Będzie Tarcza Antykryzysowa 3.0. Kto i kiedy może liczyć na pomoc?

Rząd zapowiada trzecią wersję tarczy antykryzysowej. Tym razem pomoc otrzymają samorządowcy, branża budowlana, turystyczna, a także kredytobiorcy. Szczegóły wsparcia mają być podane do wiadomości do końca kwietnia. 

Będzie Tarcza Antykryzysowa 3.0. Kto i kiedy może liczyć na pomoc?
  • Anna Stępniewska
  • /
  • 18 kwietnia 2020

Wsparcie dla osób spłacających kredyty

Wakacje kredytowe — od 1 do 6 miesięcy — wprowadziło już większość banków. Ale za taki chwilowy odpoczynek w spłacie rat kredytobiorca będzie musiał i tak zapłacić — wyższymi odsetkami, czasem dłuższym okresem kredytowania, a w niektórych przypadkach nawet odsetkami od… odsetek. Banki chętnie udzielają wakacji kredytowych, bo na klientach, którzy będą zmuszeni skorzystać z tej opcji w sytuacji kryzysowej, zarobią jeszcze więcej. 

W większości banków możemy zawiesić spłatę zarówno rat kapitałowych, jak i odsetkowych, co zwykle wiąże się z wydłużeniem całego okresu spłaty kredytu o czas zawieszenia. Opcję odroczenia spłat obu rat oferują następujące banki: PKO BP, Pekao SA, ING, Millennium, BPH, Citi Handlowy, Alior, BNP Paribas, Getin Noble Bank. 

W innych bankach możemy zawiesić tylko ratę kapitałową, natomiast ratę odsetkową spłacamy w czasie zawieszenia bez zmian. Taką opcję oferują banki: BOŚ, mBank, Alior, Santander, Bank Pocztowy, Credit Agricole. Ten wariant nie jest korzystny dla kredytobiorców, którzy niedawno zaciągnęli zobowiązania, bo początek okresu spłaty kredytu wiąże się zwykle z wysokimi ratami odsetkowymi. Dlatego Pekao SA zaproponował takim klientom wariant w odroczeniu samej raty odsetkowej, wtedy w okresie zawieszenia kredytobiorca spłaca tylko mniejszą ratę — kapitałową.

UOKiK postanowił przyjrzeć się sytuacji i sprawdzić, które banki oferują niekorzystne dla klientów warunki wakacji kredytowych. Do UOKiK-u trafiają bowiem skargi konsumentów na banki, które przy okazji aneksów związanych z przyjęciem warunków odroczenia spłat kredytu hipotecznego podsuwają klientom dokumenty z zapisami sugerującymi, że kredytobiorca złożył oświadczenie o uznaniu kwoty zadłużenia. Podpisanie takiego dokumentu mogłoby w przyszłości uniemożliwić dochodzenie przez kredytobiorcę swoich praw przed sądem. 

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiada w trzeciej wersji tarczy antykryzysowej dodatkową pomoc dla obywateli spłacających kredyty. Na czym konkretnie będzie polegać ta pomoc, oprócz obecnych wakacji kredytowych? Minister rozwoju w zapowiedziach mówi na razie enigmatycznie o wsparciu polegającym na “poprawie płynności indywidualnej obywateli w kwestii ich zobowiązań kredytowych. W tym obszarze będziemy mieć pewne rozwiązania prawne”.

CZYTAJ TEŻ Kiedy otworzą zakłady fryzjerskie i gabinety kosmetyczne?

Wsparcie dla samorządów

To właśnie samorządy są kluczowe dla jakości życia obywateli — to najbliższa ludziom realna władza, stąd płyną środki na wiele aspektów życia publicznego: oświatę, ochronę zdrowia, drogi, remonty, utrzymanie czystości, pomoc społeczną, kulturę. Ale samorządy nie otrzymały wsparcia w poprzednich wersjach tarcz antykryzysowych, dlatego po rozmowach ze stroną samorządową autorzy wersji 3.0 obiecali wesprzeć w zwalczaniu skutków pandemii lokalnych włodarzy. Gminy skarżą się, że pandemia całkowicie zrujnowała ich budżety, w kasach jest pusto i bez wsparcia rządu wiele polskich gmin nie zrealizuje inwestycji i nie utrzyma podległych im placówek.

