Jakie kary za używanie wzmacniaczy sygnału GSM

Jeśli komuś wydaje się, że używanie tzw. repeaterów GSM, które wzmacniają sygnał telefonii komórkowej w domu lub w biurze jest niewykrywalne – jest w błędzie. Małopolscy policjanci wyjaśniają jedną ze spraw zgłoszonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jakie kary grożą za używanie wzmacniaczy sygnału GSM

Jakie kary za używanie wzmacniaczy sygnału GSM
  • Anna Malinowska
  • /
  • 3 sierpnia 2021

Przypadki nielegalnych wzmacniaczy GSM

Komenda Powiatowa Policji w Miechowie (Małopolskie) wyjaśnia sprawę zgłoszoną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej ws. używania na terenie tamtejszego powiatu nielegalnych urządzeń nadawczo-odbiorczych. 

Kontrole w tym zakresie prowadzi właśnie Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE). Jeśli wykryje na jakimś obszarze nieprawidłowości, zawiadamia policję, która przejmuje sprawę. Warto pamiętać, że UKE dysponuje odpowiednią aparaturą kontrolno-pomiarową, która jest w stanie wykryć oraz wskazać obszar działania tego typu urządzeń. 

UKE: część krótkofalówek na rynku nie spełnia wymagańUKE: część krótkofalówek na rynku nie spełnia wymagańMikołaj Frączak

Dlaczego wzmacniacze GSM są zakazane?

Prawo jest tutaj bezwzględne. Wzmacniacze sygnału GSM nazywane także repeaterami poprawiają warunki korzystania ze smartfonów lub modemów w danym domu czy biurze, ale pogarszają je dla pozostałego obszaru, uniemożliwiając często prowadzenie rozmów przez innych użytkowników sieci, a nawet blokując wezwanie pomocy na numery alarmowe. Choćby z tego powodu używanie takich urządzeń jest surowo zakazane. 

Eksperci szacują, że jedno takie urządzenie może skutecznie utrudniać korzystanie z telefonii komórkowej, w tym usług przesyłu danych w promieniu 2,5 km. To często zasięg jednej wsi lub sporej części miasta. W wielu krajach takie działanie jest traktowane jak „piractwo telekomunikacyjne” i wiąże się z karami takimi samymi jak w przypadku posiadania nielegalnych rozgłośni radiowych lub instalacji zakłócających sygnał radiowo-telewizyjny. 

Jakie kary za nielegalne wzmacniacze GSM?

Posiadanie takiego wzmacniacza wiąże się z karą do 1000 złotych. Sąd często w takich przypadkach decyduje też o przepadku sprzętu. Uporczywe korzystanie z takich urządzeń lub recydywa to już przestępstwo i może wiązać się z wysoką grzywną, a nawet pobytem za kratkami do dwóch lat, co precyzuje Prawo telekomunikacyjne w art. 208. 

Gdzie można kupić repeater GSM?

Co ciekawe, urządzenia tego typu coraz trudniej jest kupić. Regulaminy wielu platform czy sklepów internetowych zakazują sprzedaż repeaterów sygnału telefonii komórkowej. Mimo tego, wiele osób, decyduje się na takie rozwiązanie i znajduje taki sprzęt na zagranicznych serwisach aukcyjnych lub na czarnym rynku. 

O problemie wzmacniaczy sygnału telefonii komórkowej pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym w tym artykule

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!