Ustawa dotycząca zwierząt w służbach mundurowych uchwalona

Ustawa, która ureguluje status zwierząt wspierających służby mundurowe, została uchwalona i czeka teraz wyłącznie podpis prezydenta. W ocenie obrońców praw zwierząt oraz samych funkcjonariuszy, to zestaw bardzo ważnych przepisów, które regulują m.in. to, co dzieje się z policyjnym psem czy koniem, który np. z racji wieku kończy swoją służbę. 

Ustawa dotycząca zwierząt w służbach mundurowych uchwalona
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 sierpnia 2021

Status zwierząt w służbach mundurowych

Pierwsze zapowiedzi ustawy, która ma uregulować status zwierząt w służbach mundurowych pojawiły, się wiosną, o czym pisaliśmy w Dzienniku Prawnym w tym artykule. Celem zmian w ustawie o Policji, a także niektórych innych aktach prawnych, dotyczy statusu prawnego zwierząt we wszystkich służbach nadzorowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Siłach Zbrojnych, Służbie Więziennej oraz… Straży Marszałkowskiej. 

Nowe przepisy regulują rozwiązania dotyczące sytuacji zwierząt od tzw. momentu ich doboru, przez okres służby, po zasłużoną „emeryturę”.

Kiedy spacer z psem może zakończyć się mandatem 500 zł?Kiedy spacer z psem może zakończyć się mandatem 500 zł?Mikołaj Frączak

Wymogi dla opiekunów zwierząt w służbach mundurowych

Ustawa określa wymogi i obowiązki dla opiekunów, którym przydzielone zostaną zwierzęta pod opiekę w danej formacji. Prawo reguluje także zasady żywienia, profilaktyki i leczenia. Jak wyjaśniono na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - Opiekun zwierzęcia będzie otrzymywał wyżywienie w naturze dla psa lub konia, albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Ryczałt wypłacany będzie co miesiąc z góry”. Wiadomo także, że podobne rozstrzygnięcia będą obowiązywały wobec zwierząt, które z racji wieku lub stanu zdrowia opuściły służbę.

Co dzieje się ze zwierzętami po zakończeniu służby w policji?

Zwierzęta, które z różnych powodów zakończyły służbę w policji, straży granicznej czy innej formacji, nadal będą pozostawały na jej stanie. Pierwszeństwo w powierzeniu opieki będzie miał opiekun danego zwierzęcia. Jeśli się jej nie podejmie, będzie mogło trafić ono do innego, odpowiednio przeszkolonego funkcjonariusza, pracownika danej jednostki lub byłego funkcjonariusza, który np. przebywa na rencie czy emeryturze. Zwierzę będzie mogło także trafić do odpowiednio przygotowanej organizacji społecznej.

Wsparcie dla opiekunów wycofanych ze służby zwierząt

Ustawa uchwalona właśnie przez sejm zakłada także różne możliwości wsparcia opiekunów zwierząt wycofanych ze służby, jeszcze przed dniem wejścia w życie nowego prawa „w przypadkach uzasadnionych dobrem zwierząt”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!