Samorządowcy apelują m.in. o umorzenie miastom janosikowego za obecny rok zamiast odraczania spłaty, o wsparcie w prowadzeniu inwestycji, o zniesienie obowiązku przeznaczania środków na budżet obywatelski.

Ministerstwo Rozwoju zapowiada rozluźnienie reguł fiskalnych dotyczących równowagi budżetowej oraz limitów zadłużenia. Tarcza antykryzysowa 3.0 ma między innymi zwiększyć dochody samorządów powiatowych z tytułu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa z 25 do 50% wpływów między 1 kwietnia a 31 grudnia, wprowadzi również bardziej elastyczny sposób wydawania środków z tzw. funduszu korkowego w 2020 roku (fundusz korkowy — pieniądze od ubiegających się o zezwolenia na sprzedaż alkoholu). Planowana jest także cyfryzacja procedur planistycznych i odwieszenie niektórych terminów, np. do wydawania decyzji związanych z inwestycjami.

Wsparcie dla branży budowlanej

Na razie branża budowlana nie odczuwa takiego armagedonu jak usługowa, turystyczna czy transportowa. I choć w większości prace na dużych budowach są wciąż kontynuowane, to i ten sektor czeka w najbliższych tygodniach i miesiącach nieuchronne spowolnienie. Duża część tych inwestycji dotyczy kontraktów realizowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Minister Jadwiga Emilewicz na razie wspomina tylko o propozycjach polegających na wprowadzeniu elastycznych zmian w umowach pomiędzy podmiotami, bo już dziś jest jasne, że wiele z tych inwestycji nie będzie mogła być zakończona w terminach. 

Minister wspomniała również o wznowieniu wstrzymanych z powodu pandemii prac nad ustawami z zakresu budownictwa mieszkaniowego i czynszowego. Prace nad tymi ustawami stają się w obecnych czasach szczególnie istotne, ponieważ wiele osób w wyniku kryzysu straci zdolność kredytową i nie będzie mogła kupić mieszkania na wolnym rynku.

CZYTAJ TEŻ Prawa konsumenta dla przedsiębiorców dopiero od stycznia 2021 roku. Ważna zmiana

CZYTAJ TEŻWybór najtańszego kredytu gotówkowego

Wsparcie dla branży turystycznej

Branża turystyczna na szczegóły wsparcia będzie musiała poczekać do końca kwietnia. Ministerstwo Rozwoju zdradza na razie tylko tyle, że pomoc ma objąć lokalną polską bazę turystyczną oraz umożliwić Polakom, zwłaszcza tym mniej zamożnym, skorzystanie z urlopu.

Ochrona polskich firm przed przejęciami gigantów

Przedsiębiorcy obawiają się, że w przyszłości wiele firm dobrze prosperujących przed koronawirusowym kryzysem nie uchroni się przed przejęciami przez zagraniczne koncerny, które tylko czekają na odpowiedni moment, aby zainwestować wolne środki w dobre okazje biznesowe. Na razie wiadomo tylko tyle, że proponowany zastrzyk finansowy ma nie dopuścić do sytuacji, w której polskie spółki staną się tanimi łupami zagranicznych funduszy inwestycyjnych. Jakie rozwiązania zaproponuje rząd, aby nie dopuścić do tego typu wrogich przejęć, dowiemy się w najbliższych dniach.

Aktualizacja 30 kwietnia: Sejm przyjął trzecią część tarczy antykryzysowej. Teraz ustawą zajmie się Senat.

CZYTAJ TEŻ Za małe wsparcie dla przedsiębiorców? Będzie Tarcza Antykryzysowa 2.0 i Tarcza Finansowa

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!