Cyberbezpieczeństwo w firmie – jest oficjalny poradnik UE

Agencja Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) opublikowała poradnik adresowany do małych i średnich firm. Znalazło się w nim 12 kroków, do zapewnienia właściwej ochrony MŚP w cyfrowym świecie. Jak ściągnąć za darmo poradnik? Jakie kwestie zostały w nim poruszone?

Cyberbezpieczeństwo w firmie – jest oficjalny poradnik UE
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 sierpnia 2021

Bezpieczeństwo cyfrowe małych i średnich firm

Jak podaje KPRM w Polsce działa obecnie ponad 2 mln firm zaliczanych do grona małych i średnich przedsiębiorstw. Łącznie zatrudniają one prawie 7 milionów ludzi. Wraz z rozwojem technologii cyfrowych oraz elektronicznej komunikacji, obecność firmy w sieci stała się nie tylko szansą, ale i obowiązkiem. 

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z podmiotem działającym wyłącznie w sferze wirtualnej (e-commerce), czy używającym sieci jedynie w celu komunikacji i administracji, należy bezwzględnie dbać o cyberbezpieczeństwo. 

Jak działa złośliwe oprogramowanie?Jak działa złośliwe oprogramowanie?Anna Malinowska

Ryzyko cyberprzestępczości dotyka każdej firmy

Dziś żadna firma nie może powiedzieć, że problem cyberbezpieczeństwa jej nie dotyczy. Niestety stale rośnie liczba wyłudzeń danych, działalności opartej na złośliwym oprogramowaniu, czy włamań do systemów, w tym baz danych. 

Każda firma w mniejszym lub większym stopniu prowadzi własną politykę z zakresu zabezpieczeń przed atakami w sieci. Warto jednak skorzystać z rad doświadczonych instytucji zajmujących się kwestiami cyberzagrożeń, które mogą stanowić realne zagrożenie dla wielu przedsiębiorstw.

Poradnik UE dla przedsiębiorców o bezpieczeństwie w sieci

Obowiązkową lekturą w każdej firmie, szczególnie tej, która nie wdrożyła dotąd zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, jest poradnik Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA). W sieci dostępna jest darmowa, polskojęzyczna wersja, podzielona na trzy kategorie – istotne z punktu widzenia zarządzania ryzykiem: „Ludzie”, „Procesy”, „Aspekty Techniczne”. Taki podział pozwala lepiej zrozumieć złożoność zagadnienia cyberbezpieczeństwa. 

ENISA: 12 kroków do bezpieczeństwa w sieci

ENISA wyszczególniła 12 kroków, które pozwolą nam kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo w sieci zarówno w małych jak i średnich firmach. Cytujemy za podręcznikiem:

I Buduj kulturę cyberbezpeczeństwa

II Zadbaj o odpowiednie szkolenia

III Zadbaj o bezpieczeństwo podmiotów zewnętrznych

IVOpracuj plan reagowania na incydenty

Zabezpiecz dostęp do systemów

VI Zabezpiecz urządzenia

VII Zabezpiecz swoją sieć

VIII Zwiększ bezpieczeństwo fizyczne

IX Zadbaj o kopie zapasowe

Korzystaj z chmury

XI Zabezpiecz strony internetowe

XII Szukaj informacji, rozpowszechniaj wiedzę

Gdzie znajdę informacje o cyberbezpieczeństwie?

Polskojęzyczna wersja poradnika dla MŚP dostępna jest m.in. na stronach KPRM pod koniec tego komunikatu. Można go ściągnąć w formacie.pdf i przeglądać zarówno na komputerze osobistym jak i tablecie czy smartfonie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.