Polityka otwartych danych – co to takiego?
Ustawa o otwartych danych i ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego została podpisana przez prezydenta. Czym jest polityka otwartych danych? Czy może ona przełożyć się na innowacje i rozwój gospodarki?
- Mikołaj Frączak
- /
- 26 sierpnia 2021
Rynek oparty na danych
Jak informuje KPRM rozwiązania prawne, które znalazły się w ustawie w dużo szerszym zakresie wzmocnią rynek oparty na danych oraz pozwolą wykorzystać potencjał informacji generowanych przez sektor publiczny np. z korzyścią dla szeroko rozumianej innowacji gospodarki.
- Po wejściu w życie nowych przepisów jeszcze więcej danych będzie mogło zostać wykorzystane do prowadzenia analiz, badań lub na potrzeby rozwiązań sztucznej inteligencji, w tym także dla biznesu i przemysłu, czy też modelowania kryzysowego. Rozwiązania te stworzą kompleksowe otoczenie regulacyjne oparte na trzech filarach: organizacyjnym, instytucjonalnym oraz technicznym – wyjaśnił w komunikacie KPRM minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera
Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2020 rokuAnna Malinowska
Przykłady wykorzystania danych dla gospodarki
Jak wskazują programiści, autorzy aplikacji oraz analitycy danych, sektor publiczny generuje wiele informacji, które mogą zostać w różny sposób spożytkowane przez gospodarkę. Mowa np. o danych dotyczących mobilności, meteorologii,a także statystykach ekonomicznych czy finansowych. Umożliwienie pozyskania takich informacji otwiera drogę do nowych pomysłów i inicjatyw, które dotąd nie były możliwe.
Nowoczesny dostęp do informacji publicznych
Ważne jest również to, aby dane w prosty sposób mogły zostać pobrane z odpowiedniego systemu, bez konieczności przesyłania zapytań i oczekiwania na odpowiedź. „Jednym z celów ustawy jest też zapewnienie użytkownikom dostępu do wartościowych zasobów informacji udostępnianych za pośrednictwem interfejsu programistycznego aplikacji (API) oraz w formatach przeznaczonych do odczytu maszynowego”. - informuje KPRM. Chodzi o bardziej efektywne wykorzystanie danych np. przez programistów, analityków, organizacji NGO i innych zainteresowanych.
Gdzie znaleźć państwowe dane?
Wiele interesujących materiałów, które mogą przydać się w różnych obszarach gospodarki można znaleźć na stronie www.dane.gov.pl/ . To „brama” to upublicznionych statystyk, zestawień oraz szeregu informacji generowanych przez państwowe instytucje.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.