Facebook nie działa! Awaria Facebooka

Co się stało? Dlaczego świat został odcięty od internetowego giganta? Czy wiadomo już, jaki jest powód, dla którego 4 października 2021 użytkownicy portalu społecznościowego nie mają dostępu do swoich kont na Facebooku, do Messengera, WhatsAppa i Instagrama?

Facebook nie działa! Awaria Facebooka
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 4 października 2021

Dlaczego Facebook nie działa?

- Próbuję zalogować się na swoje konto na Facebooku, ale od kilku godzin nie jest to możliwe. Co się dzieje? Czyżby kolejna awaria Facebooka? - napisała do na Czytelniczka.

Najpopularniejszy serwis społecznościowy Facebook przestał działać w poniedziałek, 4 października tuż po godzinie 17. Użytkownicy nie mają dostępu do swoich kont. Nie działają tez Messenger, WhatsApp i Instagram — należące do Marka Zuckerberga.

Portal DownDetector, który zajmuje się wykrywaniem podobnych zdarzeń w sieci, pierwsze masowe raporty internautów zaczął obserwować po godzinie 17. I jest to problem nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, w tym w USA. W 57% dotyczy strony www, w 26% — aplikacji i w 22%  połączenia z internetem.

Jak podaje portal SpidersWeb, wygląda na to, że Facebook ma w tej chwili usunięte wszystkie wpisy w DNS. - Brak wpisu w DNS powoduje, że żaden komputer nie jest w stanie rozwiązać nazwy domenowej i uzyskać "prawdziwego" adresu IP - czytamy w serwisie. 

Facebook zniknął!

Zatem z dużym prawdopodobieństwem przyczyną awarii była błędna aktualizacji DNS lub ścieżek tzw. routingu (trasowania) systemu zwanego BGP (Border Gateway Protocol) — podaje SpidersWeb

- Jak zaobserwował John Graham-Cumming na Twitterze, reguły tego protokołu zanotowały bardzo dużo zmian (głównie usunięć) tuż przed awarią. Prawdopodobnie błędna aktualizacja tych wpisów "odcięła" serwery Facebooka od reszty świata: Na Twitterze pojawiają się kolejne informacje o możliwych przyczynach awarii. Ktoś usunął duże sekcje routingu… To nie oznacza, że Facebook nie działa… Oznacza, że Facebook ZNIKNĄŁ - czytamy.

Facebook liczy straty

- Po masowych skargach na różne platformy w rodzinie Facebooka, które nie działają, a użytkownicy otrzymują komunikaty o błędach podczas próby zalogowania się, firma powiedziała, że pracuje nad rozwiązaniem problemu. Ponieważ wszystkie cztery są teraz wyłączone przez kilka godzin, Zuckerberg stanął w obliczu stosu na konkurencyjnych platformach społecznościowych - czytamy w zagranicznych serwisach, które rozpisuj się na temat trwającej awarii.

I rzeczywiście na Twitterze o godzinie 18.22 wybrzmiał oficjalny komunikat Facebooka: - Zdajemy sobie sprawę, że niektóre osoby mają problemy z dostępem do naszych aplikacji i produktów. Pracujemy nad tym, aby wszystko wróciło do normy tak szybko, jak to możliwe, i przepraszamy za wszelkie niedogodności.

Jak piszą amerykańskie portale, Zuckerberg już stracił miliardy w wyniku awarii, zgodnie ze śledzeniem w czasie rzeczywistym przez Forbes. Ogromne straty dyrektora generalnego wyraźnie wystąpiły, odkąd użytkownicy zaczęli doświadczać problemów technicznych, a akcje Facebooka spadły o wiele punktów procentowych. W zaledwie kilka godzin Zuckerberg stracił 7 miliardów dolarów.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!