Gdańsk nie chce nadajników komórkowych na szkołach
Placówki oświatowe w Gdańsku nie będą mogły podpisywać umów z operatorami sieci komórkowych na montaż na swoich dachach nadajników komórkowych. Pismo zastępczyni prezydenta tego miasta w tej sprawie, opublikował na Twitterze rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej i… wszedł w polemikę z uzasadnieniem tej decyzji.
- Anna Malinowska
- /
- 31 sierpnia 2021
Gdańsk mówi nie nadajnikom na szkołach?
Pismo zastępczyni prezydenta Gdańska opublikował na swoim Twitterze rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Witold Tomaszewski. Jak zaznaczył, nie zgadza się z uzasadnieniem do tej decyzji.
Jak wynika z pisma, wiceprezydent Gdańska Monika Chabior, nie zgadza się na tego typu dzierżawę - „mając na uwadze zdrowie, jak również zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki uczniom gdańskich samorządowych placówek oświatowych, oraz niejednoznaczność publikowanych badań w zakresie negatywnego wpływu promieniowania elektromagnetycznego w związku ze stale rozwijającymi się technologiami telefonii komórkowej”. Jak dodała: „Zdrowie i dobre samopoczucie młodzieży jest nadrzędne względem potencjalnych pożytków umowy dzierżawy”.
Czy nadajniki telefonii komórkowej szkodzą?
Do pisma rozesłanego przez władze Gdańska odniósł się na Twitterze rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W jego ocenie budowanie stacji wokół szkół spowoduje, że poziom promieniowania w budynkach będzie wyższy niż w przypadku lokalizacji na ich dachach. Decyzję ocenił jako „kontrproduktywną”. Wielu ekspertów twierdzi, że nadajniki telefonii komórkowej nie wpływają negatywnie ani na zdrowie, ani samopoczucie ludzi.
Rzecznik w poście skierowanym do samej prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz zadeklarował przyjazd do Gdańska wraz z ekspertami, by rozwiać ewentualne obawy. „Ważne, aby decyzje podejmować na podstawie pełnej wiedzy. Wysokiej jakości usługi telekomunikacyjne są w dzisiejszych czasach szalenie istotne” – dodał.
Jak sprawdzić pole elektromagnetyczne w swojej okolicy?Mikołaj Frączak
Jak sprawdzić PEM w pobliżu domu lub szkoły?
W połowie lipca rząd poinformował o uruchomieniu interaktywnej strony z mapą Polski, na której można sprawdzić aktualne poziomy dla pola magnetycznego PEM. O tym przedsięwzięciu pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym w tym artykule. Każda osoba za pośrednictwem strony internetowej www.si2pem.gov.pl może sprawdzić, jakie natężenie elektromagnetyczne powstaje wokół interesującego nas nadajnika telefonii komórkowej np. w pobliżu domu, szkoły, czy na trasie pieszych wędrówek.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.