Gdańsk nie chce nadajników komórkowych na szkołach

Placówki oświatowe w Gdańsku nie będą mogły podpisywać umów z operatorami sieci komórkowych na montaż na swoich dachach nadajników komórkowych. Pismo zastępczyni prezydenta tego miasta w tej sprawie, opublikował na Twitterze rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej i… wszedł w polemikę z uzasadnieniem tej decyzji. 

Gdańsk nie chce nadajników komórkowych na szkołach
  • Anna Malinowska
  • /
  • 31 sierpnia 2021

Gdańsk mówi nie nadajnikom na szkołach? 

Pismo zastępczyni prezydenta Gdańska opublikował na swoim Twitterze rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski. Jak zaznaczył, nie zgadza się z uzasadnieniem do tej decyzji.

Jak wynika z pisma, wiceprezydent Gdańska Monika Chabior, nie zgadza się na tego typu dzierżawę - mając na uwadze zdrowie, jak również zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki uczniom gdańskich samorządowych placówek oświatowych, oraz niejednoznaczność publikowanych badań w zakresie negatywnego wpływu promieniowania elektromagnetycznego w związku ze stale rozwijającymi się technologiami telefonii komórkowej”. Jak dodała: „Zdrowie i dobre samopoczucie młodzieży jest nadrzędne względem potencjalnych pożytków umowy dzierżawy”.

Czy nadajniki telefonii komórkowej szkodzą?

Do pisma rozesłanego przez władze Gdańska odniósł się na Twitterze rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W jego ocenie budowanie stacji wokół szkół spowoduje, że poziom promieniowania w budynkach będzie wyższy niż w przypadku lokalizacji na ich dachach. Decyzję ocenił jako „kontrproduktywną”. Wielu ekspertów twierdzi, że nadajniki telefonii komórkowej nie wpływają negatywnie ani na zdrowie, ani samopoczucie ludzi.

Rzecznik w poście skierowanym do samej prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz zadeklarował przyjazd do Gdańska wraz z ekspertami, by rozwiać ewentualne obawy. „Ważne, aby decyzje podejmować na podstawie pełnej wiedzy. Wysokiej jakości usługi telekomunikacyjne są w dzisiejszych czasach szalenie istotne” – dodał.

Jak sprawdzić pole elektromagnetyczne w swojej okolicy?Jak sprawdzić pole elektromagnetyczne w swojej okolicy?Mikołaj Frączak

Jak sprawdzić PEM w pobliżu domu lub szkoły?

W połowie lipca rząd poinformował o uruchomieniu interaktywnej strony z mapą Polski, na której można sprawdzić aktualne poziomy dla pola magnetycznego PEM. O tym przedsięwzięciu pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym w tym artykule. Każda osoba za pośrednictwem strony internetowej www.si2pem.gov.pl może sprawdzić, jakie natężenie elektromagnetyczne powstaje wokół interesującego nas nadajnika telefonii komórkowej np. w pobliżu domu, szkoły, czy na trasie pieszych wędrówek. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!