Nowa metoda oszustów: „na pocztę głosową”
Komenda Wojewódzka Policji w Opolu przestrzega przed nową metodą oszustów „na pocztę głosową”. Łatwo się na nią nabrać, bowiem dotyczy usługi często stosowanej przez abonentów sieci komórkowych. Na szczęście, równie łatwo można zdemaskować to oszustwo. W jaki sposób?
- Martyna Kowalska
- /
- 19 sierpnia 2021
Cyberprzestępcy wykorzystują SMS-y
Niedawno w Dzienniku Prawnym opisywaliśmy sprawę trzech obywateli Gruzji zatrzymanych przez policję. Podszywali się oni pod dostawcę energii, wysyłając SMS z informacją o niewielkiej niedopłacie i linkiem do fałszywej strony, która służyła im do wyłudzania danych do logowania, a potem kradzieży środków z kont bankowych ofiar.
Jak się okazuje, ostatnio pojawiło się nowe zagrożenie. Przestępcy, wykorzystując wiadomości SMS, przesyłają informację o rzekomym nagraniu na pocztę głosową. Taki proceder nagłośnili właśnie opolscy funkcjonariusze policji.
Na czym polega oszustwo „na pocztę głosową”?
Potencjalna ofiara otrzymuje SMS łudząco podobny do tego, jaki otrzymuje od swojego operatora telefonii komórkowej o rzekomym nagraniu na pocztę głosową. Według instrukcji, można odsłuchać je, klikając załączony pod treścią wiadomości link.
Jak się okazuje, link nie prowadzi do żadnego nagrania. Niestety jego aktywowanie wiąże się z zainstalowaniem na telefonie złośliwego oprogramowania, które przestępcom służy do kradzieży oszczędności z konta bankowego.
Jak rozpoznać fałszywy SMS?
W tym przypadku rozpoznanie fałszywego SMS-a jest proste. Wiadomości wysyłane są z różnych numerów, m.in. zarejestrowanych w Niemczech, czyli z prefiksem +49. Pamiętajmy, że operator zazwyczaj wysyła takie komunikaty z jednego numeru. Warto zapisać sobie go w kontaktach, by bez problemu identyfikować potencjalne oszustwo.
Kliknąłem podejrzany link. Co dalej?
Policja radzi, by osoby, które kliknęły podejrzany link, szybko zastosowały się do rady fachowców od cyberbezpieczeństwa. Należy natychmiast wyłączyć telefon, przełożyć kartę SIM do innego urządzenia i jak najszybciej powiadomić bank o swoich wątpliwościach.
Warto pamiętać, że oszustwa mogą występować w zmodyfikowanych wariantach np. poprzez wysyłanie fałszywych SMS o promocji w markecie, nowości w serwisie aukcyjnym, czy konieczności instalacji sterowników internetu mobilnego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.