Pozorowali kolizje autami premium – wyłudzili 300 tys. zł

Siedem osób z Mazowsza sfingowało zdarzenia drogowe, by potem wyłudzać od ubezpieczycieli odszkodowania. Podejrzani pozorowali kolizje autami klasy premium finansowanymi w leasingu. Szybko okazało się, że grupa mieszkańców kilku gmin współdziałała w tym procederze. Udało im się wyłudzić około 300 tys. złotych.

Pozorowali kolizje autami premium – wyłudzili 300 tys. zł
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 22 czerwca 2021

Sfingowane kolizje drogowe


Siedem osób zatrzymanych, z czego czterech podejrzanych trafiło do aresztu – taki był finał zakrojonego na szeroką skalę procederu pozorowania zdarzeń drogowych, jaki ujawnili policjanci z Radomia.


Celem grupy oszustów było wyłudzanie pieniędzy od ubezpieczycieli. Wiadomo, że zatrzymane osoby wykorzystywały do tego drogich aut klasy premium, które były finansowane w ramach leasingu. 


Wyłudzenia ubezpieczeń


Jak ustalili funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, do pozorowanych kolizji na drodze dochodziło na terenie kilku miejscowości na terenie Mazowsza. 


Wyłudzeń odszkodowań dokonywały powiązane ze sobą osoby, które aranżowały kolizje między sobą, a także wymuszały zdarzenia z niczego nieświadomymi osobami trzecimi. Policji udało się ustalić, że w zgłoszeniach szkód nie zawsze wskazywane były prawdziwe okoliczności i przebieg zdarzenia. 

1,4 mln złotych wyłudzonych z tarczy antykryzysowej COVID-191,4 mln złotych wyłudzonych z tarczy antykryzysowej COVID-19Martyna KowalskaStraty towarzystw ubezpieczeniowych


Straty towarzystw ubezpieczeniowych oszacowano dotąd na około 300 tys. złotych. Wiadomo, że pieniądze były „wyciągane” z polis OC oraz AutoCasco. Funkcjonariusze w toku prowadzonych działań zabezpieczyli dwa auta o wartości prawie 100 tys. złotych oraz gotówkę. Mienie zostało zajęte na poczet przyszłych kar, jakie wymierzy sąd. 


W ostatnim czasie funkcjonariuszom udało się zatrzymać 7 osób w wieku od 25 do 51 lat. Postawiono im zarzuty wyłudzeń oraz usiłowania wyłudzeń odszkodowań komunikacyjnych od ubezpieczycieli. Cztery osoby trafiły do aresztu.


Jak informuje mazowiecka policja, ta sprawa ma charakter rozwojowy. Mundurowi cały czas nad nią pracują. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!