Dron lata nad moją posesją. Co mogę zrobić?

Masz podejrzenie, że ktoś z sąsiedztwa używa drona, by cię podglądać? Denerwuje cię latający dron? Dowiedz się, jak pozbyć się drona ze swojej posesji.

Dron lata nad moją posesją. Co mogę zrobić?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 kwietnia 2020

Drony są dziś tanie i coraz popularniejsze. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że używanie drona wiąże się z szeregiem obowiązków. Latanie dronem może bowiem kusić właściciela takiego bezzałogowego statku powietrznego do podglądania sąsiadów. Co możemy więc zrobić, gdy nad naszym domem lub działką lata dron?

Czy można zestrzelić drona?

Jeśli dron wlatuje na naszą posesję w sposób nieuprawniony, to metody ochrony znajdziemy zarówno w kodeksie cywilnym, jak i w ustawach, np. prawie lotniczym. Warto jednak zdać sobie sprawę, że bardzo trudno będzie udowodnić, że dron latał u nas nielegalnie. Mało tego. Skomplikowane będzie egzekwowanie prawa z tym związanego. Jedno co jest pewne — nie możemy zestrzelić takiego drona (np. z wiatrówki) ani też w żaden sposób go zniszczyć, jeśli jest w powietrzu. Co zatem zrobić?

Dochodząc swoich praw możemy powołać się na ochronę swoich dóbr osobistych. Jeśli ktoś obcy lata nad naszą posesją to istnieją przesłanki, że narusza prawo do spokoju, prywatności, a także nietykalność mieszkania. Warto jednak pamiętać, że ochrona dóbr osobistych to pojęcie subiektywne. Musimy wiedzieć, jak udowodnimy przed sądem, że nasza prywatność została naruszona.

Zdecydowanie „mocniejszym” elementem będzie skorzystanie z obrony koniecznej. O obronie koniecznej pisaliśmy już w jednym z wcześniejszych artykułów. Możemy skorzystać z niej nawet w przypadku chronienia się przed dronem. Obrona konieczna przed dronem może być zastosowana, jeśli operator drona samowolnie naruszył naszą nieruchomość.

CZYTAJ TEŻ Co to jest obrona konieczna i kiedy przekracza się granicę obrony koniecznej?

Trzeba pamiętać, że własność działki (nieruchomości) nie obejmuje nieba. Chronione jest wszystko do wysokości, która umożliwia normalne korzystanie. Jeśli więc dron przelatuje bardzo wysoko, to raczej nie będziemy mogli wiele zrobić. Jeśli jednak operator drona lata nad naszą posesją regularnie, to najlepszym sposobem będzie zwrócić uwagę operatorowi. Najlepiej w formie pisemnej.

Obrona przed dronem

Przepisy kodeksu cywilnego wspominają o tzw. instytucji stanu wyższej konieczności. Zgodnie z nim możliwe jest strącenie drona, jeśli lata bardzo nisko i zagraża bezpośrednio bezpieczeństwu.

Właściciel drona, który lata nad cudzą posesją w sposób uciążliwy, może podlegać odpowiedzialności karnej. Chodzi tu np. o art. 51 kodeksu wykroczeń, który mówi o tym, że jeśli ktoś krzykiem, hałasem, alarmem zakłóca spokój czy porządek publiczny, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Jeśli praca drona spowoduje zniszczenia, a szkoda nie przekracza 500 zł to właściciel drona może być ukarany grzywną lub ograniczeniem wolności. Jeśli wartość szkody przekracza 500 złotych, kara może polegać na ograniczeniu wolności od 3 miesięcy do lat 5.

CZYTAJ TEŻ Zwolnienia grupowe. Jak działają i kiedy trzeba zatrudnić zwolnionego wcześniej pracownika?

Możemy też powołać się na przepisy dotyczące stalkingu, czyli uporczywego nękania innej osoby. Taki czyn jest zagrożony karą pozbawienia wolności do lat 3.

Warto też dowiedzieć się, czy operator drona dysponuje odpowiednimi uprawnieniami do jego użytkowania. Chodzi np. o świadectwo kwalifikacji i ubezpieczenie OC. Dron musi też spełniać wymogi techniczne określone w prawie lotniczym. Jeśli więc ktoś lata nad twoją posesją najlepiej zrobić zdjęcia drona, zebrać świadków i wystosować pismo do operatora drona, aby przestał latać nim w tym rejonie. Jeśli to nie pomoże, warto wezwać policję albo służby odpowiedzialne za ruch lotniczy.

CZYTAJ TEŻ Emocjonalna tarcza antykryzysowa na czas pandemii. Gdzie szukać wsparcia psychologicznego?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!