dnia Polska wydaje swoim obywatelom dokumenty z elektroniczną warstwą, czyli tak zwane e-dowody. Niestety tylko te dokumenty można zawiesić. Pozostałe, trzeba od razu unieważnić, dla swojego bezpieczeństwa. 

Zdjęcie dziecka do dowodu osobistegoZdjęcie dziecka do dowodu osobistegoAnna Malinowska

Jak unieważnić dowód osobisty?

Osoba, która nie może znaleźć swojego dowodu wydanego po 4 marca 2019 r., ale zakłada, że go znajdzie, może w bardzo prosty sposób zawiesić dokument przez internet. Jeśli znajdzie go w ciągu dwóch tygodni, może go odwiesić. Jeśli jednak nie zrobi tego w terminie 14 dni, dowód zostanie nieodwracalnie unieważniony i trzeba będzie wyrobić nowy dokument.

Aby zawiesić dowód, należy skorzystać z e-usługi, która jest dostępna w tym miejscu. Konieczne jest zalogowanie się profilem zaufanym. Po chwili zobaczymy status naszego dowodu oraz swoje dane. Wtedy należy odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu zalogowaliśmy się do usługi tzn. czy chcemy zawiesić dowód lub cofnąć zawieszenie. 

Jakie zdjęcie do dowodu osobistego?Jakie zdjęcie do dowodu osobistego?Anna Malinowska


Starsze dowody trzeba unieważnić

Możliwość zawieszenia dowodu na 14 dni nie dotyczy starszych dowodów wydawanych przed 4 marca 2019 roku. Tego typu dokumenty możemy wyłącznie unieważnić. To bardzo ważne, bowiem tylko w ten sposób możemy zapobiec konsekwencjom nieuprawnionego użycia dokumentu przez osobę postronną lub przestępcę. 

Utratę dowodu osobistego również możemy zgłosić za pomocą elektronicznej usługi na portalu Gov.pl, która dostępna jest w tym miejscu

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?
podatki

Jak odliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Prowadzisz działalność gospodarczą i podróżujesz po krajach Unii Europejskiej? Jeśli tankujesz lub kupujesz towary na fakturę, możesz wystąpić o zwrot zagranicznego podatku. Jak odliczyć VAT...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!