Wyłudził od gminy świadczenie 500 plus. Grozi mu więzienie

Nawet osiem lat więzienia może grozić 44-letniemu mieszkańcowi Dolnego Śląska za wyłudzenie z urzędu gminy nieprzysługującego mu… świadczenia wychowawczego 500+. O ostatecznej karze zdecyduje sąd. 

Wyłudził od gminy świadczenie 500 plus. Grozi mu więzienie
  • Anna Malinowska
  • /
  • 22 kwietnia 2022

Wyłudził pieniądze z programu 500 plus

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w jednym z miast Dolnego Śląska  zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o dokonanie oszustwa. Jak ustalono, zgłosił się on do urzędu gminy i wprowadził urzędnika w błąd. W tym konkretnym przypadku chodziło o wyłudzenie pieniędzy z programu 500 plus. 

Fałszywe oświadczenie ws. 500+

Policjanci ustalili, że mężczyzna w maju 2021 roku zgłosił się do urzędu gminy i złożył fałszywe oświadczenie o tym, że jego małoletnia córka znajduje się pod jego opieką. Warto dodać, że dokument ten podpisał pod rygorem odpowiedzialności karnej! 

Jak się okazało, złe intencje 44-latka udało się odkryć po czterech miesiącach. Przez ten czas mężczyzna otrzymywał świadczenie wychowawcze w łącznej kwocie dwóch tysięcy złotych. Policja uznała, że działanie mężczyzny „stanowiło niekorzystne rozporządzenie mieniem na szkodę Skarbu Państwa” – czytamy w komunikacie dolnośląskich stróżów prawa.

Jaka kara za nieprawdziwe oświadczenie ws. 500 plus?

Mężczyzna został kilka dni temu zatrzymany i usłyszał zarzuty. O jego przyszłości zdecyduje sąd. Za popełniony czyn grozi mu nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Kiedy możesz stracić 500+? Ważne terminyKiedy możesz stracić 500+? Ważne terminyMartyna Kowalska


Nowe zasady 500 plus

W tym roku dopuszczenie się podobnego wyłudzenia może być znacznie utrudnione. Przypomnijmy, od 2022 roku wszystkie wnioski o świadczenie rodzinne można składać wyłącznie poprzez internet. Zmieniła się również instytucja odpowiedzialna za przyznawanie i wypłatę 500 plus na dziecko. O ile w 2021 roku były to urzędy gminy, o tyle obecnie wszystkie procedury związane z popularnym świadczeniem przejął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

O 500 plus na okres od czerwca 2022 do końca maja 2023 można wnioskować za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), portalu Empatia podległego pod Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz poprzez bankowość elektroniczną.

Przypomnijmy 500 plus to świadczenie wypłacane na dziecko, które faktycznie znajduje się pod opieką wnioskodawcy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!