fb

Czy godziny nadliczbowe są limitowane?

Zwolnienie lekarskie członka zespołu, zbyt mało pracowników w firmie i ty musisz zostać po godzinach. Czy prawo przewiduje maksymalną liczbę godzin nadliczbowych?  

Czy godziny nadliczbowe są limitowane?
  • Michał Górecki
  • /
  • 24 kwietnia 2020

Niezależnie od tego, czy pracujesz w małej czy dużej firmie, zdarza się, że trzeba w pracy zostać dłużej. Może się okazać, że członek zespołu jest na zwolnieniu lekarskim albo z innych względów w firmie jest zdecydowanie więcej zajęć niż zwykle. Nie zawsze pracodawca decyduje się na zatrudnienie dodatkowej osoby. Gdy masz więcej pracy, możesz zastanawiać się, czy liczba godzin nadliczbowych jest w jakiś sposób limitowana?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie warto przypomnieć sobie, czym są godziny nadliczbowe. Prawa w godzinach nadliczbowych (nadgodzinach) to praca, którą wykonuje się ponad to, co określają normy czasu pracy, a także każda praca wykonywana ponad to, co jest określone przez dobowy wymiar pracy. Kodeks pracy wyraźnie określa, w jaki sposób powinno się rekompensować pracę w nadgodzinach, a także wskazuje limit godzin nadliczbowych, które mogą być wypracowane w każdym tygodniu.

Czy nadgodziny mogą być wyznaczone w każdym momencie?

Praca w nadgodzinach nie może być codzienną praktyką firm. Prawo mówi wyraźnie, że praca w nadgodzinach dopuszczalna jest tylko w sytuacji, gdy prowadzona jest w firmie akcja ratownicza w celu ochrony życia lub zdrowia albo ochrony mienia, a także w razie szczególnych potrzeb pracodawcy. Warto jednak zwrócić uwagę, że to sformułowanie może być praktycznie dowolnie formułowane. Przyjmuje się jednak, że nadgodziny powinny być wypracowywane w sytuacji wyjątkowej, która nie jest zaplanowana.

CZYTAJ TEŻ Co to jest zadaniowy tryb pracy?

Wynagrodzenie za nadgodziny

Jeśli pracujesz w godzinach nadliczbowych, należy ci się za to rekompensata. Może ona być zrealizowana na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest odebranie czasu wolnego. Jeśli pracownik chce wolne za nadgodziny, to wtedy każda godzina nadliczbowa jest odbierana godziną czasu wolnego. Jeśli to jednak pracodawca zaproponuje czas wolny jako rekompensatę, to każda przepracowana godzina nadliczbowa daje półtorej godziny wolnego.

Drugą możliwością jest dodatek do wynagrodzenia. Jeśli nadgodziny realizowane są w nocy, niedziele lub święta i co ważne — nie są to dni wolne od pracy, to jako pracownik otrzymasz 100 proc. dodatku do wynagrodzenia. Jeśli natomiast nadgodziny realizowane są w pozostałych dniach, to dodatek do wynagrodzenia wynosi 50 proc.

Limit godzin nadliczbowych

Warto pamiętać, że limit godzin nadliczbowych jest ograniczony prawnie. Zgodnie z kodeksem pracy, łączy czas pracy w tygodniu razem z nadgodzinami nie może przekroczyć 48 godzin. Taki limit nie obowiązuje osób, które zarządzają zakładem w imieniu pracodawcy. Chodzi tu np. o menedżerów czy członków zarządu. Limit nadgodzin obowiązuje również w każdym roku kalendarzowym. I tak, w ciągu całego roku nie można wypracować więcej niż 150 godzin nadliczbowych.

Co istotne, nadgodzin się nie planuje. Nie mogą być stałą częścią grafiku pracy. Nadgodziny to możliwość dodatkowej pracy, ale nie wolno przekraczać limitu tygodniowego ani rocznego.

CZYTAJ TEŻ Czy pracodawca musi zapewnić pracownikom maseczki?

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Będzie nowa ustawa o notariacie
U notariusza

Będzie nowa ustawa o notariacie

Przygotowana przez resort sprawiedliwości ustawa o notariacie została przyjęta przez rząd. Dzięki niej sądy mają być odciążone od czynności prostych i bezstronnych. Po wejściu nowego prawa...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!