Koronawirus i kontrola policji

Policja, straż miejsca, a w niektórych miejscach żandarmeria wojskowa. Obostrzenia związane z ograniczeniami w poruszaniu się spowodowały, że częściej niż zwykle oglądamy na ulicach służby. Co może policjant w trakcie kontroli?

Koronawirus i kontrola policji
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 kwietnia 2020

Czy policjant może nas zatrzymać bez powodu?

Służby mundurowe poruszają się po ulicach i kontrolują, czy nie wychodzimy z domy bez potrzeby, a jeśli musimy wychodzić, czy zachowujemy niezbędną odległość od innych. Jeśli mundurowi stwierdzą, że piesi poruszają się w grupie albo gromadzą się, mogą nałożyć mandat. Choć przepisy o zakazie wychodzenia z domu przez wielu prawników są kwestionowane jako niezgodne z konstytucyjnym prawem wolności, to warto pamiętać, że policjant podczas kontroli może zapytać o cel wyjścia z domu, skontrolować wiek osoby kontrolowanej, choćby dlatego, by upewnić się, że jest pełnoletnia.

Policja ma też możliwość zatrzymania kontrolowanego, jeśli istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa. Jeśli policja stwierdzi, że wyszliśmy z domu w innym celu niż realizowanie niezbędnych potrzeb życiowych, może upomnieć nas i zawrócić do domu. Jeśli policja stwierdzi, że doszło do naruszenia związanego np. z obostrzeniami koronawirusowymi, ma prawo nałożenia mandatu do 500 zł. Pamiętajmy, że nie musimy go przyjmować.

CZYTAJ TEŻ Emocjonalna tarcza antykryzysowa na czas pandemii. Gdzie szukać wsparcia psychologicznego?

Czy ograniczenia w przemieszczaniu są zgodne z konstytucją?

W sieci można znaleźć sporo komentarzy mówiących o tym, ze zakaz wychodzenia z domu jest sprzeczny z konstytucją. Przywołuje się tutaj art. 228 Konstytucji RP, w którym czytamy, że nie można ograniczać poruszania się po terenie RP, jeśli nie został wprowadzony stan nadzwyczajny. Ograniczenie związane z koronawirusem wprowadzono na mocy rozporządzenia ministra zdrowia. Zdaniem ekspertów, ograniczenia te wpisują się w ustawę z 2008 roku o zwalczaniu chorób zakaźnych. Wszystko to powoduje, że trudno będzie wykazać, że ograniczenia są niezgodne z prawem.

Czy policjant drogówki może mnie zatrzymać za jazdę samochodem w okresie koronawirusa?

Choć ograniczenia dotyczą w dużej mierze ruchu pieszego (samochodem możemy jechać np. do pracy), to warto pamiętać o tym, że kierowca też może być zatrzymany przez policję. W terenie zabudowanych kontrolę kierowcy może przeprowadzić zarówno umundurowany, jak i nieumundurowany policjant. W terenie niezabudowanym tylko umundurowany. Policjant powinien przeprowadzać kontrolę w takim miejscu, by zatrzymanie kierowcy było bezpieczne dla policjanta. Może to być np. zatoka autobusowa, ale też miejsce, gdzie zwykle obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Podczas kontroli drogowej policjant zawsze musi się wylegitymować i przedstawić powód zatrzymania.

CZYTAJ TEŻ Czy wybory korespondencyjne będą tajne i jaka musi być frekwencja, aby wybory były ważne?

Policjant zatrzymuje kierowcę w momencie, gdy ten ewidentnie złamał jakiś przepis, kiedy jego zachowanie wskazuje, że prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu albo gdy istnieje podejrzenie, że pojazd jest niesprawny. Policjant może sprawdzić dokumenty, sprawdzić trzeźwość kierowcy, sprawdzić stan techniczny. Podczas kontroli drogowej policjant musi przedstawić się oraz podać powód zatrzymania. Jeśli policjant nie jest umundurowany, zawsze musi się wylegitymować. Policjant nieumundurowany nie może kontrolować kierowcy poza terenem niezabudowanym. Policjant nie może też dokonać zatrzymania z użyciem środków przymusu bezpośredniego, jeśli kierowca nie jest agresywny. Warto też pamiętać, że policja może dokonać przeszukania wyłącznie w miejscu publicznym. Zawsze jednak taka czynność musi być uzasadniona. Jeśli już dochodzi do przeszukania, musi ono być przeprowadzone przez osobę tej samej płci – mężczyzny nie może przeszukiwać policjantka i na odwrót.

Kiedy policja może nałożyć na kierowcę mandat?

Z powodu koronawirusa policjant może nałożyć na kierowcę mandat, jeśli ten podróżuje w innych celach niż podstawowe potrzeby życiowe. Mandat może wynieść nawet 500 zł, ale nie dopisuje się punktów karnych. Takiego mandatu nie trzeba oczywiści przyjmować. Wtedy sprawa trafi do sądu.

Niezależnie jednak od sytuacji warto nie utrudniać kontroli. Jako osoba kontrolowana mamy prawo nagrywania interwencji policyjnej.

CZYTAJ TEŻ Będzie Tarcza Antykryzysowa 3.0. Kto i kiedy może liczyć na pomoc?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!