Rekordowe zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa

W ciągu zaledwie 5 lat istnienia portalu, na którym obywatele mogą anonimowo zgłaszać policji zagrożenia, wprowadzono już 2 miliony miejsc, w których może dochodzić do łamania prawa. Jak wyliczają administratorzy tej strony, każdego dnia na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa trafia ponad tysiąc nowych wpisów. 

Rekordowe zainteresowanie Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 31 sierpnia 2021

Czym jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od 5 lat. Została uruchomiona w ostatnim kwartale 2016 roku. Wcześniej była testowana w niektórych województwach w ramach pilotażowej akcji. Od tego czasu na stronie KMZB internauci za pomocą bardzo dokładnej mapy kraju mogą przeglądać miejsca zgłoszone przez innych jako te, w których często dochodzi do łamania przepisów. 

Każda osoba, maksymalnie raz dziennie, może poinformować tą drogą policję np. o dzikim wysypisku śmieci, aktach wandalizmu, czy wagarującej młodzieży. 

Zgłoszenia dzikich wysypisk śmieci – duża popularność elektronicznego formularzaZgłoszenia dzikich wysypisk śmieci – duża popularność elektronicznego formularzaMartyna Kowalska

Co Polacy zgłaszają na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Jak informuje policja, najpopularniejszymi kategoriami zagrożeń wprowadzanymi przez użytkowników KMZB są: przekraczanie prędkości, parkowanie w niedozwolonych miejscach oraz spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. 29 sierpnia 2021 roku do systemu zostało wprowadzone dwumilionowe zgłoszenie przez obywatela. To oznacza, że każdego dnia na mapę trafia ponad 1000 zgłoszeń od internautów. 

Kto korzysta z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa?

Funkcjonariusze zaznaczają, że z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa korzystają nie tylko internauci czy Policja, ale również różnego rodzaju służby i instytucje, których zadaniem jest dbałość o bezpieczeństwo i porządek publiczny. Nasi partnerzy nie tylko zapoznają się z naniesionymi zagrożeniami, ale również biorą czynny udział w procesie weryfikacji i eliminacji zagrożeń”. 

O skuteczności narzędzia świadczą m.in. informacje zamieszczane na KMZB na temat zagrożeń, które zostały wyeliminowane przez policję lub inne służby. 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zamiast telefonu alarmowego?

Warto pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępuje telefonów alarmowych 112 oraz 997. Po pierwsze dlatego, że obecnie stosowane na stronie kategorie nie wyczerpują wszystkich możliwych zagrożeń. Po drugie, w wielu sytuacjach konieczna może być szybka interwencja policji. W takim wypadku koniecznie trzeba korzystać z innych możliwości, takich jak wizyta na komendzie, czy wykonanie połączenia na telefon alarmowy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Policja

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!