Drony wykorzystywane są na... kolei

Drony stosowane są nie tylko przez policję, rolników, czy filmowców. Bezzałogowe statki latające wykorzystywane są do nadzoru dużych inwestycji infrastrukturalnych, czego przykładem jest spółka PKP-PLK. Jak drony wykorzystywane są na kolei?

Drony wykorzystywane są na... kolei
  • Michał Górecki
  • /
  • 3 sierpnia 2021

Przyszłość dronów w gospodarce

W Dzienniku Prawnym pisaliśmy już o przeróżnych zastosowaniach dronów, które są wykorzystywane m.in. przez policję do obserwacji ruchu drogowego i rejestrowania wykroczeń. Innym, bardzo oryginalnym i eksperymentalnym przykładem jest wykorzystanie bezzałogowców do dostarczenia zakupów, o czym pisaliśmy tutaj. Zdaniem ekspertów ogromne perspektywy są dla zastosowania dronów w rolnictwie

Swój pomysł na wykorzystanie bezzałogowych statków latających (UAV) mają także kolejarze. PKP — Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały ostatnio o zastosowaniu dronów do monitoringu kluczowych inwestycji prowadzonych w Polsce. 

Dron lata nad moją posesją. Co mogę zrobić?Dron lata nad moją posesją. Co mogę zrobić?Martyna Kowalska

Zastosowanie dronów na kolei

PKP-PLK S.A. wykorzystały pracę 11 dronów, które wykonywały obloty nad liniami kolejowymi o łącznej długości 3,2 tys. kilometrów. Omawiane operacje lotnicze przeprowadzono między majem 2020 r. a czerwcem 2021 roku. 

Jak wyjaśnia spółka - „PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują obecnie największy program inwestycyjny w infrastrukturę kolejową w historii – Krajowy Program Kolejowy o wartości 76 mld zł. PLK, aby sprawnie zrealizować wszystkie przedsięwzięcia, inwestują w wykorzystanie nowoczesnych technologii i wdrażają specjalne rozwiązania”.

W tym wypadku dzięki dronom PKP-PLK czuwała zarówno nad sprawną realizacją jak również kwestiami bezpieczeństwa na odcinkach objętych inwestycjami. 

Gdzie PKP używa dronów?

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. informują o wykonaniu oblotów nad inwestycjami na terenie stacji Warszawa Zachodnia oraz nad liniami kolejowymi łączącymi Warszawę z Białymstokiem, Poznań ze Szczecinem, Warszawę z Radomiem oraz Trzebinię z Oświęcimiem.

UAV stosowano także podczas prac w Łodzi oraz przy inwestycjach kolejowych prowadzonych w portach w Gdańsku, Szczecinie, Gdyni oraz Świnoujściu. Każdorazowo trasa przelotu była wyznaczana na podstawie aktualnego w danym momencie zapotrzebowania inwestora. 

Obraz z dronów służy do monitorowania tempa prac oraz stosowania przez wykonawców zaleceń związanych z bezpieczeństwem.

Wykorzystanie dronów w planowaniu inwestycji

PLK wykorzystują także bezzałogowce w fazie przygotowania prac na budowie. Chodzi o dokładne zbadanie topografii miejsca inwestycji, a co za tym idzie sporządzenie racjonalnego harmonogramu prac. 

UAV są pilotowane przez doświadczonych oraz odpowiednio przeszkolonych pracowników spółki. Wszystkie operacje są zgłaszane do właściwych instytucji oraz służb. Tam, gdzie jest to konieczne PLK występuje o zgody na lot UAV. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!