Mieszkanie bez wkładu własnego. Jak ma wyglądać pomoc?

Sejm przyjął rządowy projekt dotyczący mechanizmu wsparcia „Mieszkanie bez wkładu własnego”. Resort rozwoju podkreśla, że jest to jedna z najważniejszych regulacji programu „Polski ład”. Co znalazło się w finalnej wersji ustawy?

Mieszkanie bez wkładu własnego. Jak ma wyglądać pomoc?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 października 2021

Mieszkanie bez wkładu własnego – mechanizm wsparcia

Zgodnie z przyjętą ustawą, kluczową instytucją w tym mechanizmie wsparcia będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK ma udzielać gwarancji do 20% kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł i nie krócej niż na 15 lat. To co istotne BGK spłaci część kredytu, jeśli w rodzinie objętej wsparciem urodzi się drugie lub kolejne dziecko. De facto to państwo, za pośrednictwem wspomnianego banku będzie gwarantowało wspomnianą kwotę kredytu.

Gwarancją objęte będą mieszkaniowe kredyty hipoteczne, które spełniają warunki dokładnie opisane w ustawie. Trzeba pamiętać, że muszą być one udzielone przez banki, które mają podpisaną stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Mowa więc o tych instytucjach finansowych, które przystąpią do programu. 

Najlepsze projekty domów do 70 m2. Jest konkursNajlepsze projekty domów do 70 m2. Jest konkursMartyna Kowalska


Spłata kredytu a urodzenie dziecka

Jak informuje resort rozwoju BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego, w związku z urodzeniem się dziecka”.Ustawa nazywa to spłatą rodzinną”. 

W przypadku urodzenia się drugiego dziecka w gospodarstwie domowym, bonus od państwa wyniesie 20 tys. złotych. Jeśli na świat przyjdzie trzecie, lub kolejne dziecko, wówczas spłata ta wyniesie 60 tys. złotych. 

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy tylko w PLN

Wsparcie, o którym mowa może być udzielane wyłącznie w polskiej walucie. Chodzi o wyeliminowanie ryzyk kursowych, z którymi zmagają się obecnie osoby, które zaciągnęły zobowiązania np. we frankach szwajcarskich. 

Mieszkanie bez wkładu a ryzyko wzrostu cen mieszkań

Ustawa została skonstruowana w taki sposób, by ograniczyć ryzyko stymulowania cen mieszkań. Jak wyjaśniono w komunikacie resortu rozwoju. Będzie to wprowadzenie maksymalnego limitu ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania. Drugim z możliwych do zastosowania mechanizmów będzie upoważnienie dla Rady Ministrów pozwalające obniżyć, w rozporządzeniu, wysokość współczynników wpływających na ustawowe limity cenowe”.

Mieszkanie bez wkładu własnego – od kiedy?

Ustawa, o której mowa została uchwalona przez Sejm 1 października 2021 roku. Zgodnie ze ścieżką legislacyjną trafi teraz do Senatu, który może wprowadzić poprawki. Zgodnie z zapisem w ustawie, ma ona wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!