Jakie zdjęcie do dowodu osobistego?
Aby wyrobić dowód osobisty, koniecznie trzeba załączyć zdjęcie, które będzie na nim umieszczone. Musi być ono aktualne, nie starsze niż 6-miesięcy. Zazwyczaj najlepiej jest skorzystać z usługi profesjonalnego fotografa. Jest duże prawdopodobieństwo, że selfie, lub zdjęcie zrobione w domowych warunkach nie przejdzie. Dlaczego? Jakie zrobić zdjęcie do dowodu osobistego?
- Anna Malinowska
- /
- 10 sierpnia 2021
Zdjęcie do dowodu osobistego
Dowód osobisty, to dokument, który co do zasady będzie nam towarzyszył przez kolejnych 10 lat. No, chyba że np. zmienimy nazwisko. Warto zatem zadbać, aby zamieszczone na nim zdjęcie nam się podobało. To jednak nie jest jedyny warunek. Fotografia w dowodzie osobistym musi spełniać określone prawem warunki. W przeciwnym razie nie zostanie przyjęta przez urzędnika.
Do wniosku należy załączyć kolorowe zdjęcie w formacie: 35 mm szerokości i 45 mm wysokości.
Selfie do dowodu osobistego?
Pracownicy zakładów fotograficznych doskonale wiedzą, jak ustawić klienta oraz skadrować jego twarz, aby zdjęcie spełniało ustawowe warunki. Jest duże prawdopodobieństwo, że nasze ulubione selfie lub zdjęcie wykonane w warunkach domowych, lub na wakacjach, nie będzie spełniało oczekiwań urzędnika. Nie, chodzi o to, że wyszliśmy na nim źle… dyskwalifikację fotografii może spowodować np. cień widoczny za głową, prześwietlone tło, filtry z aplikacji mobilnej, a nawet… uśmiech. Niestety. Potencjalnych powodów dla odrzucenia zdjęcia jest naprawdę bardzo dużo.
Dowody osobiste z odciskami palców – od kiedy?Anna Malinowska
Prawidłowe zdjęcie do dowodu osobistego
Napisaliśmy już, że zdjęcie musi być aktualne, nie starsze niż 6 miesięcy na dzień złożenia wniosku. Oczywiście, jeśli posiadamy zdjęcie sprzed roku i bardzo się na nim nie różnimy, pewnie nikt się tego nie doczepi – nie ma przecież na nim daty. Jednak jeśli w wieku trzydziestu paru lat załączymy fotografię zrobioną przy okazji matury, pewnie urzędnik będzie miał podstawy, by poprosić nas o dostarczenie aktualnego zdjęcia. Chyba że absolutnie nie widać po nas upływu czasu.
Na zdjęciu nie możemy mieć nakrycia głowy lub ciemnych okularów – są jednak wyjątki, o których napiszemy nieco dalej, wynikające np. z religii lub problemów zdrowotnych. Ponadto zdjęcie musi przedstawiać całą głowę od czubka po górny obrys barków. Sama twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia – to ważna informacja, zarówno z punktu widzenia kadrowania jak i… ułożenia rozpuszczonych włosów.
Tło na zdjęciu do dowodu powinno być białe, oświetlone jednolicie, bez cieni i jakichkolwiek elementów ozdobnych. Oświetlenie twarzy natomiast powinno być oświetlone równomiernie. Odpadają więc niektóre artystyczne zdjęcia. Nie mogą wystąpić odbicia światła na skórze oraz włosach, a także jakiekolwiek cienie na twarzy.
Ustawienie twarzy do zdjęcia w dowodzie osobistym
Twarz na zdjęciu do dowodu osobistego powinna być skierowana prosto w stronę obiektywu aparatu. Niedopuszczalne jest przekrzywianie głowy. Na zdjęciu wyraźny musi być widoczny owal twarzy, a zatem w grę nie wchodzi modne przed dekadami zdjęcie z tzw. półprofilu.
Wyraz twarzy powinien być naturalny. Usta muszą być zamknięte, a brwi niezasłonięte. Oczy powinny być otwarte w sposób naturalny, źrenice widoczne oraz skierowane prosto w stronę obiektywu aparatu.
Nie zostanie zaakceptowane zdjęcie z efektem „czerwonych oczu”, a także z zasłoniętymi uszami. Fotograf powinien skadrować zdjęcie w taki sposób, by fryzura „nie wychodziła” poza obrys zdjęcia.
Okulary na zdjęciu do dowodu osobistego
Osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, mogą je mieć na zdjęciu. Jest jednak warunek – oczy muszą być dobrze widoczne, a na szkłach nie mogą być widoczne refleksy światła. W przypadku soczewek kontaktowych również nie ma problemu, pod warunkiem, że nie zmieniają one naturalnego kształtu oczu oraz koloru tęczówki.
Choć wśród zaleceń (o czym pisaliśmy wcześniej) niedopuszczalne są ciemne okulary, wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba wnioskująca o dowód ma wrodzone lub nabyte wady wzroku. W takiej sytuacji przepisy dopuszczają fotografię z ciemnymi okularami. Wniosek o dowód powinien być jednak uzupełniony orzeczeniem o niepełnosprawności lub jej stopniu.
Czy do dowodu osobistego nadaje się zdjęcie z brodą?
W przypadku brody, czy wąsów, nie ma problemu, jeśli tylko zarost nie utrudnia rozpoznania osoby widniejącej na zdjęciu. Na stronach rządowych czytamy jednak zalecenie, że jeśli chcemy uniknąć ewentualnych problemów, warto zrobić zdjęcie bez zarostu.
Zdjęcie do dowodu w nakryciu głowy
Przepisy dopuszczają tylko jedną sytuację, w której na zdjęciu do dowodu możemy „wystąpić” z nakryciem głowy. Są to wymogi stawiane przez religię wnioskującego. Twarz jednak musi być nadal widoczna. Zachowany musi zostać cały owal twarzy, oraz linia uszu. W każdym takim przypadku należy dołączyć do wniosku zaświadczenie (nie oświadczenie!) z potwierdzeniem przynależności do wspólnoty religijnej. Musi być ona zarejestrowana w Polsce.
Czy na zdjęciu do dowodu osobistego można mieć biżuterię?
Jeśli biżuteria nie zasłania owalu twarzy, oraz nie zaburza jednolitego tła fotografii, urzędnik nie powinien robić żadnych problemów, choć zaleca się zrobienie zdjęcia bez biżuterii.
Zdjęcie do dowodu – tylko bez filtrów!
Po pierwsze zdjęcie do dowodu osobistego musi być ostre i z naturalnym kontrastem. Po drugie. Nie można prześwietlić tła, by nie zaburzyć zarysu konturu głowy. Po trzecie, fotografia powinna mieć naturalną kolorystykę oraz odpowiednią gęstość tonalną. Urzędnik może zakwestionować byt ciemne i zbyt jasne zdjęcia. Dodatkowo fotografia załączona do wniosku powinna odwzorowywać naturalny kolor skóry.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.