Biometryczne logowanie do Indywidualnego Konta Pacjenta

Logowanie do aplikacji mojeIKP – czyli mobilnej wersji Indywidualnego Konta Pacjenta jest już możliwe na podstawie danych biometrycznych – informuje Centrum e-Zdrowia. To oznacza, że zamiast hasła wystarczy skan odcisku palca lub identyfikacja twarzy za pomocą kamery w telefonie.

Biometryczne logowanie do Indywidualnego Konta Pacjenta
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 sierpnia 2021

Co to jest mojeIKP?

MojeIKP to bezpłatna aplikacja wydawana przez Centrum e-Zdrowia. Wiele osób po raz pierwszy sięgnęło po nią w celu umówienia się na szczepienie przeciw COVID-19 i właśnie z tym kojarzy ten program. Aplikacja ma jednak wiele więcej zastosowań, m.in. służy do obioru i wykupienia e-recepty, a także pobrania e-skierowania. Za pośrednictwem aplikacji mojeIKP można także sprawdzić ulotkę oraz dawkowanie konkretnego leku, oraz wyświetlić cyfrową wersję Unijnego Certyfikatu COVID (UCC). 

Jak korzystać z aplikacji mojeIKP?

Po pierwszej instalacji należy zalogować się do systemu, dokładnie w taki sam sposób jak na Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Potrzebny jest w tym celu profil zaufany lub bankowość elektroniczna. Wówczas nadawany jest kod PIN, jaki będzie przez nas używany podczas kolejnych logowań do mojego IKP.

Internetowe Konto Pacjenta w aplikacji na komórkęInternetowe Konto Pacjenta w aplikacji na komórkęMichał Górecki

MojeIKP i identyfikacja twarzy w iOS

Każdy użytkownik aplikacji mojeIKP może aktywować możliwość logowania się do systemu przez identyfikację twarzy. To bezpieczna technologia uwierzytelniania, oparta o technologię biometrii. 

W przypadku telefonu z systemem iOS (iPhone, iPad), należy przejść do Menu, następnie do ustawień i dalej do sekcji „Logowanie skanowaniem odcisku palca, twarzy lub tęczówki”. Następnie klikamy „Aktywuj” i podajemy PIN do aplikacji. Następnie należy potwierdzić skanowanie twarzy. W kolejnym korku zostaniemy poproszeni o zrobienie zdjęcia bez maseczki ochronnej. Można jednak pozostać w okularach. Takie „wzorcowe” zdjęcie dla systemu powinno zostać wykonane z odległości od 25 do 50 cm od twarzy. 

Następnie, trzymając smartfona w orientacji pionowej, należy ustawić twarz na wprost urządzenia i wybrać opcję „zaczynamy”. Twarz musi zostać umieszczona wewnątrz ramki. Zgodnie z instrukcją użytkownik wykonuje delikatne (koliste) ruchy głową. Po zakończeniu pierwszego skanu przy użyciu narzędzia FaceID klikamy „dalej”. Znów wykonujemy powolny, kolisty ruch głową i… klikamy „gotowe”.

Następnie po uruchomieniu aplikacji mojeIKP i zalogowaniu się PINem, przechodzimy do ustawień programu, klikając w prawym górnym rogu charakterystyczne trzy kroki. Następnie aktywujemy biometrię. Od tego momentu logowanie do aplikacji będzie odbywało się przez biometrię. Po uruchomieniu, na ekranie wywołującym kod PIN znajdzie się okno z informacją o zalogowaniu się poprzez odcisk palca lub skan twarzy. I choć instrukcja wygląda na skomplikowaną, cały proces nie trwa długo i jest poprowadzony przez system bardzo intuicyjnie.

MojeIKP i biometria na Androidzie

    W przypadku telefonów lub tabletów z systemem Android należy przejść do ustawień urządzenia. Następnie wchodzimy w „Ustawienia biometrii i zabezpieczeń” – oczywiście jeśli telefon posiada taką funkcję. W niektórych modelach ta pozycja jest ukryta w innym miejscu menu – trzeba po prostu dobrze poszukać. Następnie dodajemy odcisk palca zgodnie z komunikatami na ekranie. Następnie uruchamiamy aplikację mojeIKP, do której logujemy się PINem. Przechodzimy do ustawień aplikacji i klikając w trzy kropki, aktywujemy uwierzytelnianie biometryczne.

    Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
    Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

    Security Magazine

    Czy ten artykuł był przydatny?

    Newsletter

    Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!