Uwaga na nowe oszustwo! „Na zastrzyk z Ameryki”

Policja przestrzega przed nowym, perfidnym oszustwem wymierzonym w seniorów. Chodzi o wyłudzenie pieniędzy „na zastrzyk z Ameryki”. Jedną z ofiar tego przestępstwa padła 81-latka z Lublina. Została tak zmanipulowana, że nie potrafiła odmówić oddania oszustom pieniędzy i kosztowności. W grę wchodziło bowiem zdrowie i życie jej syna. Oczywiście cała historia była nieprawdziwa. Kobieta straciła oszczędności. 

Uwaga na nowe oszustwo! „Na zastrzyk z Ameryki”
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 5 lipca 2021

Jak oszukiwani są seniorzy?

Od lat powtarzają się te same scenariusze oszustw – „na wnuczka”, „na policjanta”, „na zagraniczną paczkę”. Teraz do tego niechlubnego katalogu należy dopisać kolejną, perfidną intrygę, która uderza w osoby starsze. Zmanipulowane i zastraszone, są w stanie oddać przestępcom całe oszczędności życia. Niestety, mamy tego kolejny przykład. Policja apeluje: rozmawiajmy z seniorami i uczulmy ich, by pod żadnym pozorem nie wierzyły osobom, które przez telefon wzywają do przekazania pieniędzy.

Najlepszym tego przykładem jest 81-latka z Lublina, która straciła cztery tysiące złotych oraz kosztowności wyceniane na około dwóch tysięcy złotych. Tym razem oszuści posłużyli się nową metodą „na zastrzyk z Ameryki”.

Oszustwo „na zastrzyk z Ameryki”

Bezczelność i bezduszność oszustów często objawia się tym, że uderzają oni w to, co dla każdego jest najważniejsze. Seniorka z Lublina odebrała telefon stacjonarny. Podczas rozmowy, nieznany mężczyzna przekazał, że jej syn jest bardzo ciężko chory i potrzebuje pilnie drogiego zastrzyku z Ameryki. Dla uwiarygodnienia tej historii, do rozmowy włączali się rzekomy policjant, który miał potwierdzić autentyczność rozmówcy jak również osoby, które podawały się za jej syna i synową. Wszystko odbyło się podczas jednego połączenia.

Role się odwróciły. Chciał oszukać seniorkę metodą „na wnuczka”. Ona przechytrzyła go sposobem „na policjanta”Role się odwróciły. Chciał oszukać seniorkę metodą „na wnuczka”. Ona przechytrzyła go sposobem „na policjanta”Martyna Kowalska


Przestępcy powołują się na „pracownika notariusza”

Kolejnym krokiem przestępców było wyłudzenie adresu lublinianki. Seniorka spakowała pieniądze i kosztowności do koperty zgodnie z instrukcją, którą następnie przekazała osobie podającej się za pracownika notariusza, który zapukał do jej drzwi. W tym momencie, gotówka oraz cenne przedmioty znalazły się w rękach oszustów.

Jak uczulić seniorów na oszustów telefonicznych

Policja apeluje m.in. do młodych, by rozmawiać z seniorami o możliwych zagrożeniach. „Informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie lub wypłatę z banku dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności” – czytamy w komunikacie policji. 

Jak poznać oszusta?

Za każdym razem, kiedy dzwonią osoby z podobnymi historiami, należy rozłączyć połączenie. Odłożyć słuchawkę lub nacisnąć czerwony przycisk. Warto zadzwonić w tej sprawie do kogoś z rodziny oraz powiadomić policję pod bezpłatnym numerem 112. Policja nigdy nie prosi o pieniądze, a funkcjonariusze nie „autoryzują” takich rozmów – mówiąc o potwierdzeniu autentyczności. 

Należy być czujnym na wszelkie prośby o podanie loginów, haseł, kodu PIN, czy danych z karty płatniczej. Jeśli ktokolwiek prosi o podobne informacje z pewnością nie ma uczciwych intencji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.