Czy godziny nadliczbowe są limitowane?
Zwolnienie lekarskie członka zespołu, zbyt mało pracowników w firmie i ty musisz zostać po godzinach. Czy prawo przewiduje maksymalną liczbę godzin nadliczbowych?
- Michał Górecki
- /
- 24 kwietnia 2020
Niezależnie od tego, czy pracujesz w małej czy dużej firmie, zdarza się, że trzeba w pracy zostać dłużej. Może się okazać, że członek zespołu jest na zwolnieniu lekarskim albo z innych względów w firmie jest zdecydowanie więcej zajęć niż zwykle. Nie zawsze pracodawca decyduje się na zatrudnienie dodatkowej osoby. Gdy masz więcej pracy, możesz zastanawiać się, czy liczba godzin nadliczbowych jest w jakiś sposób limitowana?
Żeby odpowiedzieć na to pytanie warto przypomnieć sobie, czym są godziny nadliczbowe. Prawa w godzinach nadliczbowych (nadgodzinach) to praca, którą wykonuje się ponad to, co określają normy czasu pracy, a także każda praca wykonywana ponad to, co jest określone przez dobowy wymiar pracy. Kodeks pracy wyraźnie określa, w jaki sposób powinno się rekompensować pracę w nadgodzinach, a także wskazuje limit godzin nadliczbowych, które mogą być wypracowane w każdym tygodniu.
Czy nadgodziny mogą być wyznaczone w każdym momencie?
Praca w nadgodzinach nie może być codzienną praktyką firm. Prawo mówi wyraźnie, że praca w nadgodzinach dopuszczalna jest tylko w sytuacji, gdy prowadzona jest w firmie akcja ratownicza w celu ochrony życia lub zdrowia albo ochrony mienia, a także w razie szczególnych potrzeb pracodawcy. Warto jednak zwrócić uwagę, że to sformułowanie może być praktycznie dowolnie formułowane. Przyjmuje się jednak, że nadgodziny powinny być wypracowywane w sytuacji wyjątkowej, która nie jest zaplanowana.
CZYTAJ TEŻ Co to jest zadaniowy tryb pracy?
Wynagrodzenie za nadgodziny
Jeśli pracujesz w godzinach nadliczbowych, należy ci się za to rekompensata. Może ona być zrealizowana na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest odebranie czasu wolnego. Jeśli pracownik chce wolne za nadgodziny, to wtedy każda godzina nadliczbowa jest odbierana godziną czasu wolnego. Jeśli to jednak pracodawca zaproponuje czas wolny jako rekompensatę, to każda przepracowana godzina nadliczbowa daje półtorej godziny wolnego.
Drugą możliwością jest dodatek do wynagrodzenia. Jeśli nadgodziny realizowane są w nocy, niedziele lub święta i co ważne — nie są to dni wolne od pracy, to jako pracownik otrzymasz 100 proc. dodatku do wynagrodzenia. Jeśli natomiast nadgodziny realizowane są w pozostałych dniach, to dodatek do wynagrodzenia wynosi 50 proc.
Limit godzin nadliczbowych
Warto pamiętać, że limit godzin nadliczbowych jest ograniczony prawnie. Zgodnie z kodeksem pracy, łączy czas pracy w tygodniu razem z nadgodzinami nie może przekroczyć 48 godzin. Taki limit nie obowiązuje osób, które zarządzają zakładem w imieniu pracodawcy. Chodzi tu np. o menedżerów czy członków zarządu. Limit nadgodzin obowiązuje również w każdym roku kalendarzowym. I tak, w ciągu całego roku nie można wypracować więcej niż 150 godzin nadliczbowych.
Co istotne, nadgodzin się nie planuje. Nie mogą być stałą częścią grafiku pracy. Nadgodziny to możliwość dodatkowej pracy, ale nie wolno przekraczać limitu tygodniowego ani rocznego.
CZYTAJ TEŻ Czy pracodawca musi zapewnić pracownikom maseczki?
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.