Ile pieniędzy miesięcznie wydają studenci?

Miesięczne wydatki polskich studentów studiów dziennych spadły poniżej 2 tys. złotych. Co trzeci uważa, że jego sytuacja materialna się poprawiła. Niestety z roku na rok, coraz większa grupa osób startujących w dorosłość twierdzi, że nie jest w stanie oszczędzać na przyszłość – wynika z badania „Portfel Studenta” Związku Banków Polskich i Warszawskiego Instytutu Bankowości.

Ile pieniędzy miesięcznie wydają studenci?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 października 2021

Pandemia a koszty studiów

Poprzedni rok akademicki 2020/2021 był jednym z najdziwniejszych w historii. Zdalne zajęcia oraz egzaminy wymusiły zmianę podejścia do studiów. Sytuacja odbiła się np. na niższych wydatkach związanych z zakwaterowaniem, oraz zmieniła sytuację na rynku pracy osób młodych. 

Przeprowadzający badanie „Portfel studenta” zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach wielu studentów powróciło do dorywczych zajęć np. w gastronomii, usługach czy branży handlowej. Więcej, niż co trzeci student (35%) ocenia, że jego sytuacja finansowa w ciągu ostatniego roku uległa poprawie. Zupełnie odmiennego zdania jest dokładnie co czwarty badany (25%). Dla porównania w 2020 r., pozytywną ocenę swojego statusu materialnego wyraziło jedynie 8% studentów, podczas gdy pogorszenie aż 53%” - przypomina Związek Banków Polskich. 

Około 31% studentów uważa, że zasobność ich portfeli jest zbliżona do innych. 26% twierdzi, że są w lepszej sytuacji, niż ich rówieśnicy. 

Chcesz studiować medycynę? Dostaniesz kredytChcesz studiować medycynę? Dostaniesz kredytMikołaj Frączak

Czy na studiach da się oszczędzać?

Ciekawie wyglądają deklaracje polskich studentów dotyczące poziomu oszczędności. Największą grupę – ok. 23% badanych stanowią osoby, które co miesiąc są w stanie odłożyć od 250 do 500 złotych. Rośnie liczba osób, które deklarują brak jakichkolwiek oszczędności. Rok temu było to 8%, dziś 13% badanych. „Eksperci tłumaczą to jako jeden z efektów wcześniejszych lockdownów, które spowodowały konieczność sięgnięcia do zasobów na tzw. czarną godzinę, ale jednocześnie przestrzegają przed długoterminowymi konsekwencjami takich postaw” – wyjaśniono w raporcie „Portfel studenta”. 

Wiedza finansowa studentów

Jak wynika z danych opublikowanych przez Warszawski Instytut Bankowości oraz Fundację GPW w Warszawie, aż 90% ankietowanych uważa, że ich wiedza ekonomiczna i finansowa jest mała lub bardzo mała. Największe problemy – i de facto największe potrzeby – młodzi Polacy odczuwają w poprawie wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa (33%). Potwierdzają to dane, które pokazują, że jedynie 15% studentów twierdzi, że nie stosuje tych samych haseł do różnych kont elektronicznych, a ponad 30% nie posiada zainstalowanego antywirusa na smartfonie” – napisali autorzy raportu. 

Studia zdalne a rynek najmu

ZBP i WIB przypominają, że miniony rok akademicki jest pierwszym w historii, w którym zdecydowana większość zajęć oraz egzaminów (na wielu kierunkach wszystkie), odbyły się w trybie zdalnym. Taka sytuacja przełożyła się na zmiany w obszarze najmu studenckiego. Według Centrum AMRON, odsetek studentów, którzy wynajmują mieszkanie odpłatnie, w ciągu roku spadła o 18 punktów procentowych. W tym roku, w związku z przywróceniem zajęć stacjonarnych należy jednak spodziewać się wzrostu tego parametru.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!