Ile wynosi rekord Polski w szybkości danych komórkowych

Rekord Polski szybkości przesyłu danych w komercyjnej sieci komórkowej padł w Piotrkowie Trybunalskim – poinformowała sieć Plus. Bariera została pokonana w technologii 5G dzięki agregacji z częstotliwościami starszejsieci LTE. Ile wynosi rekord Polski w szybkości danych komórkowych?

Ile wynosi rekord Polski w szybkości danych komórkowych
  • Michał Górecki
  • /
  • 12 sierpnia 2021

Jaka największa prędkość 5G w Polsce?

Rekord, o którym pisze Plus, został ustanowiony w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie) w sieci 5G poszerzonej dodatkowo o częstotliwości LTE. Dzięki tzw. agregacji w trakcie pomiarów możliwości komercyjnej sieci po raz pierwszy przekroczono w Polsce szybkość 1 Gb/s. Do tej pory, takie prędkości udawało się osiągnąć jedynie w warunkach laboratoryjnych, chwali się sieć. 

Cały czas rozwijamy nasze 5G. Nie tylko w zakresie pokrycia kraju, ale również parametrów technicznych” – mówi członek zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu Jacek Felczykowski

Obecnie około 80% powierzchni Piotrkowa Trybunalskiego znajduje się w zasięgu 5G. Według zapewnień sieci Plus, w wielu miejscach w tym mieście prędkość danych możne znacznie przekraczać poziom 600 Mb/s, uważany dotąd za górny pułap możliwości 5G. 

Starsze telefony i modemy przestaną działać? Los 3G przesądzonyStarsze telefony i modemy przestaną działać? Los 3G przesądzonyMikołaj Frączak

Czy 5G współpracuje z LTE

Sieć tłumaczy, że aktualny rekord w przesyle danych został ustanowiony dzięki sieci 5G opartej o architekturę non-stand alone połączoną z częstotliwościami LTE. W przypadku Piotrkowa Trybunalskiego zauważono, że nowa technologia przełożyła się na rzeczywisty wzrost szybkości transferu danych w komercyjnych warunkach sieci piątej generacji. 

Co ciekawe, rekord nie był jednorazowym incydentem. Podobny wynik udało się uzyskać jeszcze kilka razy w trakcie pomiarów. 

Co zrobić, by osiągnąć 1 Gb/s w 5G?

Prace związane ze zwiększeniem szybkości sieci 5G z wykorzystaniem opisanego rozwiązania będą kontynuowane w innych miejscowościach w Polsce” – zapowiada operator komunikacie prasowym. Niestety, aby korzystać z technologii agregacji 5G i LTE należy znajdować się nie tylko w zasięgu sieci, ale używać także odpowiedniego sprzętu. W tym przypadku lista nie jest długa.  Znajduje się na niej router Huawei 5G CPE Pro 2, a także smartfony Samsung Galaxy S21 5G oraz S21 Ultra 5G oraz S21+5G. 

Ile urządzeń obsługuje 5G

Nie oznacza to, że lista urządzeń współpracujących z samą siecią 5G również jest krótka. Obecnie na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt telefonów, które działają w technologii piątej generacji. Nie są to wyłącznie drogie urządzenia, ale także średniaki oraz telefony budżetowe. Ceny najtańszych zaczynają się od kilkuset złotych. 

Czym jest 5G?

5G to najnowszy standard telefonii mobilnej oraz komórkowej transmisji danych. Obecnie usługi piątej generacji świadczą wszyscy głównie operatorzy telefonii komórkowej w Polsce tj. Plus, T-Mobile Polska, Orange Polska oraz Play. Różnią się jednak między sobą zasięgiem sieci 5G. Wszyscy dostawcy usług zapowiadają dynamiczną rozbudowę najnowszej technologii łączności mobilnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!