Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?

Mimo wysokich kar, w dalszym ciągu bez problemu można znaleźć nielegalne wysypisko śmieci. Czasem sygnałem, że ktoś wywozi odpady do lasu, jest wzrost liczby aut ciężarowych, które pojawiają się w słabo zabudowanych okolicach. Ministerstwo klimatu apeluje o zgłaszanie takich spraw do Inspekcji Ochrony Środowiska.

Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 czerwca 2021

Problem dzikich wysypisk

W ocenie wiceszefa resortu klimatu w ostatnich latach obserwowane jest nasilenie zjawiska podrzucania odpadów i powstawania dzikich wysypisk np. w lasach, wyrobiskach czy na terenach poprzemysłowych. ”Problem stanowi również porzucanie odpadów przez nieuczciwe podmioty w pomieszczeniach i na posesjach osób prywatnych”– powiedział wiceminister Jacek Ozdoba. 

Dzikie wysypiska na prywatnych posesjach

Jak się okazuje, problem dzikiego wysypiska może dotyczyć każdego. Oszuści wynajmują często tereny magazynowe, deponując tam odpady. Czasem bardzo szkodliwe. „Firmy wynajmują magazyny i inne nieruchomości pod pozorem legalnej działalności i gromadzą tam odpady bez wiedzy właściciela, a po wypełnieniu obiektu zaprzestają działalności i znikają” – powiedział Główny Inspektor Ochrony Środowiska Marek Chibowski, ostrzegając tym samym właścicieli gruntów, czy innych nieruchomości. 

W ten sposób często zaczynają się poważne problemy dla właściciela danej nieruchomości. Przepisy są bowiem jednoznaczne. Jeżeli nie uda się odnaleźć nieuczciwej firmy, która pozostawiła odpady, obowiązek ich usunięcia spoczywa na właścicielu nieruchomości. To często oznacza wysokie koszty transportu i utylizacji. 

Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko śmieci?

Niestety, nie brakuje także miejsc, w których śmieci cały czas przybywa. W lasach, wyrobiskach, opuszczonych budynkach oraz innych ustronnych miejscach pojawiają się kolejne dzikie wysypiska. Nie tylko psują estetykę miejsca, ale także zagrażają środowisku oraz zdrowiu ludzi i zwierząt. 

Każda osoba, która zauważyła przypadki nielegalnego postępowania z odpadami lub środowiskiem, powinna jak najszybciej zgłosić ten fakt na policji, np. przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie dzikie wysypiska są także osobną kategorią informowaniu o zdarzeniach. 

Innym sposobem jest poinformowanie Inspekcji Ochrony Środowiska. Można to zrobić np. tutaj, poprzez specjalny interaktywny formularz, który ułatwia zgłoszenie nielegalnego składowiska śmieci w znanej nam okolicy.

Wystarczy wskazać lokalizację danego miejsca i dodać krótki opis danego zgłoszenie (ewentualnie zamieszczając do niego zdjęcie). Zgłoszenia można dokonać również w sposób anonimowy” - informuje Marek Chibowski, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska cytowany w komunikacie na stronie ministerstwa klimatu. 

Wykrywalność przestępstw środowiskowych

Na szczęście rośnie wykrywalność przestępstw środowiskowych. W 2020 roku odnotowano wzrost pod tym względem o 20%. Łącznie 600 spraw zakończyło się aktami oskarżenia. Dla porównania, w 2015 roku było ich zaledwie 44. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!