Inwestujesz w BHP? Możesz dostać pieniądze od ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs na projekty, które wiążą się z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy w firmach. To prosta droga, by zyskać pieniądze na inwestycje związane z zagadnieniami BHP. Czasu na przygotowanie swojego wniosku jest jeszcze całkiem sporo.

Inwestujesz w BHP? Możesz dostać pieniądze od ZUS
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 maja 2022

ZUS: Konkurs na projekty BHP

Konkurs na projekty związane z utrzymaniem zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej, które mają być realizowane w 2023 roku, de facto rusza 6 czerwca br. To właśnie od tego dnia, aż do 8 lipca 2022 r. będzie można składać wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć związanych z BHP w firmie. 

Polacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSPolacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSAnna Malinowska


Konkurs dla płatników składek

Konkurs ten został ogłoszony w ramach Programu dofinansowania płatników składek. Wśród listy celów konkursu wymieniono m.in. poprawę BHP, zmniejszenia zagrożenia różnego rodzaju wpadkami przy pracy oraz chorobami zawodowymi, a także redukcję niekorzystnego działania czynników związanych z ryzykiem zawodowym. 

Na co pieniądze z ZUS na BHP?

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Biuletynie Informacji Publicznej, na dofinansowanie mogą liczyć m.in. działania związane z zapewnienie bezpieczeństwa instalacji technicznych, maszyn, urządzeń, a także samych miejsc pracy. Wsparciem objęty będzie także zakup urządzeń, które chronią przed hałasem, drganiami, a także niebezpiecznym dla zdrowia promieniowaniem elektromagnetycznym.

ZUS dopłaci także do inwestycji w oświetlenie stanowisk pracy, urządzenia oczyszczające powietrze oraz wentylacyjne, a także środki ochrony indywidualnej.

Lista obszarów, w których można liczyć na dofinansowanie ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest jednak zdecydowanie dłuższa. Z pełnym zakresem można zapoznać się klikając ten link prowadzący do BIP ZUS

Kto może przystąpić do konkursu ZUS?

Jak informuje ZUS, do opisywanego konkursu mogą przystąpić płatnicy składek, którzy nie zalegają ze zobowiązaniami względem zakładu, płacą terminowo podatki, nie znajdują się w stanie upadłości, w likwidacji lub nie są objęte zarządem komisarycznym.

Dodatkowo, uczestnicy nie mogą ubiegać się o kolejne dofinansowanie przed upływem trzech lat, licząc od dnia wypłaty przez ZUS ostatniego dofinansowania. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!