RPP: Stopy procentowe w górę o 0,75 p.p. Kolejny cios dla kredytobiorców

Ta decyzja zaboli kredytobiorców. Główna stopa procentowa pójdzie o 0,75 p.p. w górę — zdecydowała w czwartek (5.05) Rada Polityki Pieniężnej. To przełoży się na dalszy wzrost rat kredytów hipotecznych. Powinno także wpłynąć na lepsze oprocentowanie lokat.

RPP: Stopy procentowe w górę o 0,75 p.p. Kolejny cios dla kredytobiorców
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 maja 2022

Majowa decyzja RPP

Podwyżka stóp procentowych o 0,75 punktu procentowego oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej spodziewa się, że czarny, makroekonomiczny sen o inflacji może realizować się na naszych oczach jeszcze przez wiele miesięcy. Głównym narzędziem do walki z tym zjawiskiem jest właśnie podnoszenie stóp.

Trzeba też przyznać, że skala wzrostu jest „nieco” łagodniejsza, niż ta z kwietnia, kiedy to samo gremium podniosło stopy o okrągły 1 p.p. — co jest bardzo rzadką praktyką. Według wstępnych analiz, w kwietniu wzrost cen towarów konsumpcyjnych sięgnął niewidzianego od przeszło dwóch dekad poziomu 12,3 procent. Taki odczyt jest już poważnym sygnałem alarmowym, na który ekonomiści z Rady Polityki Pieniężnej musieli zareagować dość szybko.

Majowa decyzja działającej przy NBP rady, jest już ósmą z rzędu podwyżką stóp. Cały cykl rozpoczęty w październiku 2021 roku już istotnie uderzył w portfele kredytobiorców, którzy spłacają swoje zobowiązania w polskiej walucie.

Wojna a inflacja 

Przypomnijmy, problem ten nie pojawił się wraz z wybuchem wojny, co politycznie zostało określone mianem „putinflacji”, ale znacznie wcześniej, gdzieś między trzecią a czwartą falą pandemii koronawirusa. W ten sposób mamy do czynienia ze swoistym „miksem” czynników. Trwająca za naszą wschodnią granicą wojna, sankcje, problemy z cenami energii mogą tylko to zjawisko podsycać i to w istocie obecnie się dzieje.

Będzie wsparcie dla kredytobiorców. Co zamiast WIBOR-u?Będzie wsparcie dla kredytobiorców. Co zamiast WIBOR-u?Martyna Kowalska

Kredyty w górę

W Polsce nie brakuje przypadków osób, które jeszcze we wrześniu spłacały miesięczną ratę kredytu hipotecznego na poziomie 1000-1100 złotych, by teraz liczyć się z comiesięcznym uszczupleniem budżetu o ponad 2000 złotych. Dzisiejsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej może ten problem pogłębić.

Aktualna podwyżka stóp procentowych powiększy ratę 30-letniego kredytu na 300 tysięcy złotych o ponad 100 złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!