Instagram bronią przeciwko łamaniu praw kobiet? Przypadek Angeliny Jolie

Prawdą jest, że dziś social media to potężne narzędzie do komunikacji z całym światem. W ciągu kilku minut możemy dowiedzieć się, co dzieje się na drugim końcu świata i sami publikować treści, które dotrą z prędkością światła w najdalszy zakątek naszego globu. Tak swoją popularność chce wykorzystać Angelina Jolie, która w zaledwie 1 dzień od założenia specjalnego konta na Instagramie zdobyła 7 mln obserwatorów.

Instagram bronią przeciwko łamaniu praw kobiet? Przypadek Angeliny Jolie
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 22 sierpnia 2021

Social media — czwarta władza

A ci są potrzebni, by nieść całemu światu informacje o łamaniu praw kobiet w Afganistanie. 21 sierpnia opublikowała swój pierwszy post, który w niedzielę, 22 sierpnia, na godzinę 14.30 przyciągnął 3,1 mln osób, a sam profil o tej samej porze obserwuje już 7,1 mln użytkowników Instagrama.

Zdążyła zamieścić ledwo 2 posty. Ale za to bardzo wymowne posty. Pierwszy post — 21 sierpnia i były to zdjęcia listu, jaki otrzymała od młodej dziewczyny z Afganistanu. Autorka napisała w nim, że ​​boi się dojścia do władzy talibów.

O czym pisze w pierwszym poście Angelina Jolie?

"To list, który wysłała mi nastolatka z Afganistanu. Dziś mieszkańcy Afganistanu tracą możliwość komunikowania się w mediach społecznościowych i swobodnego wyrażania siebie. Dołączyłam do Instagrama, aby podzielić się ich historiami i głosami ludzi z całego świata, którzy walczą o swoje prawa, o podstawowe prawa człowieka" — napisała aktywistka, aktorka, reżyserka.

Rzecznik Praw Obywatelskich: Niezaszczepienie to nie powód do dyskryminacjiRzecznik Praw Obywatelskich: Niezaszczepienie to nie powód do dyskryminacjiMonika Świetlińska

Wspominała o swoim wyjeździe do Afganistanu na dwa tygodnie przed 11 września 2001 roku, przed serią ataków terrorystycznych w USA, gdzie spotkała uchodźców afgańskich uciekających przed talibami.

"To było dwadzieścia lat temu. To straszne patrzeć, jak Afgańczycy znów uciekają z powodu strachu i niepewności przez sytuacją, jaka ma miejsce w ich kraju. (...) Jak inni, którzy są zaangażowani, nie odwrócę się. Nadal będę szukać sposobów na pomoc" - zapewniła.

O czym pisze afgańska nastolatka?

"Wszyscy mieliśmy prawa. (...) Byliśmy w stanie swobodnie bronić naszych praw, ale kiedy przybyli talibowie, wszyscy zaczęliśmy się ich bać. Jesteśmy przekonani, że wszystkie nasze marzenia przepadły. Uważamy, że nasze prawa zostały naruszone. Nie możemy się stąd wydostać" - napisała do Angeliny Jolie, dodając, że mimo zapewnień talibów, że prawa Afgańczyków, zwłaszcza kobiet, będą zachowane, mieszkańcy czują strach.

Co oznacza stan wyjątkowy? Jakie prawa i obowiązki ma obywatel? Co państwo może nakazać, a czego nie może ograniczyć?Co oznacza stan wyjątkowy? Jakie prawa i obowiązki ma obywatel? Co państwo może nakazać, a czego nie może ograniczyć?Rafał Stępniewski

I mają ku temu powody, bo, jak napisała młoda dziewczyna "mają bardzo złą przeszłość."

"Wszyscy straciliśmy wolność i znowu jesteśmy uwięzieni" – zakończyła swój list młoda dziewczyna.

Popularność a walka o prawa

Jolie wykorzystała swoją popularność i siłę social mediów, by trafić do szerokiego grona ludzi z całego świata. Od 2012 roku jest specjalnym wysłannikiem ONZ ds. uchodźców i zapewniała, że praca dla ONZ to dla nie priorytet.

- Nie umiem siedzieć spokojnie w miejscu, kiedy wiem, że inni umierają z głodu — tłumaczyła.

 Facebook całkowicie odcina się od talibów Facebook całkowicie odcina się od talibówMonika Świetlińska

Wiadomo wszystkim, że kiedy talibowie poprzednio sprawowali władzę — w latach 1996-2001 — prowadzili opresyjny reżim, w którym kobiety były w dużej mierze zamknięte w domu, a rzadkością wcale nie były publiczne egzekucje czy amputacje.

Publicznie przyznali, że się zmienili

- Nikt nie ufa niczemu, co pochodzi z ust talibów. Mocno wątpię, czy talibowie się zmienili. Nie wyznają tych samych wartości, co naród afgański – powiedział jeden z mieszkańców Afganistanu w notatce głosowej dla amerykańskiego CNN.

Czy krok Angeliny Jolie może coś zmienić? Czy media społecznościowe mogą być bronią chociażby przeciwko łamaniu praw? 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!