fb

Do kiedy złożyć zeznanie podatkowe w 2022 roku? Masz nieco więcej czasu

Tradycyjny termin złożenia zeznania podatkowego, czyli 30 kwietnia, w 2022 roku wypada w sobotę. To oznacza, że podatnicy „dostają” trochę więcej czasu tj. do 2 maja. Eksperci podatkowi radzą jednak, by nie czekać z tym obowiązkiem do ostatniej chwili. 

Do kiedy złożyć zeznanie podatkowe w 2022 roku? Masz nieco więcej czasu
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 kwietnia 2022

Zeznanie podatkowe last minute

Zgodnie z podatkowym kalendarzem na 2022 rok, zeznania podatkowe PIT za rok 2021 należy złożyć najpóźniej do 2 maja 2022 roku. Sporym ułatwieniem jest usługa Twój e-PIT, która w dużym stopniu ułatwia wypełnienie corocznego obowiązku wobec fiskusa. Ministerstwo Finansów przekonuje, że to nie tylko łatwy, ale także bardzopopularny sposób. Na dowód przytacza liczby, o których napiszemy za chwilę. 

W 2022 roku polscy podatnicy byli nieco szybsi niż w roku ubiegłym. Do tej pory z tego obowiązku za pośrednictwem e-PITów wywiązało się już około pięciu milionów osób. Ci, którzy złożyli już zeznania, w dalszym ciągu mają czas na weryfikację, lub modyfikację rozliczeń. Mogą to zrobić do 2 maja. Po tym terminie Krajowa Administracja Skarbowa „z automatu” zaakceptuje zapisane w ten sposób zeznania oznaczone jako PIT-37 oraz PIT-38. 

Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Skorzystanie z elektronicznej usługi jest możliwe jeśli zalogujemy się do e-Urzędu Skarbowego, a następnie wybierzemy usługę Twój e-PIT. W kolejnym kroku należy dokładnie sprawdzić i ewentualnie zmienić swoje dane. Potem możemy wysłać deklarację. 

Co zawiera zeznanie w Twój e-PIT? 

W przygotowanym w wirtualnej przestrzeni zeznaniu uwzględnione są liczne informacje. M.in. dane podatnika, czy numer mikrorachunku podatkowego. 

System automatycznie bierze pod uwagę obowiązujące w prawie zwolnienie z podatku od osób fizycznych podatników, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia. Szczególnie dla nich elektroniczna forma rozliczenia jest wygodna, szybka i racjonalna. 

Na e-PIT mamy czas wieczorem

Jak pokazują ogóle dane, z którymi podzieliło się właśnie Ministerstwo Finansów, Polacy najczęściej składają e-PITy wieczorami, między 19:00 a 20:00. Co ciekawe najmłodsza osoba, która skorzystała z takiej formy rozliczenia ma 18 lat. Najstarszy użytkownik usługi Twój e-PIT urodził się w… 1912 roku (!), zatem liczy 110 lat. 

Jak szybko uzyskać zwrot podatku? 

Jak zapewnia resort finansów, podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT, otrzymają szybciej należny zwrot nadpłaconego podatku. Nadpłaty do kwoty 5 tys. zł z większości zeznań PIT-37 złożonych przez usługę Twój e-PIT, zwracane są w ciągu 7 dni. Zwrot nadpłaty podatku z pozostałych zeznań dostępnych w Twój e-PIT trwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy” – czytamy w komunikacie ministerstwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
podatki

Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!