NFOŚiGW: Ponad 200 mln zł na odwierty geotermalne (LISTA LOKALIZACJI)

229,2 mln złotych przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) na wykonanie otworów geotermalnych. Mają one powstać w 15 miejscowościach w różnych regionach kraju. Gdzie dokładnie powstaną odwierty i w jakim celu?

NFOŚiGW: Ponad 200 mln zł na odwierty geotermalne (LISTA LOKALIZACJI)
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 sierpnia 2021

Jak zbadać zasoby wód termalnych?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczy, że celem projektu jest poszukiwanie oraz rozpoznanie wód termalnych, a także sporządzenie dokumentacji hydrogeologicznej dla badanych lokalizacji. 

Chodzi m.in. o zbadanie zasobów tych wód, oraz ocenę, czy mogą stać się one zasobami dla produkcji ciepła w skali lokalnej. Docelowo mówi się także o wytwarzaniu na ich bazie energii elektrycznej. Odwierty w prawie 100% będą sfinansowane przez NFOŚiGW.

Ile pieniędzy dla Polski z Funduszu Modernizacyjnego?Ile pieniędzy dla Polski z Funduszu Modernizacyjnego?Michał Górecki

Lokalizacje odwiertów geotermalnych

Fundusz ujawnił, że otwory mają zostać wykonane w ośmiu województwach. Poniżej prezentujemy listę lokalizacji inwestycji. 

- Województwo mazowieckie: Otwock, Żyrardów, Wołomin i Piastów

- Województwo wielkopolskie: Gniezno oraz gmina Wągrowiec

- Województwo kujawsko-pomorskie: Inowrocław i Gąsawa

- Województwo łódzkie: Łowicz

- Województwo śląskie: Jasienica

- Województwo świętokrzyskie: Smyków

- Województwo zachodniopomorskie: Dębno

- Województwo dolnośląskie: Oława, Trzebnica, Głuszyca.

Modernizacja energetyki a źródła geotermalne

W ocenie ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki „Rozwój i modernizacja energetyki w Polsce to być albo nie być nie tylko krajowej gospodarki, ale również bezpiecznej codzienności każdego z nas”.

Jedną z wielu inicjatyw mających doprowadzić do zmian w tym obszarze jest budowany w szerokiej koalicji z samorządami program „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”.

Czy geotermia może być impulsem rozwoju gospodarczego?

Według szefa resortu klimatu, potencjał geotermalny w Polsce jest duży i należy szybko oraz w pełni znaleźć sposób na jego wykorzystanie. Wynika to m.in. z polityki klimatycznej, ale także zobowiązań, jakie mamy względem Unii Europejskiej. 

Efektem inwestycji przeprowadzonych w 15 lokalizacjach będzie stworzenie na bazie udostępnionych wód spod powierzchni ziemi warunków do rozwoju nie tylko branży energetycznej i ciepłowniczej, ale także terapeutycznej, sportowej oraz rekreacyjno-wypoczynkowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!