Przygotowanie firmy do wystawiania e-Faktur

Ministerstwo finansów udostępniło chętnym roboczą wersję struktury logicznej e-Faktury. Wszystko po to, by umożliwić dostosowanie systemów informatycznych firm do wprowadzanego od 1 stycznia 2022 roku nowego rozwiązania.

Przygotowanie firmy do wystawiania e-Faktur
  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 sierpnia 2021

Od kiedy e-Faktury?


Możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych w ramach Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) będzie dostępna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2022 roku. Ministerstwo już teraz jednak udostępniło wszystkim chętnym tzw. roboczą wersję struktury logicznej e-Faktur. 

Osoby, które chcą dokładnie zapoznać się z wprowadzanymi niebawem w życie rozwiązaniami, mogą zapoznać się z projektem aktu prawnego nowelizującego ustawę o podatku VAT oraz niektóre inne ustawy. Jego treść można przeczytać tutaj

Czy rejestracja znaku towarowego na osobę fizyczną jest opłacalnaCzy rejestracja znaku towarowego na osobę fizyczną jest opłacalnaMonika Świetlińska


Stosowanie e-Faktur od 2022 roku

Jak informuje resort finansów, faktury ustrukturyzowane, które zostaną wystawione i udostępnione za pomocą Krajowego System e-Faktur (KSeF), mają funkcjonować w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczalnych form służących do dokumentowania transakcji. A zatem, przez pewien czas, w dalszym ciągu będzie można stosować powszechne obecnie faktury papierowe czy faktury elektroniczne. 

Resort finansów dodaje, że „w początkowym okresie będzie to rozwiązanie dobrowolne. Przedsiębiorca sam zdecyduje, czy wystawić fakturę ustrukturyzowaną w KSeF, czy też pozostać przy dotychczas stosowanym rozwiązaniu” – wyjaśniono w komunikacie.

Robocza wersja struktury logicznej e-Faktury

Ministerstwo Finansów chce, aby chętne firmy mogły wcześniej dostosować swoje systemy informatyczne do wprowadzanych nowych rozwiązań. Stąd pomysł na publikację wersji roboczej struktury e-Faktury. Jak zapewnia resort, została ona opracowana przy uwzględnieniu uwag, jakie zgłaszali podczas konsultacji sami przedsiębiorcy. 

Gdzie znaleźć roboczą wersję FA_VAT?

Robocza wersja struktury logicznej FA_VAT jest dostępna na stronie internetowej resortu finansów i Krajowej Administracji Skarbowej pod zakładką „Krajowy System e-Faktur”. Dla ułatwienia podajemy link do tej lokalizacji.

Ministerstwo wzięło też pod uwagę potrzeby ewentualnych dostawców oprogramowania z zagranicy, dlatego w tym samym miejscu można odnaleźć także potrzebną dokumentację sporządzoną w języku angielskim. Należy go traktować jako materiał pomocniczy związany z wdrożeniami. 

Przykładowe e-Faktury

W tej samej lokalizacji zamieszczono także zestawy przykładowych plików e-Faktur, dzięki którym można zobaczyć, w jaki sposób należy wypełnić strukturę w różnych przypadkach transakcji. Resort dodaje, że wszelkie pytania dotyczące systemu oraz zamieszczonych materiałów można przesłać na adre[email protected]

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: firma

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!