Czym jest technologia VoWiFi? Sprawdź, czy ma ją Twój telefon!

Jeśli masz problemy z zasięgiem telefonii komórkowej w domu lub w biurze, możesz rozwiązać je w bardzo prosty sposób. Wszystko, za sprawą technologii VoWiFi, w której połączenia głosowe, SMS i MMS zamiast z najbliższego nadajnika sieci komórkowej korzystają z… Twojego WiFi. Czym jest technologia VoWiFi? Sprawdź, czy obsługuje ją Twój telefon!

Czym jest technologia VoWiFi? Sprawdź, czy ma ją Twój telefon!
  • Anna Malinowska
  • /
  • 10 sierpnia 2021

Problemy z jakością rozmów przez telefon

Mimo deklaracji operatorów o 99% pokryciu obszaru Polski zasięgiem zdarza się, że ten jeden offline’owy procent wypada akurat w Twoim salonie, garażu czy biurze. Okazuje się, że taką mało komfortową sytuację można w bardzo prosty sposób rozwiązać, dzięki coraz bardziej powszechnej technologii VoWiFi, z którą współpracują praktycznie wszystkie nowe modele telefonów komórkowych. 

Jak działa VoWiFi?

Aby zrozumieć, na jakiej zasadzie działa technologia VoWiFi, spójrzmy, jak wyglądało nawiązywanie połączeń głosowych, SMS lub MMS przed jej wprowadzeniem. Aby połączenie doszło do skutku, nasz telefon musiał być w zasięgu tzw. stacji bazowej, czyli nadajnika telefonii komórkowej. Jeśli sygnał był słaby, lub zanikał, jakość połączenia spadała, lub dochodziło do przerwania rozmowy. 

Technologia VoWiFi sporo namieszała w tym układzie, bowiem nagle okazało się, że nasz telefon, aby wykonać połączenie głosowe, wcale nie musi łączyć się z najbliższą wieżą telefonii komórkowej (BTS). Ba, może znajdować się zupełnie poza jej zasięgiem! Jak to możliwe? Jeżeli nasz telefon obsługuje VoWiFi, a operator udostępni nam taką możliwość, telefon zamiast z najbliższą stacją BTS, łączy się z… naszą domową lub biurową siecią WiFi. To zupełnie tak, jakbyśmy mieli własny prywatny nadajnik telefonii komórkowej w naszym domu. Sprytne, prawda?

Nowa umowa z operatorem komórkowym? Urząd ostrzega przed pułapkamiNowa umowa z operatorem komórkowym? Urząd ostrzega przed pułapkamiMikołaj Frączak


Gdzie przydaje się VoWiFi?

VoWiFi przydaje się wielu sytuacjach. Nawet jeśli nasze mieszkanie jest dobrze „doświetlone” technologią GSM, 3G lub LTE, może się zdarzyć, że w piwnicy zasięgu komórkowego już nie ma. Jeśli dociera tam sygnał WiFi porozmawiamy bez problemu. Innym przykładem może być biuro lub zakład produkcyjny w małej miejscowości, gdzie nie ma zasięgu telefonii komórkowej. Odtąd nie trzeba już czekać na budowę dodatkowej infrastruktury operatora. Sam internet WiFi wystarczy.

Innym przykładem może być podróż pociągiem, przez tereny o słabym zasięgu. Jeśli wagon, którym podróżujemy jest wyposażony w darmowe WiFi (i jest akurat połączony z siecią) możemy swobodnie rozmawiać, nawet jeśli wskaźnik zasięgu w telefonie nie pokazuje ani jednej kreski. 

Teoretycznie więc, spędzając wakacje za granicą i mając wyłączony telefon, dzięki hotelowemu WiFi możemy porozmawiać po krajowych stawkach i na zasadach identycznych jak w Polsce. O takiej możliwości pisało już wielu, jednak przed wyjazdem warto zadzwonić do operatora, czy taki „numer” z zastosowaniem VoWiFi przejdzie. Na pewno nie jest to nic nielegalnego – po prostu korzystamy z dostępnej technologii!

Jak ustawić VoWiFi?

Może się okazać, że nasz nowy telefon ma już taką usługę włączoną. W większości telefonów znajdziemy taką opcję w ustawieniach. Np. w telefonach z systemem Android 11 znajdziemy ją, wchodząc kolejno w „Ustawienia” i „Sieci komórkowe”. Wystarczy przesunąć palcem włącznik i… usługa już działa, pod warunkiem, że jesteśmy w zasięgu sieci WiFi.

Dodatkowo obok piktogramu sygnału w górnej części ekranu pojawi nam się piktogram ze słuchawką i charakterystycznym znaczkiem bezprzewodowego internetu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!