Nie płacimy czynszów! Zaległości w opłatach dochodzą do 6,3 mld zł!

Już prawie 200 mln zł sięgają w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor długi osób oraz firm wobec spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, a także gminnych zarządców lokali. W ciągu roku wzrosły o ponad 19 mln zł, choć jednocześnie prawie 16 mln zł udało się odzyskać. 

Nie płacimy czynszów! Zaległości w opłatach dochodzą do 6,3 mld zł!
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 27 kwietnia 2022

- Rosną ceny wszystkiego i to w coraz szybszym tempie. Część firm i gospodarstw domowych za chwilę stanie przed dylematem, jak i z czego pokryć wszystkie wydatki. W momencie kumulacji koniecznych płatności, co 7. osoba i co 14. przedsiębiorca wskazują, że jednym z rozwiązań jest opóźnienie przelewu za czynsz — wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor – podaje Diana Borowiecka, starszy specjalista ds. PR BIG InfoMonitor.

Czy faktycznie jest to sposób?

Niestety, czynsz to wysokie kwoty, które szybko mogą spiętrzyć się do dużych sum. Dlatego każda ze stron, zarówno administrujący nieruchomościami, jak lokatorzy powinni w obecnych warunkach wykazać się większą uważnością i ostrożnością.

Boom na prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Polacy wydali w 2021 r. miliard złotychBoom na prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Polacy wydali w 2021 r. miliard złotychAnna Malinowska

- Wysoka inflacja to ważny sygnał dla wszystkich, by reagować szybciej. Rozkładać zobowiązanie na raty, interesować się czy problemy są przejściowe, przypominać o płatnościach. Jeśli jednak ktoś unika kontaktu i nie płaci, to należy już na wczesnym etapie mobilizować wezwaniem do zapłaty z ostrzeżeniem o wpisie do rejestru dłużników. Jeśli zostanie zignorowane, to nie czekać aż zaległość wzrośnie do kilkunastu tysięcy złotych, lecz wpisywać od razu - zaznacza Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor prowadzącego rejestr dłużników osób i firm.

Jak wysokie długi czynszowe?

Zgłaszane przez wierzycieli do BIG InfoMonitor długi czynszowe to przeciętnie 23420 zł w przypadku osoby i 46144 zł w przypadku firmy. Tymczasem z ostatniego raportu GUS „Gospodarka mieszkaniowa i infrastruktura komunalna 2020” wynika, że średnia zaległość zadłużonego mieszkania to 3081 zł, wobec 2,4 tys. zł cztery lata wcześniej.

Łączna kwota zaległości czynszowych osób i firm zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor wynosi już prawie 200 mln zł. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku przybyło 1,4 mln zł długów za nieopłacone czynsze. W skali roku było to 19,4 mln zł, a od początku pandemii – 44,2 mln zł.

Będzie wsparcie dla kredytobiorców. Co zamiast WIBOR-u?Będzie wsparcie dla kredytobiorców. Co zamiast WIBOR-u?Martyna Kowalska

Zdecydowana większość wpisów dotyczy osób fizycznych, bo zobowiązania firm stanowią jedynie 10 proc. W sumie niepłacących za czynsz w bazie BIG InfoMonitor jest 8052 podmiotów, w tym 7619 konsumentów.

Zaległości czynszowe do 6,3 mld zł

Tymczasem z ostatnich, realizowanych co dwa lata analiz GUS, na potrzeby których sprawdzonych zostało 7,8 mln z około 15 mln istniejących mieszkań, wynika, że zaległości ciążą na co czwartym lokalu. W sprawdzanej grupie ma je ponad 2 mln lokatorów, a ich nieuregulowane czynsze (opłaty za wodę, odprowadzanie ścieków lub odbiór nieczystości ciekłych, odbiór odpadów komunalnych, windę itd.) to niemal 6,29 mld zł.

W przypadku mieszkań badanych przez GUS, w zasobach komunalnych zadłużona jest prawie połowa, w zakładowych jedna trzecia, w spółdzielniach i TBS-ach ok. 28 proc. W mieszkaniach Skarbu Państwa długi czynszowe ma 23 proc. mieszkań. Z kolei wśród mieszkań będących własnością osób fizycznych w budynkach objętych wspólnotami mieszkaniowymi zaległości czynszowe ma 19 proc. lokali.

Który urząd skarbowy jest najbardziej przyjazny? Przedsiębiorcy zdecydowaliKtóry urząd skarbowy jest najbardziej przyjazny? Przedsiębiorcy zdecydowaliMartyna Kowalska

Ze względu na skalę problemu, długi ciążące na niemal co drugim mieszkaniu, najwyższy udział w ogólnej kwocie zaległości 6,29 mld zł mają lokatorzy mieszkań pozostających w zasobach gmin – 61,3 proc. Ich średni dług wynosi 9,8 tys. zł. Najwyższą przeciętną zaległość mają jednak dłużnicy z mieszkań zakładowych 13,8 tys. zł. Przeciętnie najmniejsze zaległości w opłatach za mieszkanie przypadły na zasoby należące do spółdzielni mieszkaniowych – 1,2 tys. zł i te należące do osób fizycznych w budynkach objętych wspólnotami mieszkaniowymi – 1,4 tys. zł.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!