Czy mogę nie przyjąć rachmistrza spisowego?
Wiele osób na forach prawnych oraz w dyskusjach na social mediach zadaje pytanie – czy mogę nie przyjąć rachmistrza spisowego? Zgodnie z prawem nie ma takiej możliwości, a na osoby, które odmówią odpowiedzi na kilka prostych pytań, mogą spaść wysokie kary. O czym należy pamiętać, wpuszczając do swojego domu rachmistrza z GUS?
- Anna Malinowska
- /
- 29 czerwca 2021
Rachmistrzowie w terenie
23 czerwca 2021 r. rozpoczęła się trzecia forma zbierania odpowiedzi na pytania ujęte w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Osoby, które nie spisały się przez internet lub telefon, muszą liczyć się z tym, że prędzej czy później ich dom odwiedzi terenowy pracownik GUS, czyli rachmistrz spisowy.
Wizyta rachmistrza a prawo
Kwestie odwiedzin rachmistrza reguluje artykuł 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775). Zgodnie z literą prawa, nie ma możliwości, by zamknąć drzwi przed nosem rachmistrza lub nie udzielić mu odpowiedzi na spisowe pytania. Jeśli będziemy się uchylali od udziału w spisie, może nam grozić kara nawet 5 tys. złotych.
Jakie będą pytania w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021?Michał Górecki
Jak sprawdzić wiarygodność rachmistrza spisowego?
W dobie wszelkiego rodzaju oszustw, z jakimi mamy do czynienia i o jakich słyszymy na co dzień w mediach, nie sposób nie mieć wątpliwości, czy osoba, która puka do naszych drzwi, jest rzeczywiście rachmistrzem spisowym.
Dziś każda informacja o nas ma swoją wagę dla przestępców, dlatego powinniśmy zweryfikować wiarygodność osoby, która przybywa do nas w imieniu Głównego Urzędu Statystycznego. Jak to zrobić? Poniżej zamieszczamy instrukcję GUS:
Co zawiera identyfikator rachmistrza spisowego?
„Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:
1) imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
2) numer identyfikatora oraz hologram,
3) nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
4) podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
5) okres, na jaki identyfikator został wystawiony”
Jak sprawdzić autentyczność identyfikatora rachmistrza?
Jeśli mimo wszystko mamy wątpliwości co do tożsamości rachmistrza, możemy skorzystać drugiego etapu weryfikacji np. przez aplikację dostępną w internecie pod adresem https://rachmistrz.stat.gov.pl/ (sprawdzenie zajmuje chwilę), lub dzwoniąc na specjalną infolinię, prowadzoną przez GUS pod numerem 22 279 99 99. Dla ułatwienia podajemy kolejne wybory w trybie tonowym. Najpierw wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a potem 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza. W razie dalszych kłopotów z ustaleniem tożsamości, np. brakiem poprawnej informacji w aplikacji weryfikacyjnej, można o pomoc poprosić policję.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.