Kalendarz roku szkolnego 2021/2022

Wakacje powoli dobiegają końca. Uczniowie wracają do nauki już 1 września. W jakich dniach wypadają ferie świąteczne, kiedy będą ferie zimowe, oraz którego czerwca odbędzie się odbiór świadectw? Prezentujemy kalendarz nadchodzącego roku szkolnego 2021/2022.

Kalendarz roku szkolnego 2021/2022
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 16 sierpnia 2021

Kalendarz roku szkolnego a pandemia

Na wstępie, warto przypomnieć sobie jak niewiele „zostało” z zaplanowanego kalendarza poprzedniego roku szkolnego, który został mocno zweryfikowany przez pandemię i związane z nią obostrzenia. 

Miejmy nadzieję, że w tym roku wszystko potoczy się zgodnie z planem. Za niezagrożoną należy uznać datę rozpoczęcia roku szkolnego. Uczniowie do swoich szkół wrócą w środę, 1 września. Co do zasady jest to dzień uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego i nie trzeba przychodzić z tornistrem. Właściwe zajęcia rozpoczną się w czwartek, 2 września. 

Dni wolne od nauki w 2021 roku

Wiele wskazuje na to, że pierwszym dniem wolnym od nauki (choć nieuwzględnionym w oficjalnym kalendarzu) będzie czwartek, 14 października, czyli Dzień Edukacji Narodowej. Zazwyczaj tego dnia odbywają się akademie oraz różnego rodzaju wydarzenia o charakterze kulturalnym lub rozrywkowym. Najczęściej nie ma wówczas zajęć lekcyjnych. 

Kolejnymi dniami wolnymi są: 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku wypada w poniedziałek. Niedługo później, bo 11 listopada mamy Narodowe Święto Niepodległości, które tym razem obchodzić będziemy w czwartek. 

Kiedy zimowa przerwa świąteczna 2021?

Trochę więcej odpoczynku uczniowie będą mieli w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Choć feralnie wypadają one w weekend (!), zmartwienie to nie dotyczy sfery edukacji. Zimowa przerwa świąteczna rozpocznie się w czwartek 23 grudnia i potrwa do Nowego Roku. 

Z uwagi na fakt, że 2 stycznia 2021 wypada w niedzielę, pierwszym dniem nauki w nowym roku kalendarzowym będzie 3 stycznia 2022. Kolejna okazja do odpoczynku przyjdzie jednak jeszcze w tym samym tygodniu, w czwartek, czyli 6 stycznia, nazywane popularnie Świętem Trzech Króli. 

Kiedy ferie zimowe 2022? 

Ferie zimowe trwają zawsze dwa tygodnie. Ministerstwo Edukacji i Nauki pogrupowało jednak regiony w osobnych terminarzach. Z tego powodu planując zimowy wypoczynek, należy zapoznać się, kiedy dokładnie w danym województwie odbędzie się przerwa międzysemestralna. Szczegółowy harmonogram ferii zimowych 2022 z podziałem na województwa opisaliśmy w tym artykule. Nie zmienia to faktu, że ferie w różnych regionach odbędą się między 17 stycznia a 27 lutego 2022 roku. 

Kiedy ferie zimowe 2022?Kiedy ferie zimowe 2022?Martyna Kowalska

Kiedy wiosenna przerwa świąteczna? 

Kolejną okazją do kilkudniowego odpoczynku będzie powiązana z Wielkanocą wiosenna przerwa świąteczna. W tym roku rozpocznie się ona w Wielki Czwartek, 14 kwietnia i potrwa do wtorku 19 kwietnia (włącznie). 

Weekend majowy a rok szkolny

Układ kalendarza nie sprzyja planowaniu długiej majówki w 2022 roku. 1 maja wypada bowiem w niedzielę, a 3 maja we wtorek. To oznacza, że o dłuższym wyjeździe nie ma mowy.

Kiedy zakończenie roku szkolnego dla maturzystów 2022?

Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w najwyższych klasach liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół II stopnia oraz liceów ogólnokształcących dla dorosłych, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczęły się 1 września, zaplanowane jest na 29 kwietnia 2022 roku. 

Kiedy egzaminy maturalne i ósmoklasisty 

W połowie sierpnia nieznane są jeszcze terminy przyszłorocznych egzaminów – maturalnego i ósmoklasisty. Ustali je dopiero Centralna Komisja Egzaminacyjna. Kiedy się to stanie, z pewnością napiszemy o tym w Dzienniku Prawnym. 

Kiedy rozpoczną się wakacje 2022?

Zakończenie roku szkolnego 2021/22 zaplanowano na 24 czerwca 2022 roku. To oznacza, że przyszłoroczne wakacje potrwają od 25 czerwca do 31 sierpnia 2022 roku. 
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!