E-Toll na autostradach A2 i A4 – jak przejechać?

Miejsca poboru opłat na odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica) zostały już przygotowane do obsługi nowego systemu płatności e-Toll. Wyznaczono tam pasy przejazdowe przeznaczone dla kierowców używających zarówno e-Toll jak i starego systemu viaToll, w tym urządzeń viaAuto. Jak właściwie przejechać przez bramki w myśl nowych zasad? Podpowiadamy. 

E-Toll na autostradach A2 i A4 – jak przejechać?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 6 lipca 2021

Jak oznaczono pasy ruchu „e-Toll”?

Trudno je pomylić. Pasy, które zostały dedykowane dla użytkowników e-Toll oraz viaToll zostały oznaczone odpowiedniej wielkości tablicami z czytelnym logotypem systemu e-Toll. Umieszczono je nad drogą, jeszcze przed dojazdem do tzw. placu poboru opłat. Dodatkowe tabliczki znajdują się nad bramkami. Przyjęto, że są to skrajne, prawe pasy wjazdowe oraz wyjazdowe. Szlabany w tych miejscach otwierają się automatycznie.

Dla kogo pasy e-Toll

 Jak informuje MF, oznaczonymi w ten sposób opasami mogą poruszać się użytkownicy systemu e-TOLL, systemu viaTOLL, lub posiadający spersonalizowane urządzenie viaAUTO i viaBOX. Kierowcy pojazdów lekkich (o łącznej DMC nieprzekraczającej 3,5 tony) mogą opłacać przejazdy w nowym systemie po zarejestrowaniu się na stronie etoll.gov.pl i pobraniu aplikacji mobilnej e-TOLL PL. Aplikację  można bezpłatnie pobrać w Google Play lub AppStore” – napisano w komunikacie na stronach resortu finansów i Krajowej Administracji Skarbowej.

Startuje e-TollStartuje e-TollAnna Malinowska

Pomylony pas przed bramkami. Co robić?

Oczywiście może się zdarzyć, że osoba, która nie korzysta z wymienionych systemów wjedzie pasem przeznaczonym dla użytkowników e-Toll i viaToll. W takim wypadku, należy jechać dalej (zawracanie, lub zatrzymywanie się może być niebezpieczne!). 

Trzeba jednak pamiętać, by przy wyjeździe podjechać do kasy dla użytkowników manualnego systemu i zapłacić za przejazd. Odpowiedni pas rozpoznamy po piktogramie inkasenta. W takiej sytuacji opłata będzie pobrana za najdłuższy odcinek płatny danej autostrady. Opłacenie przejazdu w sposób manualny pozwoli uniknąć nałożenia na użytkownika opłaty dodatkowej” – informuje KAS.

Od kiedy działa e-Toll

Nowy system poboru opłat e-Toll działa od 24 czerwca 2021 roku. Mimo tego, odpowiedzialny za pobieranie opłat za korzystanie z dróg resort finansów zdecydował się przedłużyć umowę na prowadzenie dotychczasowego systemu viaToll do końca września 2021 roku. To oznacza, że od października, nowy system będzie jedynym obowiązującym na płatnych odcinkach dróg w Polsce. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!