Ubezpieczyciele: powodzie błyskawiczne coraz większym zagrożeniem

Aura w czerwcu pokazała, jak groźne mogą być krótkotrwałe i intensywne opady deszczu. I to nie był pierwszy taki przypadek. Zdaniem ubezpieczycieli, powodzie błyskawiczne są coraz większym zagrożeniem. Rok wcześniej poszkodowani zgłosili z tego powodu ponad 50 tys. szkód – informuje Polska Izba Ubezpieczeń. Wszystko wskazuje na to, że również tym razem straty będą wysokie 

Ubezpieczyciele: powodzie błyskawiczne coraz większym zagrożeniem
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 czerwca 2021

Powodzie błyskawiczne – zgłoszenia strat

Od kilku lat czerwiec wyróżnia się w statystykach ubezpieczycieli pod względem zgłoszonych szkód wynikających z powodzi błyskawicznych. Na przykład w 2020 roku, tylko z tego powodu odnotowano 50 tys. szkód, które wymagały uruchomienia działań ubezpieczycieli. 2021 rok nie będzie pod tym względem wyjątkiem. Jak zauważa Polska Izba Ubezpieczeń, tym razem szczególnie zostały dotknięte województwa śląskie oraz małopolskie. 

Ubezpieczyciele o gwałtownych zjawiskach pogodowych

Choć zmiany w klimacie to zwykle bardzo powolny i rozciągnięty w czasie proces, ubezpieczyciele zauważają, że w ostatnich latach zwiększyła się częstotliwość gwałtownych i krótkotrwałych zjawisk, także powodziowych. O ile wcześniej miały one związek z wylewaniem rzek (1997, 2010), o tyle dziś obserwujemy niszczycielską siłę nawalnych deszczy, które dotykają szczególnie miasta. 

Zdaniem ubezpieczycieli za ten stan rzeczy odpowiedzialna jest… nie tylko zmiana klimatu. Ogromne znaczenie ma tu wpływ działalności człowieka w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Sposób zabudowy miast, brak infrastruktury odprowadzającej wodę, sprawia, że nadmiar wody nie znajduje ujścia. Gwałtowne opady są cechą charakterystyczną dla naszego klimatu, jednak dopiero w ostatnich latach ich wpływ jest tak niszczący” – zauważa w najnowszym wpisie na swojej stronie Polska Izba Ubezpieczeń. 

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia przy kredycie?Czy można zrezygnować z ubezpieczenia przy kredycie?Michał Górecki

Infrastruktura odprowadzająca wodę a szkody

Eksperci z Polskiej Izby Ubezpieczeń zwracają uwagę na to, że infrastruktura odprowadzająca wodę pełni kluczową rolę dla bezpieczeństwa ludzi oraz mienia. Ważne są zatem drożne studzienki kanalizacji deszczowej, przepustowość kanałów i co się z tym wiąże wydajność całego systemu, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie wody nagromadzonej w wyniku nawalnych opadów. 

Ubezpieczyciele zwracają uwagę na fakt, że w wielu przypadkach tego typu infrastruktura powstawała kilkadziesiąt lat temu, często dla zupełnie innego modelu zagospodarowania terenu. 

Nawalne deszcze zagrażają miastom

W opinii firm ubezpieczeniowych zrzeszonych w PIU, w sposób szczególny na niszczycielską siłę nawałnic narażone są miasta, co sygnalizowano już w raporcie izby pt. „Klimat ryzyka”. Mniejsze miejscowości są bardziej wrażliwe na zjawiska pogodowe ze względu na słabszą infrastrukturę i niższe zasoby finansowe. Natomiast miasta takie jak Kraków, Warszawa, Trójmiasto charakteryzują się wysokim wskaźnikiem ekspozycji. W dużych miastach skupiają się bowiem ludzie, firmy i majątek” – zauważa Polska Izba Ubezpieczeń. 

Eksperci zwracają uwagę na coraz większą skalę zjawiska „zabetonowywania” oraz pokrywania asfaltem coraz większej powierzchni, bez zastanowienia nad takimi elementami jak ukształtowanie terenu, stąd wnioski, że nie zawsze planowanie przestrzenne ogranicza skutki szybkich powodzi. Niestety, w wielu przypadkach przynosi odwrotny skutek. 

Szkody spowodowane nawalnymi deszczami

Tylko w czerwcu 2020 roku do ubezpieczycieli działających w Polsce wpłynęło ponad 50 tys. zgłoszeń szkód, jakie spowodowane były zalaniami. Większość z nich, bo ok. 60 proc. zostało obsłużonych za pośrednictwem uproszczonych procedur, a pieniądze wpłynęły do wielu pokrzywdzonych w ciągu kilku dni. 

Dla porównania rok wcześniej, między 20 maja a 15 czerwca 2019 r. odnotowano 27,5 tys. szkód, które były spowodowane nawałnicami i powodziami. Ubezpieczyciele zwracają uwagę, że zdecydowana większość polis chroni przed skutkami deszczy nawalnych, czy powodzi błyskawicznych. Towarzystwa akcentują jednak, że nie może być tak, że ubezpieczenia są jedynym elementem zarządzania ryzykiem. 

Firmy ubezpieczeniowe apelują o zmiany w gospodarce przestrzennej i inwestycje w infrastrukturę. „W przeciwnym wypadku straty powodowane przez gwałtowne powodzie będą coraz większe. Warto zdawać sobie z tego sprawę” – czytamy w komunikacie PIU. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!