Facebook całkowicie odcina się od talibów

To nie pierwszy raz, kiedy Mark Zuckerberg odcina dostęp do swojej platformy określonym grupom, firmom czy konkretnym osobom. Od 17 sierpnia 2021 talibowie nie mogą korzystać z Facebooka, a treści ich wspierające są weryfikowane i usuwane przez zespół afgańskich ekspertów. 

Facebook całkowicie odcina się od talibów
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 18 sierpnia 2021

Facebook a terroryzm

Gigant mediów społecznościowych uważa talibów za organizację terrorystyczną, dlatego zdecydował o zakazie używania przez nich Facebooka. Dotyczy to również osób, które zamieszczają treści wspierające to ugrupowanie islamistyczne.

Wiadomo bowiem, że talibowie od lat wykorzystują media społecznościowe do rozpowszechniania swoich przesłań. Facebook chce z tym skończyć.

Głos Facebooka w sprawie

- Talibowie są sankcjonowani jako organizacja terrorystyczna na mocy prawa Stanów Zjednoczonych i zakazaliśmy im korzystania z naszych usług zgodnie z naszymi zasadami dotyczącymi niebezpiecznych organizacji. Oznacza to, że usuwamy konta prowadzone przez lub w imieniu talibów i zakazujemy ich chwalenia, wspierania i reprezentowania – powiedział w BBC rzecznik Facebooka.

Prezes UODO pisze do FacebookaPrezes UODO pisze do FacebookaMikołaj Frączak

Dodał, że dla portalu pracuje zaangażowany zespół ekspertów ds. Afganistanu, którzy znają języki używane w Afganistanie: dari i paszto, i mają wiedzę na temat lokalnego kontekstu, pomagając identyfikować i ostrzegać portal o pojawiających się problemach na platformie.

Zakaz dotyczy też innych kanałów

Jak przekazała 17 sierpnia amerykańska stacja News9, przyjęta polityka dotyczy wszystkich platform, nie tylko Facebooka, ale również Instagrama i WhatsAppa.

Handlujesz przez Facebooka? Jesteś łatwym łupem dla urzędu skarbowegoHandlujesz przez Facebooka? Jesteś łatwym łupem dla urzędu skarbowegoMartyna Kowalska

Choć co do tego ostatniego, są mocne przypuszczenia, że to właśnie tego komunikatora używają talibowie w komunikacji.Przedstawiciele Facebooka powiedzieli BBC, że portal podejmie działania, jeśli znajdzie konta w aplikacji, które będą powiązane z grupą.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!