fb

Czy na budowę ogrodzenia trzeba mieć pozwolenie?

Chcesz postawić płot wokół domu. Czy trzeba starać się o pozwolenie? Jakiego ogrodzenia nie można wybudować?

Czy na budowę ogrodzenia trzeba mieć pozwolenie?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 kwietnia 2020

Gdy oglądamy amerykańskie filmy, szczególnie gdy pokazywane są przedmieścia, naszym oczom ukazuje się widok domów jednorodzinnych z pięknymi trawnikami, charakterystycznymi skrzynkami pocztowymi. To co jest specyficzne dla nas na tych obrazkach, to brak płotów. W Polsce trudno znaleźć właściciela domu, który nie miałby ogrodzenia. Ogrodzenie oddziela nas od innych i daje poczucie bezpieczeństwa. Czy postawienie płotu wymaga jakiegoś zezwolenia?

Czy potrzebne jest zezwolenie na płot?

Nowelizacja prawa budowlanego wprowadziła możliwość zbudowania ogrodzenia bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia. W ramach tych przepisów można zbudować ogrodzenie, które jest nie wyższe niż 2,2 m licząc od poziomu gruntu. Nie trzeba też zezwolenia, jeśli ogrodzenie rozdziela dwie działki budowlane albo jest ustawione od strony drogi, parku lub innego terenu publicznego. Zezwolenie nie będzie także potrzebne, jeśli chcesz przebudować już istniejące ogrodzenia.

CZYTAJ TEŻ Czy można zareklamować żywe rośliny kupione w centrum ogrodniczym?

Kiedy muszę mieć pozwolenie na postawienie ogrodzenia?

Są jednak sytuacje, które wymagają uzyskania zezwolenia na postawienie ogrodzenia. Najczęściej dotyczy to sytuacji, gdy płot dzieli dwa tereny, które mają dużą różnicę wysokości. Wtedy konieczne jest wykonanie muru oporowego, a to powoduje, że trzeba będzie wykonać wszystko zgodnie ze sztuką budowlaną. O pozwolenie trzeba będzie też się postarać, jeśli ogrodzenie będzie wyższe niż 2,2 m.

Czy istnieją ograniczenia przy budowie ogrodzenia?

Prawo przewiduje, że ogrodzenie powinno być bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Jeśli płot jest niższy niż 1,8 m, nie może mieć wykończenia z drutu kolczastego czy innych metalowych zakończeń albo podobnych. Wyjątek stosowany jest wyłącznie w przypadku ogrodzeń w więzieniach i zakładach karnych. Niezależnie od ich wysokości mogą być wykończone ostrymi elementami.

CZYTAJ TEŻ Czy pracodawca musi zapewnić pracownikom maseczki?

Czy muszę zgłaszać montaż bramy wjazdowej?

Z ogrodzeniem zwykle wiąże się kwestia bramy wjazdowej. Nie musimy takiej konstrukcji nigdzie zgłaszać. Trzeba jednak pamiętać, że prawo nakazuje spełnienie określonych wymogów co do bramy. I tak brama nie może otwierać się na zewnątrz działki, nie może też znaleźć się poza granicą działki. Jeśli chcemy zamontować bramę przesuwną, to nie może ona nachodzić na sąsiednią działkę. Jeśli ten warunek nie będzie spełniony, trzeba będzie przebudować wjazd. Dla domu jednorodzinnego brama musi mieć nie mniej niż 2,4 m szerokości, furtka nie mniej niż 90 cm.

Czy postawienie płotu bez zezwolenia podlega karze?

Jeśli postawimy ogrodzenie bez zezwolenia (choć istnieją przesłanki by się o nie starać), dopuszczamy się w takiej sytuacji samowoli budowlanej. W takiej sytuacji urzędnicy, na czele z nadzorem budowlanym, mogą nakazać rozebranie tego ogrodzenia. Jeśli tego nie zrobimy, możemy być ukarani grzywną, a nawet pozbawieniem lub ograniczeniem wolności.

Jeśli ogrodzenie spełnia wszelkie wymagania techniczne to można je zalegalizować. Trzeba wtedy zapłacić ok. 2500 złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!