Jak działa debet na koncie?

Debet na koncie jest jednym z najprostszych sposobów zaspokojenia doraźnych potrzeb finansowych. Jak dokładnie działa debet na koncie?

Jak działa debet na koncie?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 kwietnia 2020

Brakuje ci pieniędzy? Pożyczka wymaga sporej liczby dokumentów i spłaty co miesiąc regularnych rat. W przypadku pożyczki od razy deklarujemy też, ile pieniędzy będziemy potrzebować, a potem razem z doradcą ustalamy ile będziemy spłacać co miesiąc. Trochę inaczej działa debet w rachunku.

Zasada działania debetu w rachunku

Jako klient banku i posiadacz rachunku bankowego możesz skorzystać tylko z takiej ilości pieniędzy, jaka jest zapisana na koncie. Debet to sytuacja, gdy wydaliśmy więcej niż faktycznie posiadamy. Żeby można było mieć saldo ujemne, trzeba z bankiem zawrzeć umowę debetu w rachunku, inaczej mówiąc mieć możliwość ujemnego salda. Wtedy będziemy mogli korzystać z dodatkowych pieniędzy ponad to, co mamy na rachunku, na podobnej zasadzie jak kredyt odnawialny.

Czym debet w rachunku różni się od kredytu?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że oba produkty nie różnią się od siebie. Przecież i jeden i drugi polega na tym, że klient pożycza od banku pieniądze. Różnice są jednak znaczące. Debet nie jest wypłacany jako osobna kwota pieniędzy. To po prostu ustalony limit, z którego można, ale nie trzeba skorzystać. Mało tego. Limit pozwala na skorzystanie z pieniędzy wielokrotnie, maksymalnie do kwoty określonej w umowie limitu. Jeśli wydamy więcej środków niż posiadamy aktualnie na koncie, limit debetowy zostanie uruchomiony. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, kwota debetu nie będzie rozłożona na raty. Trzeba spłacić od razu całość zobowiązania. Po dokonaniu spłaty można dalej korzystać z limitu. Każde zasilenie rachunku automatycznie spłaca limit kredytowy.

CZYTAJ TEŻ Czy godziny nadliczbowe są limitowane?

Jak otrzymać limit w rachunku?

Proces przyznawania limitu debetowego w rachunku poprzedzony jest zbadaniem zdolności kredytowej. Formalności są jednak ograniczone do minimum. Wysokość limitu zależy przede wszystkim o przychodów, które zasilają rachunek. Wysokość limitu kredytowego może być bardzo łatwo zmieniana. Najczęściej wystarczy prosty wniosek składany elektronicznie. Zwykle jest on rozpatrywany automatycznie, a w wyjątkowych sytuacjach w ciągu kilku minut.

Ile kosztuje debet w rachunku?

Wysokość kosztów związanych z debetem zależy od konkretnego banku. Zdarza się, że do określone kwoty środki nie będą oprocentowane więc debet w tych granicach będzie darmowy. Najczęściej obejmuje to jednak niewielką kwotę, zwykle do 1000 zł. Warto wiedzieć, że odsetki płaci się tylko od wykorzystanej kwoty limitu. Jeśli np. bank zezwala na zadłużenie się do kwoty 10 000 zł, a my wykorzystaliśmy tylko 1500 zł, to odsetki będą liczone jedynie od 1500 zł.

Nie ma możliwości posiadania debetu, jeśli nie mamy rachunku bankowego. Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, koniecznie trzeba sprawdzić wszystkie koszty takiego rozwiązania. Co istotne, z debetu można skorzystać również w przypadku bezpłatnych kont.

CZYTAJ TEŻ Jaki preparat do dezynfekcji jest skuteczny?

Czy debet w rachunku to to samo co karta kredytowa?

Oba produkty są do siebie dość podobne. Mają za zadanie umożliwić dostęp do dodatkowej gotówki. Karta kredytowa daje możliwość skorzystania z okresu bezodsetkowego wynoszącego nawet 54 dni. Pozwala nam to korzystać z pieniędzy bez opłat przez okres prawie dwóch miesięcy od chwili przeprowadzenia transakcji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!