fb

Zdjęcie dziecka do dowodu osobistego

Zdjęcia do dowodu osobistego dzieci poniżej piątego roku życia, rządzą się swoimi prawami i zgodnie z przepisami nie muszą być robione według zasad przyjętych dla starszych pociech oraz osób dorosłych. Nie oznacza to jednak, że do urzędowego wniosku możemy załączyć dowolne zdjęcie dziecka, np. zrobione w czasie wakacji.

Zdjęcie dziecka do dowodu osobistego
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 sierpnia 2021

Zdjęcie dzieci do dowodu osobistego

Niedawno w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o zdjęciach do dowodu osobistego dla osób dorosłych. Dokładnie te same zasady obowiązują dzieci, które ukończyły piąty rok życia. Dla młodszych jest przewidzianych kilka ustępstw, jednak wiele zasad zostało zachowanych. W wielu przypadkach nie obejdzie się bez wykonania zdjęcia do dokumentu przez profesjonalnego fotografa. Jak zatem powinno wyglądać zdjęcie małego dziecka widniejące w dowodzie osobistym?

Czy dziecko na zdjęciu do dowodu może mieć zamknięte oczy?

Katalog ustępstw dla fotografii do dowodu osobistego dla dzieci, może nie jest zbyt szeroki, jednak posiada kilka ustępstw, które ułatwią nam życie.

Po pierwsze, dziecko, które nie ukończyło jeszcze piątego roku życia, może mieć zamknięte oczy, co jest sporym ułatwieniem np. w przypadku bardzo małych dzieci, którym zdjęcie wykonano w trakcie ich snu. Co więcej, może mieć otwarte usta oraz uśmiech (co przepisy określają, nie wiedzieć czemu „nienaturalnym wyrazem twarzy”).

Jakie zdjęcie do dowodu osobistego?Jakie zdjęcie do dowodu osobistego?Anna Malinowska

Jakie zdjęcie do dowodu dla dziecka?

Niemniej, twarz dziecka musi być całkowicie odsłonięta. Urzędnik najpewniej zakwestionuje fotografię, na której część twarzy jest zasłonięta grzechotką, piłką lub ulubioną przytulanką. Dziecko powinno trzymać głowę prosto. W przypadku małych dzieci w grę wchodzi odpowiednie skadrowanie.

Podobnie jak w przypadku dorosłych, fotografia powinna mieć jasne i jednorodne tło. W kadrze nie mogą znajdować się inne osoby, a zatem zdjęcie z mamą lub tatą, nie zostanie zaakceptowane przy składaniu wniosku

Techniczne aspekty zdjęcia dziecka do dowodu

Zdjęcie, jakie dołączamy do wniosku o dowód osobisty dla dziecka, podobnie jak w przypadku osób dorosłych powinno być barwne oraz posiadać wymiary 35 mm szerokości i 45 mm wysokości. Powinno odzwierciedlać naturalną kolorystykę, nie być ani za ciemne, ani za jasne. Musi to być także fotografia ostra oraz bez widocznych pikseli. Niedopuszczalne są zdjęcia, na których twarz jest niejednolicie oświetlona. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!