Kolejny pomysł na walkę z cyfrowym wykluczeniem

W październiku rusza nabór wniosków w programie, w którym udzielone zostanie wsparcie dla dzieci z rodzin byłych pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych. Na przeciwdziałanie cyfrowemu wykluczeniu przeznaczone zostanie 80 mln złotych. 

Kolejny pomysł na walkę z cyfrowym wykluczeniem
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 września 2021

Walka z cyfrowym wykluczeniem na wsi

Pieniądze, z których będzie sfinansowana walka z cyfrowym wykluczeniem, pochodzą ze środków unijnych. Pomoc, ma trafić do mieszkańców 880 gmin, na terenie których w przeszłości działały Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR-y). To prawie 1/3 wszystkich gmin na terenie Polski. Instytucją odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków jest Centrum Projektów Polska Cyfrowa. 

Problemy z połączeniem internetowym – jak zareklamować usługę?Problemy z połączeniem internetowym – jak zareklamować usługę?Martyna Kowalska

Od kiedy nabór wniosków na walkę z cyfrowym wykluczeniem?

Od poniedziałku, 4 października można składać wnioski w programie wsparcia dzieci z rodzin, których członkowie pracowali w przeszłości PGR-ach. Dokumenty można będzie składać przez miesiąc, do 5 listopada. Mogą być one wykorzystane m.in. na przeciwdziałanie nierównościom społecznym, cyfryzację terenów wiejskich, poprawę jakości życia mieszkańców terenów popegeerowskich oraz cyfrowy rozwój dzieci oraz młodzieży z takich miejscowości. 

Walka z cyfrowym wykluczeniem w praktyce 

Jak powiedział minister Janusz Cieszyński - „W ramach projektu będziemy finansować zakup sprzętu oraz dwuletni dostęp do internetu. Na każdy zestaw — komputer i internet — przeznaczymy do 3,5 tys. złotych (…) Chcemy, aby pieniądze dotarły do gmin najpóźniej do końca tego roku. Liczę na to, że uda się to wcześniej — w miesiąc, półtora od momentu złożenia wniosku. To dla nas priorytetowy projekt” – zaznaczył.

Pandemia a cyfrowe wykluczenie

Miesiące pandemii i lockdownu pokazały, jak duże jest zapóźnienie cyfrowe terenów określanych mianem „popegeerowskich”. Program zakupu sprzętu komputerowego dotyczy głównie wnuków i prawnuków byłych pracowników PGR-ów” – powiedział Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA. Osoby odpowiedzialne za realizację tego działania szacują, że potrzebny sprzęt informatyczny trafi do około 20 tys. dzieci i młodzieży zagrożonych lub dotkniętych cyfrowym wykluczeniem. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:  gov.pl/cppc/wsparcie-ppgr

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!