Emerytury: Już można wnioskować o pomostówkę na nowych zasadach

Nowe przepisy o emeryturach pomostowych stały się faktem. Od 20 kwietnia 2022 roku ZUS wydaje decyzje o przyznaniu takiego świadczenia także wtedy, jeśli wnioskodawca nie rozwiązał dotąd umowy o pracę. Nowe przepisy niedawno przyjął Sejm. 

Emerytury: Już można wnioskować o pomostówkę na nowych zasadach
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 21 kwietnia 2022

Pomostówki na nowych zasadach

Dokładnie od 20 kwietnia 2022 roku ZUS może wydać decyzję o przyznaniu emerytury pomostowej osobie nadal pracującej. Warunek jest jednak jeden: spełnianie pozostałych warunków. W takiej sytuacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznając świadczenie osobie nadal zatrudnionej, z automatu zawiesi prawo do emerytury. Pieniądze będą mogły trafić do takiej osoby od momentu rozwiązania stosunku pracy. 

Szczegółowo o tym rozwiązaniu pisaliśmy tutaj.

Emerytury pomostowe – ważne zmiany 2022Emerytury pomostowe – ważne zmiany 2022Martyna Kowalska


Wysokość emerytury pomostowej

Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji, wysokość przyznanej emerytury pomostowej nie będzie ostateczna. ZUS po raz kolejny zastosuje swoje wyliczenia po rozwiązaniu stosunku pracy. Różnica zapewne nie będzie duża, jednak Zakład skrupulatnie musi wziąć pod uwagę, że świadczeniobiorca z zawieszonym prawem do emerytury pomostowej, płacił składki i trzeba ten fakt wziąć pod uwagę. 

Praca w szczególnych warunkach – nowe przepisy

ZUS przypomina także, że od 1.01.2023 roku, zaczną obowiązywać nowe przepisy dla ubezpieczonych, którzy świadczą pracę w szczególnych warunkach lub charakterze. 

Płatnik składek będzie musiał powiadomić zatrudnionych pracowników o treści wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a także o odmowie wpisu do ewidencji pracowników wykonujących takie prace, za których jest obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP)” – informuje ZUS.

Jeśli ten obowiązek nie będzie spełniony, pracownik, który wykonuje takie prace, będzie mógł po nowym roku złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. Instytucja ta będzie kontrolować wykaz takich stanowisk pracy oraz będzie mogła nakazać przedsiębiorcy umieszczenie swojego pracownika w odpowiedniej ewidencji. 

Szansa na wyższą emeryturę pomostową?

W świetle nowego prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zobowiązany zawiesić postępowanie ws. emerytury pomostowej, jeśli przed Państwową Inspekcją Pracy będzie toczyło się postępowanie dotyczące kontroli wykazu stanowisk pracy lub ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!