Wojna się jeszcze nie skończyła, ale polski biznes już mówi o odbudowie Ukrainy

Polska będzie miała do odegrania ogromną rolę w odbudowie Ukrainy po zakończeniu toczącej się wojny – ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Słowa te padły podczas obrad 15. Międzynarodowego Forum „Polsko-Ukraińskie Dni Biznesowe”. 

Wojna się jeszcze nie skończyła, ale polski biznes już mówi o odbudowie Ukrainy
  • Michał Górecki
  • /
  • 29 kwietnia 2022

Relacje gospodarcze między Polską a Ukrainą

Rozpoczęta 24 lutego 2022 roku rosyjska agresja na Ukrainę mocno uderzyła w tamtejszą gospodarkę. Wiele powiązań biznesowych między polskimi a ukraińskimi przedsiębiorcami, zostały z oczywistych względów zerwane lub znacznie osłabione. Nie przeszkodziło to w organizacji kolejnej edycji forum „Polsko-Ukraińskie Dni Biznesowe”. Tym razem jednak w bardzo wyjątkowych okolicznościach.

Polska hubem dla środków i wparcia

Do tej pory celem spotkań była nie tylko wymiana poglądów, ale także nawiązanie współpracy oraz wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Dziś wiele tych tematów zeszło na dalszy plan. Sporo już dzisiaj mówi się o wielkim wyzwaniu jakim będzie odbudowa zniszczonej przez Rosjan Ukrainy. 

Na to zagadnienie zwrócił uwagę podczas otwarcia forum minister rozwoju Waldemar Buda. „Odbudowa Ukrainy to w najbliższym czasie cel gospodarczy numer jeden dla całej Europy, jeśli nie świata. Polska może być hubem transportowania środków i wsparcia odbudowy tego kraju” – powiedział. 

Więcej uchodźców, niż mieszkańców Dolnego Śląska. Już 3 mln Ukraińców szuka u nas pomocyWięcej uchodźców, niż mieszkańców Dolnego Śląska. Już 3 mln Ukraińców szuka u nas pomocyMikołaj Frączak


Rola Polski w przyszłej odbudowie Ukrainy

Rola, jaką w procesie odbudowy może odegrać w Polsce jest zarówno ogromna jak i naturalna. W ostatnich tygodniach, w obliczu trudnych doświadczeń, oba narody zbliżyły się do siebie. Również na ten aspekt zwrócił uwagę minister rozwoju. Zbudowane zaufanie może być tutaj kluczowe w trudnym, ale koniecznym procesie odbudowy. 

Zanim to nastąpi, należy się spodziewać, że wraz z potężną falą uchodźców, w Polsce lokować się będą także ukraińskie przedsiębiorstwa, które są zmuszone do kontynuowania działalności na emigracji. 

Polsko-Ukraińskie relacje gospodarcze przed wojną 2022

Łatwo się domyśleć, że wojna poważnie uderzyła w polskie firmy, które współpracowały ze swoimi ukraińskimi kontrahentami. Jak podkreśla w komunikacie resort rozwoju, ostatnie lata upływały pod znakiem umacniania pozycji kluczowego partnera eksportowego w Polsce. Od 2016 roku dało się zauważyć w statystykach stałe wzrosty obrotów handlowych między podmiotami z obu krajów. 

W 2021 r. polsko-ukraińskie obroty handlowe wzrosły o 40 proc., osiągając wartość 12,5 mld USD. Import z Ukrainy wzrósł o ponad 70 proc., osiągając wartość 5 mld USD” – zauważa ministerstwo. 

Przy okazji rosły także inwestycje polskich firm lokowane za Bugiem. W Polsce przybyło spółek z udziałem obywateli Ukrainy (przeszło 20 tysięcy). Według szacunków u naszego wschodniego sąsiada przed wojną działało 1,2 tys. małych oraz średnich firm z kapitałem polsko-ukraińskim. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!