Ile pieniędzy miesięcznie wydają studenci?
Miesięczne wydatki polskich studentów studiów dziennych spadły poniżej 2 tys. złotych. Co trzeci uważa, że jego sytuacja materialna się poprawiła. Niestety z roku na rok, coraz większa grupa osób startujących w dorosłość twierdzi, że nie jest w stanie oszczędzać na przyszłość – wynika z badania „Portfel Studenta” Związku Banków Polskich i Warszawskiego Instytutu Bankowości.
![Ile pieniędzy miesięcznie wydają studenci?](/img/zdjecia/1/2021_10/6106.jpg)
- Mikołaj Frączak
- /
- 6 października 2021
Pandemia a koszty studiów
Poprzedni rok akademicki 2020/2021 był jednym z najdziwniejszych w historii. Zdalne zajęcia oraz egzaminy wymusiły zmianę podejścia do studiów. Sytuacja odbiła się np. na niższych wydatkach związanych z zakwaterowaniem, oraz zmieniła sytuację na rynku pracy osób młodych.
Przeprowadzający badanie „Portfel studenta” zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach wielu studentów powróciło do dorywczych zajęć np. w gastronomii, usługach czy branży handlowej. Więcej, niż co trzeci student (35%) ocenia, że jego sytuacja finansowa w ciągu ostatniego roku uległa poprawie. Zupełnie odmiennego zdania jest dokładnie co czwarty badany (25%). „Dla porównania w 2020 r., pozytywną ocenę swojego statusu materialnego wyraziło jedynie 8% studentów, podczas gdy pogorszenie aż 53%” - przypomina Związek Banków Polskich.
Około 31% studentów uważa, że zasobność ich portfeli jest zbliżona do innych. 26% twierdzi, że są w lepszej sytuacji, niż ich rówieśnicy.
Chcesz studiować medycynę? Dostaniesz kredytMikołaj Frączak
Czy na studiach da się oszczędzać?
Ciekawie wyglądają deklaracje polskich studentów dotyczące poziomu oszczędności. Największą grupę – ok. 23% badanych stanowią osoby, które co miesiąc są w stanie odłożyć od 250 do 500 złotych. Rośnie liczba osób, które deklarują brak jakichkolwiek oszczędności. Rok temu było to 8%, dziś 13% badanych. „Eksperci tłumaczą to jako jeden z efektów wcześniejszych lockdownów, które spowodowały konieczność sięgnięcia do zasobów na tzw. czarną godzinę, ale jednocześnie przestrzegają przed długoterminowymi konsekwencjami takich postaw” – wyjaśniono w raporcie „Portfel studenta”.
Wiedza finansowa studentów
Jak wynika z danych opublikowanych przez Warszawski Instytut Bankowości oraz Fundację GPW w Warszawie, aż 90% ankietowanych uważa, że ich wiedza ekonomiczna i finansowa jest mała lub bardzo mała. „Największe problemy – i de facto największe potrzeby – młodzi Polacy odczuwają w poprawie wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa (33%). Potwierdzają to dane, które pokazują, że jedynie 15% studentów twierdzi, że nie stosuje tych samych haseł do różnych kont elektronicznych, a ponad 30% nie posiada zainstalowanego antywirusa na smartfonie” – napisali autorzy raportu.
Studia zdalne a rynek najmu
ZBP i WIB przypominają, że miniony rok akademicki jest pierwszym w historii, w którym zdecydowana większość zajęć oraz egzaminów (na wielu kierunkach wszystkie), odbyły się w trybie zdalnym. Taka sytuacja przełożyła się na zmiany w obszarze najmu studenckiego. Według Centrum AMRON, odsetek studentów, którzy wynajmują mieszkanie odpłatnie, w ciągu roku spadła o 18 punktów procentowych. W tym roku, w związku z przywróceniem zajęć stacjonarnych należy jednak spodziewać się wzrostu tego parametru.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.