Do kiedy złożyć zeznanie podatkowe w 2022 roku? Masz nieco więcej czasu

Tradycyjny termin złożenia zeznania podatkowego, czyli 30 kwietnia, w 2022 roku wypada w sobotę. To oznacza, że podatnicy „dostają” trochę więcej czasu tj. do 2 maja. Eksperci podatkowi radzą jednak, by nie czekać z tym obowiązkiem do ostatniej chwili. 

Do kiedy złożyć zeznanie podatkowe w 2022 roku? Masz nieco więcej czasu
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 26 kwietnia 2022

Zeznanie podatkowe last minute

Zgodnie z podatkowym kalendarzem na 2022 rok, zeznania podatkowe PIT za rok 2021 należy złożyć najpóźniej do 2 maja 2022 roku. Sporym ułatwieniem jest usługa Twój e-PIT, która w dużym stopniu ułatwia wypełnienie corocznego obowiązku wobec fiskusa. Ministerstwo Finansów przekonuje, że to nie tylko łatwy, ale także bardzopopularny sposób. Na dowód przytacza liczby, o których napiszemy za chwilę. 

W 2022 roku polscy podatnicy byli nieco szybsi niż w roku ubiegłym. Do tej pory z tego obowiązku za pośrednictwem e-PITów wywiązało się już około pięciu milionów osób. Ci, którzy złożyli już zeznania, w dalszym ciągu mają czas na weryfikację, lub modyfikację rozliczeń. Mogą to zrobić do 2 maja. Po tym terminie Krajowa Administracja Skarbowa „z automatu” zaakceptuje zapisane w ten sposób zeznania oznaczone jako PIT-37 oraz PIT-38. 

Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Skorzystanie z elektronicznej usługi jest możliwe jeśli zalogujemy się do e-Urzędu Skarbowego, a następnie wybierzemy usługę Twój e-PIT. W kolejnym kroku należy dokładnie sprawdzić i ewentualnie zmienić swoje dane. Potem możemy wysłać deklarację. 

Co zawiera zeznanie w Twój e-PIT? 

W przygotowanym w wirtualnej przestrzeni zeznaniu uwzględnione są liczne informacje. M.in. dane podatnika, czy numer mikrorachunku podatkowego. 

System automatycznie bierze pod uwagę obowiązujące w prawie zwolnienie z podatku od osób fizycznych podatników, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia. Szczególnie dla nich elektroniczna forma rozliczenia jest wygodna, szybka i racjonalna. 

Na e-PIT mamy czas wieczorem

Jak pokazują ogóle dane, z którymi podzieliło się właśnie Ministerstwo Finansów, Polacy najczęściej składają e-PITy wieczorami, między 19:00 a 20:00. Co ciekawe najmłodsza osoba, która skorzystała z takiej formy rozliczenia ma 18 lat. Najstarszy użytkownik usługi Twój e-PIT urodził się w… 1912 roku (!), zatem liczy 110 lat. 

Jak szybko uzyskać zwrot podatku? 

Jak zapewnia resort finansów, podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT, otrzymają szybciej należny zwrot nadpłaconego podatku. Nadpłaty do kwoty 5 tys. zł z większości zeznań PIT-37 złożonych przez usługę Twój e-PIT, zwracane są w ciągu 7 dni. Zwrot nadpłaty podatku z pozostałych zeznań dostępnych w Twój e-PIT trwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy” – czytamy w komunikacie ministerstwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!